Gönderen Konu: Outdoor Telsiz Yardımı  (Okunma sayısı 538 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Serkan

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Serkan ATAY
Outdoor Telsiz Yardımı
« : 13 Eylül 2024, 12:39:37 »
Merhaba

Arkadaşlar Kampcılık ve outdoor sporlarıyla uraşıyorum. Acil durumlarda uzun mesafelerde Kullanabileceğim bir Lisansız telsiz aramaktayım
bana yardımcı olursanız sevinirim

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=7161.0

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 203
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
Ynt: Outdoor Telsiz Yardımı
« Yanıtla #1 : 14 Eylül 2024, 17:10:37 »
Butcenize uygun PMR modellerine bakmanızı tavsiye ederim.

Mobil değil de araç tipi birşey kullanacaksanız CB telsizler de işinizi görecektir.
Bunun haricindeki tüm telsizler (baofeng wouxun vs gibi piyasada satılan cihazlar) amatör band cihazlardır ve lisanssız kullanımı yasal değildir.

CB nin frekansı gereği mesafesi daha uzun olacaktır.

Elbette eğer lisans alacak olursanız, kamp bölgenize yakın amator rolelere erişim imkanı bulma ve acil durumda ulaşabilme ihtimaliniz artacaktır.

Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı Serkan

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #2 : 16 Eylül 2024, 17:11:19 »
Tekrar Merhaba

Sayın hocam sana derdimi anlatayım. Ben (Survival ) Kampcılık da dahil koularda eğitim almaktayım profsyonel sayılırım ama telsiz konusuna yeni yeni giriyorum her hangi bir durumda doğal afet , nukler savaş vs gibi durumlarda kullnabileceğim bir telsiz aramaktayım bu konuda şu ana kadar hiç bir bilgim yok Yani cahile anlatır gibi anlatcaksın Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap) tabi telsizderken kriterlerim var  1. taşınır olmalı 2. hayata kalan telsizi olan herkez ile iletişim kurabilmeliyim isterse misal Amaerikada olsun. Bu konuda yardımlarını bekliyorum

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #3 : 16 Eylül 2024, 17:34:54 »
Telsiz olayi oyle her amaca hizmet edecek birsey degil maalesef.
Oncelikle frekanslar ve bu frekanslara bagli propagasyon mevcut.

Temel olarak HF VHF UHF Mikrodalga diyelim bu frekanslara.

HF tarafinda uluslararası gorusme yapabilirsin IC-705 gibi mobil bir telsiz ile yaklaşık 6-8 saat arası görüşme yapman mümkün ama anteni biraz sıkıntı. Ve amatör lisansına sahip olman gerek. Hem de öyle B C değil A sınıfı lisans sahibi olman gerek.
Frekanslarda nereyi çağırman lazim hangi frekansta görüşürsün bununla ilgili çalışma yapmış olman gerek.

CB 27 MHz ve el cihazları da mevcut. Şartlara bağlı olarak 5 km ile de görüşürsün, italyayla fransayla da görüşürsün. Ama dediğim gibi tamamen propagasyon şartlarına haiz bir konu.

Amatör bandta ise, el cihazı opsiyonun elbet var. Ama el cihazlari Line Of Sight yani görüş mesafendeki yerlerle görüşmeye uygun.
Eğer bulunduğun bölgeye yakın röle veya amatörler varsa (birkaç kmden 50-100kmye kadar diyelim) bunlar ile iletiğim kurman mümkün. Ama tepenin ters tarafındasındır falan yine işine yaramaz.
Yine bu frekanslarda çalışan PMR telsizler var. PMR'da röle yok. ama görüş hattında başka PMR telsizler ile görüşme şansın her zaman var.

Bir diğer opsiyon QO-100 uydusu üzerinden görüşmek. Bu da amatör bir haberleşme ama dünyanın 1/3'üne erişebilme şansı veriyor. Bunun için ama yanında güçlü aküler ve 50-60 cmlik bir çanak anten gerekiyor.

Yani tarif ettiğin ve ihtiyacın olan gibi bir telsiz sistemi çok mümkün görünmüyor.

Dediğin şartları sağlayabilecek yegane şey uydu telefonu.
Ya da CB sanki sana daha uygun gibi.

Çevrimdışı Serkan

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #4 : 17 Eylül 2024, 14:01:33 »

Öncelikle telesiz sınavı ile hiç uğraşamam sorulara faln şöylebir baktım pek birşey anlamdım açıkcası bu işe girersem bir daha çıkamam kafayı yerim  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Sonra etrafımda tanıdığım Amatör telsizci yok kiminle konuşacağım. Ayrıca oturup milletle sohbet edecek vaktimse hiç yok normaldede pek sevmem zaten fazla muhabbeti

Son olarak ise bir önceki mesajımda yazdığım gibi Savaş,doğal afet vs durumlarında Lisnaslı/Lisanssız olayını kim takar şahsen ben takmam zaten ortalık güme gitmiş millet can derdinde alır elime basarım ha yardıma gelen olur yada olmaz artık onu bilemem. Kısacası iyibir el telsizi alır atarım çantanın bir köşesine. Ne our Ne olmaz

Ama ne marka, nasıl bir şey almalıyım onu bilemiyorum piyasada bir sürü marka ve çeşit var. Bu konuda tavsiyeleriniz nedir ?

İlgi ve yadımlarınız için çok teşşekürler
sağlıcakla kalın

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #5 : 17 Eylül 2024, 14:32:13 »
Şöyle söyleyeyim.
Filmlerdeki gibi telsizin düğmesine basip mayday mayday diyince telsizin karşı tarafından cevap bekliyorsanız hollywood yapimlarini bu kadar ciddiye almayin diyorum.

Amatör değilseniz hangi frekansta çağrı yaparım, kime nasil ulaşırım bilgilerine haiz de olamazsınız.

Bu yüzden bence siz uydu telefonu veya cb ye yönelin. en azindan cb de kanal mantığı var. 10-15 kanaldan birini dener bir cevap alırsınız.
Amatör telsizde okumayim araştırmayım lisansım da olmasın basayim biri duyar mantığında yaklaşırsanız cevap alma olasılığınız, elinize geçen bir telefonda rastgele bir numara çevirip size lazım olan kişiye ulaşma olasılığına denktir.

Ayrıca lisansı olmayan birine marka model tavsiyesi de veremeyeceğim.
Kolay gelsin

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Malzeme Yardımı

Başlatan TA5MSK

1 Yanıt
2270 Gösterim
Son İleti 05 Ağustos 2019, 21:18:13
Gönderen: TA1QQ
xx
İLK YARDIMI ÖGRENELİM

Başlatan TA2MR