Gönderen Konu: Ankara SDR testine başladım  (Okunma sayısı 1430 defa)

TA1ERY ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 32
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
Ankara SDR testine başladım
« : 27 Mayıs 2024, 23:43:10 »
Mierhaba,

Nihayet, en azından bir SDR alıcı ile sunucuyu kullanıma açtım.

Halihazırda RSP1a SDR alıcısı takılı. Daha sonra amatör bantlar için ayrı ayrı RTL SDR ekleyeceğim.

Malum, tek SDR alıcı olması halinde siz örneğin HF dinleme yaparken bir başkası gelip VHF'e bakayım derse, onun dediği oluyor. Erken gelen değil, sonra gelen belirliyor frekansı.
Ama tek bir SDR'ın içinde olunursa internet bant genişliği ve bilgisayarın işlemcisine bağlı olarak teorik olarak sınırsız. Ancak ben 10 kullanıcı ile sınırladım.

Sinyalim ulaşıyor mu diye deneme yapmak için illa röleyi mandallamak da gerekmeyecek. Alıcının frekansını ayarlayın, telsizinizin çıkışını ayarlayın ve benim QTH'as ulaşıp ulaşamadığınızı giörürsünüz.

Server adresi: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Bence not edin.

Tek sıkıtlama, ben "çalışırken" kapatmak durumundayım. Belki başka bir anten daha monte ederim. Bakalım.

İyi dinlemeler,

TA2OM

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=7119.0
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörleri
Ynt: Ankara SDR testine başladım
« Yanıtla #1 : 27 Mayıs 2024, 23:44:38 »
Bir çok web sdr sunucusunu bulabileceğiniz güzel bir adres vereyim:
Belki sesinizin gidip gitmediğini kontrol etmek isteyeceğiniz başka yerler olacaktır.

ReceiverBook Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA3DN

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 59
  • İsim Soyisim: Bülent Yalçın
« Yanıtla #2 : 28 Mayıs 2024, 13:19:06 »
Elinize sağlık hocam. 118-136 mhz air bantta eklerseniz süper olur.

Çevrimdışı TA5MZC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 10
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: MEHMET ZAHİD CAVGA
« Yanıtla #3 : 29 Mayıs 2024, 08:44:05 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Mierhaba,

Nihayet, en azından bir SDR alıcı ile sunucuyu kullanıma açtım.

Halihazırda RSP1a SDR alıcısı takılı. Daha sonra amatör bantlar için ayrı ayrı RTL SDR ekleyeceğim.

Malum, tek SDR alıcı olması halinde siz örneğin HF dinleme yaparken bir başkası gelip VHF'e bakayım derse, onun dediği oluyor. Erken gelen değil, sonra gelen belirliyor frekansı.
Ama tek bir SDR'ın içinde olunursa internet bant genişliği ve bilgisayarın işlemcisine bağlı olarak teorik olarak sınırsız. Ancak ben 10 kullanıcı ile sınırladım.

Sinyalim ulaşıyor mu diye deneme yapmak için illa röleyi mandallamak da gerekmeyecek. Alıcının frekansını ayarlayın, telsizinizin çıkışını ayarlayın ve benim QTH'as ulaşıp ulaşamadığınızı giörürsünüz.

Server adresi: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Bence not edin.

Tek sıkıtlama, ben "çalışırken" kapatmak durumundayım. Belki başka bir anten daha monte ederim. Bakalım.

İyi dinlemeler,

TA2OM

Elinize emeğinize sağlık hocam. Konya'dan gönderdiğimiz sinyaller Ankara'ya ulaşacak mı test edelim inşaallah...

TAMZC
73...

Çevrimdışı TA2PEA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 7
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Yunus Erol
« Yanıtla #4 : 29 Mayıs 2024, 12:11:04 »
Türkiye'de WebSDR eksiği vardı, çok güzel bir çalışma olmuş ellerinize sağlık.

Setup'ı biraz anlatabilir misiniz, nasıl bir anten kullanıyorsunuz, LNA var mı? Ben de SDR dünyasına yeni girdim, ondan merak ediyorum. Şimdilik kitten çıkan teleskopik antenleri denedim ama asıl isteğim HF dinlemek.

