Gönderen Konu: hiç bilmeyene anlatır gibi  (Okunma sayısı 215 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 32
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
hiç bilmeyene anlatır gibi
« : 04 Ekim 2024, 15:47:52 »
Merhaba,

Elimde bir hotspot var.

Bununla kullanmak üzere aldığım dijital telsizim ne yazık ki "bir bakayım getiririm" diyen kişi (TA2....) tarafından iade edilmedi. Etmeyi de düşünmüyor. Neyse.

Hotspot'u illa dijital bir (el) telsizi ile kullanmak gerekiyor..Diye biliyorum. Ama illa için bir dayanak bulamadım internette. Olmazsa olmaz bir şey olduğu için mi ayrıca yazılmıyor acaba?

Ya da erteleyip aslında meteroloji uydusu takibini mi yapsam...

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=7167.0
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA1CX

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 13
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Ahmet Can ÖZKAN
Ynt: hiç bilmeyene anlatır gibi
« Yanıtla #1 : 04 Ekim 2024, 16:52:39 »
Ersoy Hocam hotspot dediğiniz malzemenin bizim aşina olduğumuz FM - AM - USB - LSB - CW gibi modülasyonlarda çıkış yapmadığı için bu malzemeyi normal analog bir cihaz ile kullanmanız mümkün değil. Aslında basit olarak bakıldığında altyapısı CW gibi. Hotspot internetten üzerinden gelen verileri DMR cihaza göre encode ediyor ve ve bu sinyalleri alan cihaz, sinyalleri işleyerek bizim duyacağımız şekilde decode ederek ses olarak bize duyuruyor. Biz karşı taraf ile konuşurken cihazımızda mandal yaptığımızda bizim sesimizi cihazımız encode ederek veri haline çevirip RF olarak hotspota yolluyor, hotspotta bunu internet ile bağlı olan servere iletiyor. Tabi bu açıklama biraz yüzeysel oldu. TG denilen talkgroup olayı da var. Analog telsizlerde ki CTSS - DCS gibi tone karşılık olarak Digital de CC (ColorCode) ve TS (Time Slot) gibi hotspot ile cihazınız arasında bir protokol oluşturmak gerekiyor basit tabir ile.
 Aklımın erdiği dilimin döndüğü kadar digital mobile radio (DMR) iletişimini bu kadar açıklayabildim. Eksikleri ve ayrıntıları var ancak genel olarak bu şekilde.

Çevrimiçi TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #2 : 04 Ekim 2024, 17:07:02 »
Sevgili OM Ahmet,

Ben anladım bile Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Analog (el) telsizi, bu time slot ve tonları üretemeyeceği için olmuyor. Çok teşekkür ediyorum.

73'ler

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 203
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
« Yanıtla #3 : 05 Ekim 2024, 10:33:07 »
DMR telsizler havada digital data taşımakta.
Bildigimiz anlamda FM ya da SSB gibi degil, 4FSK modulasyon tipini gönderiyor. Yani en buyuk fark modulasyonda cikiyor.

FM El telsiziniz ile bunu kullanamazsiniz ama, basit  bir rtl-sdr ve sdrsharp ile dmr sinyallerini cozebilirsiniz.
Biraz ugrasirsaniz bir adalm pluto ve gnuradio ile dmr sinyal de uretilebilir.

Ya da illa bu adamlar DMR da ne konusuyorlar bilmek istiyorsanız, telefonunuza droidstar kurarsanız tum online dmr sistemleri üzerinde qso yapma sansiniz olur..

Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimiçi TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #4 : 07 Ekim 2024, 11:06:57 »
Merhaba,

Ne güzel anhlatmışsınız. Teşekkür ederim.

Dediğinizi yapmak GNUradio veya diğer DMR çözümleri ile (Linux'ta) bunları yapabilirim. Ama yapmak isteyip de ertelediğim o kada çok şey var ki.

OpenwebRX veya OpenwebRXPlus ile de yapabileceğimi düşünüyorum.

Verdiğiniz bilgiler için tekrar teşekkürler, esenlikler,

Ersoy TA2OM

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
OSİLOSKOP,SİNYAL JENARATÖRÜ.ANTEN ANALİZİ.SWR NİN ÖLÇÜLMESİ, GİBİ KONULAR

Başlatan TA2VW

5 Yanıt
6640 Gösterim
Son İleti 20 Temmuz 2012, 00:22:02
Gönderen: TA3CB
xx
Acil Durum Afet gibi Durumlarda Kullanılacak Frekans Hakkında Bilgi