Gönderen Konu: RADYO AMATÖRLERİ DERNEĞİMİZE AİT RÖLELERDEKİ YASAKLAR!!!!!  (Okunma sayısı 1714 defa)

TA3YSL ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA3DN

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 59
  • İsim Soyisim: Bülent Yalçın
Değerli arkadaşlar.
radyoamatorleri.com sitemizden sonra kurduğumuz Radyo Amatörleri Derneğimize (RAMAD) ait olan rölelerimizdeki yasaklar aşağıda sıralanmıştır.

-RÖLELERİMİZ AFET RÖLESİDİR DEMEK YASAKTIR.
  Biz öncelikle radyo amatörüyüz ve rölelerimizde bu amaçla radyo amatörlerinin kullanması ve amatörlüğün özendirilmesi için tesis edilmiştir.
  Bir olası afet durumunda resmi kurumlarca ihtiyaç duyulması halinde elbette haberleşmelere destek amacıyla röleler bu konuda kullanılacaktır ama normal zamanlarda röleler amatörlerin
  hizmetindedir.Değerli hocamız ve Bursa Afadın haberleşme merkezinin kurucusu TA3DP Ramazan Kurtçu ve TA3V Yücel Kasap ile üçümüz Bursa Afadda bir fiil 8-9 yıl görev yaptık.Her hafta
  olağan çevrimleri sırayla idare ettik. O zamana kadar düzenleşmiş ve 72 saat süren deprem tatbikatlarını Afad haberleşme merkezinden yönettik. 112 Türkiye haftalık HF çevrimlerinin
  başlamasına öncülük ettik.Anten kurulumlarından ilçe merkezlerindeki çatılara kadar her yere ulaşmaya çalıştık.Ama hiçbirimizin ağzından amatör rölelerde afetçilik lafı çıkmamıştır. Afetçi olmak
  isteyenler gerekli kurumlara başvurabilir ve çalışmalarını orada sürdürebilir.

-RÖLELERİMİZDE; RÖLEYİ ÇOK MEŞGUL ETMEYİN,GİDİN BAŞKA FREKANSTA KONUŞUN DEMEK YASAKTIR.
  Amatör telsizcilik kanun ve yönetmelikleri ile belirlenmiş kurallara aykırı görüşmeler olmadığı sürece rölelerimizde her türlü konu ve sohbet yapılmalıdır. Teknik konularda konuşulabilir,gündelik sohbetlerde yapılabilir.

-RÖLELERİMİZİ BAŞKA DERNEKLERİN ÜYELERİ KULLANAMAZ DEMEK YASAKTIR.
  Bazı dernek ve dernek üyeleri kendi derneklerine ait rölelerde her ne kadar bu fikri gütsede RAMAD röleleri dernek ayrımı gözetmeksizin tüm radyo amatörlerinindir.Gerçi bizim rölelerde
  konuşan başka derneğe ait üyeler bazı kişilerce fırçalansada bizim tarafımızdan herhangi bir ötelemeye maruz kalmazlar.Baştada yazdığım gibi röleler tüm amatörlerindir.

-YENİ AMATÖR OLMUŞ ARKADAŞLARIMIZI KINAMAK VE DALGA GEÇMEK YASAKTIR.
  Lisansını yeni almış arkadaşlarımız gerek Q kodları gerekse çağrı işaretlerini başlarda yalnış kullanabilir veya söyleyebilir.Bu son derece doğaldır. Hiç kimse büyüklük taslayıp yada ego yapıp
  uygun olmayan bir dille bu arkadaşlarımızı rencide etme hakkına sahip değildir.Elbetteki bu işe gerçekten gönül veren arkadaşlar zamanla kendilerinide geliştireceklerdir.

TEŞEKKÜRLER...

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=7113.0
« Son Düzenleme: 25 Nisan 2024, 12:26:52 Gönderen: TA3DN »

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 201
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
Bülent bey,
Bu maddelerin sadece RAMAD rölelerinde değil, aksini ifade eden kişiler olsa da tüm amatör rölelerde geçerli olduğunu okuyan arkadaşlara hatırlatmak gerekir.

Bir dernek Kıyı Emniyetinden röle kurma izni aldığında bu röle'nin artık kamu malı olduğunu da kabul etmiş demektir.
Benim rölem senin rölen kavramları artık geçerli değildir.

Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA3DN

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 59
  • İsim Soyisim: Bülent Yalçın
Selamlar.
Kesinlikle haklısınız. Ama yazdığımız konuları yaşayan ve yaşatan çok amatör arkadaşlar var. Konunun özünün sizin dediğiniz gibi olması gerektiğini ve amatörlüğün tamamen afetçilikle ve bencillikle bağdaştırılmaması gerektiğini hatırlatmak için yazdım.

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 32
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
Katılıyorum. Destekliyorum.

Bir ifade çok hoşuma gitti, artık kamu malıdır.

Lisans sahibi herkes, kurallarala uymak şartıyla kullanabilir. Hatta kullansın ! Çoğu röle boş.

Tamam. El telsizi rölelere girebiliyorum ama VHF/UHF antenimi de monte edeceğim.