Airband fikrine ben de katılıyorum, Ankara üzerinden geçen oldukça fazla uçak trafiği var.

Elinize emeğinize sağlık hocam. Konya'dan gönderdiğimiz sinyaller Ankara'ya ulaşacak mı test edelim inşaallah...

TAMZC
73...

Hocam siz miydiniz bilemiyorum ama sanırım biri bağlıyken fark etmeden bandı değiştirdim, kusura bakmayın.

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #5 : 03 Haziran 2024, 18:07:01 »
Merhaba,

Linux. Openwebrx yazılımını kullandım. Receiverbook.de üzerinden hem istasyonları görebilir hem de yazılımı indirebilirsiniz.

Programın kurulumu, tüm ilgili dosyaların tam olması için kaynak kodundan derlendi.

Programı kurup denemeye yaptıktan sonra, en sorunsuz olan RTL SDR takılı diye düşünüyorum (komut satırı: rtl_test), halka açık hale getirmek için port yönlendirmesi yapılmalı. Statik IP alamıyorsanız, dynu gibi servislerden yararlanabilirsiniz.

Şu andaki "sistem" son derece basit.

Bir adet SDR Play RSA1a var. O 10 mhz kadar bant genişliği sağlayabiliyor. RTL SDR ancak 2 (2,4 max sample rate).

Çatıda bir tane esasında telsiz için kullandığım Wimo Vertikal anten var. Gördüğüm kadarıyla VHF sinyalleri zayıf. Ama zaten anten kablosu da çok gerçekten çok kötü.

Dün akşam ayrı bir RTL SDR takarak ve profilini açarak VHF, UHF'i balkondaki monoband antene bağladım. Şu anda iki tane SDR var yani. Ama açıkcası rölelerde bir hareket olmadığı için nasıl olduğunu göremedim.

Yoksa, iki adet aktif LNA'lı loop antenim var. Ama onlar çok çok sağlam yapıda değil. Çatıya koysam rüzgarla beraber herhalde..onu da bir ara balkona koyabilirim sadece.

Doğrusu yazmak istemiyordum ama, eşimin sağlık sorunu nedeniyle üzerinde duramıyorum. Atlatalım. Vakit ayırırım.

Airband'a gelince, geçenlerde yine bu forumda sözkonusu oldu. Sivil Havacılık bir siteyi kapattırmış. Açıkcası evet epey de bir sorumluluk isteyen konu. Yetkili makamlardan yeşil ışık almadıkça, kendimi sıkıntıya sokmayı istemiyorum. İlla hava bandı ise, Filibe'deki SDR da epey iyi sinyal alıyor. Receiverbook'tan bakabilir. receiveri deneyebilirsiniz.

Kitten çıkan anten ile HF dinlemek epey bir zor. Beş on metre tel bağlayıp pencereden sarkıtın, çok çok daha iyi sonuç alırsınız.

Sağlıklı günler dilerim

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #6 : 05 Haziran 2024, 17:13:06 »
Merhaba,

Server açık ve herkesin kullanımına açık.

Bu arada, CPU yükünün fazla olduğunu gördüm.

SDRPlay SRP1a'da sample rateyi yüksek tuttuğum için olduğunu öğrendim.
Bu nedenle HF kısmını bir kaç bölüme böleceğim.

VHF ve UHF amatör bantlar için ayrı bir RTL SDR taktım. Böylece SDR'ların birbirini etkilemesi de azalır.

Gerekirse bir kaç RTL SDR daha takabilirim ( bu durumda "splitter" kullanmam veya ayrı ayrı anten yapmam gerekecek).

Herkese sağlıklı günler dilerim

Çevrimdışı TA2PEA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 7
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Yunus Erol
« Yanıtla #7 : 06 Haziran 2024, 19:59:50 »
Tekrar merhaba,

Öncelikle geçmiş olsun, umarım eşiniz sağlığına kavuşmuştur.

Airband ile ilgili aklıma gelmemişti böyle bir sorun olabileceği, durum böyleyse temkinli olmakta çok haklısınız.

SDR konusundaki bilgiler için teşekkür ederim. Ayırabileceğim bir alan, RPi ve çatıya erişimim olmadığı için SDR'ı şimdilik ara sıra kendim dinlemek için kullanacağım. Şimdilik en kolayı dediğiniz gibi telden anten yapıp belki mobil olarak dışarıda da dinlemek. Kit antenle alabildiğim HF sinyali haliyle sıfır.

SDR'ı UHF bantta test etmek isterseniz nispeten aktif *TURK* konferans odasına bağlı Echolink Link istasyonu var: TA2NSH-L 432.850. Röle listesindeki diğer Echolink istasyonlarını ben duymadım henüz, belki sizin bulunduğunuz konumdan duyulabiliyordur diğerleri de.

İyi çalışmalar, 73

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #8 : 07 Haziran 2024, 18:08:14 »
Teşekkür ederim.
Ben dinleme fırsatı bulamadım.
SDR'ı açtığınızda RSP1a UHF HAM profilini seçerseniz, o frekansta dinlmeme yapabilirsiniz.

Çevrimdışı programmer

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Ümit Kabuli
« Yanıtla #9 : 09 Temmuz 2024, 13:19:09 »
Güzel calisma olmuş, denedim biraz tebrik ederim. Ayrıca eşinize şifalar dilerim, umarım iyilesmistir.
Ben de Dragon OS'u RPi4 üzerine kurup yerel ağımda websdr sunucu kurmuştum. 1GB ramli olduğu için kasar diye internete açmadım. 4 veya 8 GB ramli bir RPi4 veya 5 de kasmadan calisacagini düşünüyorum. İsterseniz sizde sistemi böyle bir setupa aktarabilirsiniz.
73

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #10 : 09 Temmuz 2024, 14:36:39 »
Teşekkür ederim. İnşallah tez zamanda.

Şu anda bir desktop pc'de kurulu benimki. RAM uyduruk bir rakam çıktı ama çalışıyor sağlıklı. Hatırladığım kadarıyla 24 Gb. İşlemci de fena değil. Duyurusunu tam yapmadım, yani yurtdışına duyurmadım. Gerçi listelerde yeralıyor. Receiverbook.de'de listeleniyor. En fazla 3 kişi bağlanmış oluyor benimle birlikte. Ama olabilir tabii. Bu amaçla esasında aldığım "mini" fansız bilgisayar da var. Esasında onu da çalıştırabilirim.

Şu anda bir şey kasılmıyor. Sadece arka planda encoding yapıyorum. O işlemciyi arada bir "yoruyor". Ama böyle olduğu zaten biliniyor. PSK Reporter'a benim dinleme raporu göndermem şart mı? Sanmıyorum. WSPR da öyle. Dijital modlarda çalışan sanırım yeteri kadar TA istasyonu var. Background encoding'i iptal ettiğimde daha da rahatlayacak.

Bir kaç SDR takmak istiyordum. Aktif anten bölücü vs de temin ettim. Ama hepsi bu.

Çok kolaylıklar ve esenlikler dilerim,

Çevrimdışı TA3AS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 5
  • İsim Soyisim: Serdar Ulukonakçı
« Yanıtla #11 : 09 Temmuz 2024, 21:20:12 »
Aktif anten bölücü vs de temin ettim. Ama hepsi bu.

Kullandığınız yada kullanacağınız aktif anten bölücü konusunda marka model vb biraz bilgi verme şansınız var mı?

Çevrimdışı TB2TMY

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Mustafa Yetişkin
« Yanıtla #12 : 23 Temmuz 2024, 11:44:09 »
Türkiye'de ilk ve tek olmuş sanırım. Elinize sağlık.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

moved
TAŞINDI: Ankara SDR testine başladım

Başlatan TA3V

0 Yanıt
67 Gösterim
Son İleti 07 Ağustos 2024, 10:15:59
Gönderen: TA3V
xx