Selamlar
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA3DP

• Mevzuat Uzmanı
  • Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 97
  • ta3dp@hotmail.com
  • İsim Soyisim: Ramazan KURTÇU
        Değerli Amatör Telsizciler, Site Sahipleri,

RADYO AMATÖRLERİ DERNEĞİMİZE AİT RÖLELERDEKİ YASAKLAR!!!!! konusunu açan Bülent (TA3DN) ve katkıda bulunan Oğuzhan (TA2NC) ve Ersoy (TA2OM) Bey’lerin yazdıklarına tamamıyla katılıyorum.

Öncelikle, Elektronik Haberleşme Kanunu, Telsiz İşlemlerine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönt., Spektrum Yönetimi Yönetmeliği, Frekans Tahsisinden Muaf Telsiz Cihaz ve Sis.Hk.Yönt. ve Amatör Telsizcilik Sınav ve Belgelendirme Yönt. hüküm, usul ve esaslarına göre;
       1- Amatör telsiz derneklerinin röle kurmaları için BTK’ya başvurdukları BTK-2 Form’unda,
       2- Amatör röle kurulmasına ilişkin BTK ya da Bölge Müdürlüklerince verilen BTK-1B Form’unda
       Amatör telsiz rölesinin “Afet R/L” olup olmayacağı konusunda bir satır, sütun, seçenek vb. yoktur.
      Açıkladığım bu hususa rağmen bazı dernek yöneticileri ya da üyelerinin röle frekanslarında ve fiili konuşmalarında hatta yazışmalarında “Bu röleyi afet rölesi yapalım. Gereksiz konuşmalar yapılmasın.” ya da bu anlama gelecek ifadeleri kullanmaktadırlar. Üzücüdür ki amatör telsizcilerin bu röleler üzerinden yapacakları QSO şevkini kırmaktadırlar.

Diğer taraftan, KEGM, TİM tarafından 2008’li yıllarda sınavlar için soru ve cevap bankası yayımlanmasından sonra, amatör telsizcilik konusunda bilgi edinme metodları ortadan kalkmış, ezber yöntemi gelmiştir.
       Dolayısıyla 2000-2010 yılları arasında amatör telsizcilik teknik, işletim, ulusal ve uluslararası mevzuatlardan oluşan bilgi paylaşımı konularında altın çağını yaşayan röle QSO’ları, 2010 yılından itibaren azalmağa başlamıştır.

Günümüzde ise bazı rölelerde bir günde bir iki “nasılsın iyi misin” QSO’su yapılmaktadır.
       Rölelerdeki QSO’ya hal hatır sorarak başlanması doğaldır, ancak bunun uzun süren muhabbetle devam etmemesi, bilgi paylaşımına dönüşmesi, dinlemede olan ya da olacak olan amatör telsizciler için de çok faydalı olacaktır.
       Kaldı ki öğrenmenin yaşı, zamanı, yeri vb. yoktur.
       Lütfen amatör rölelerde sorarak, gerekirse usule uygun bilgi tartışması taştırması, paylaşımı yaparak QSO’larınızı çoğaltın.
       Unutmayın ki "Bilmemek değil, sormamak, öğrenmemek ayıptır."

73 Ramazan - TA3DP - KN30II22BK
« Son Düzenleme: 26 Mayıs 2024, 18:58:18 Gönderen: TA3DP »
İLGİ BİLGİ, KÜLTÜRLÜ BİLGİ GÜÇTÜR.

Çevrimdışı TA4WTA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 2
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Tonguç Akarca
selamlar. lisansımı alalı 1 ay oldu. bir çok yerli yabancı video izledim. bu röle suskunluğu yurtdışında da çok büyük problem. 3 defa çevrime katıldım. onun dışında kimseyi tam tanımadığım için iletişime giremiyorum. deneyimli telsizcilerin biraz teşviki iyi olur mesela. telsizcilikte yeni olduğum için ahkam kesemem. başka gruplarda organizasyonu büyütmenin yolu insanların değerli hissetmesinden, katkı yapmasından geçer. misal bir yardım derneği diyelim. en zayıf halkayı ona küçük görevler başarabileceği işler vererek zayıf halkalıktan çıkarırsınız. oda kendini değerli hisseden, topluluğa katkı sunmak için çabalar ve bu sayede gelişir. küçük çaplı oyunlar bulunabilir. hava durum bildirimi gibi. x mahallesinde hava nasıl? bunu tamamen uydurdum. uzun süredir telsizci değilim ama uzun süredir çeşitli topluluklarda yeralan biri olarak söylüyorum.
telsizimi keyifle yanımda taşıyorum ama bunu neden taşıyorsun dediklerinde tıkanıyor insan. afetçi misin? değilim? polis misin? değilim? telefonun mu çekmiyor? çekiyor. neden taşıyorsun? cevap yok.
dediğim igibi küçük oyunlar, görevler aidiyet hissi oluşturur. kaliteyi arttırır, katılımı arttırır.
saygılarımla.
TA4WTA Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
Amatorlugun rolede konuşmak olmadığını, RF teknolojisini geliştirmek öğrenmek olduğunu, rolede konuşmayı insaattaki calisanlar, avmdeki güvenlikler de yaptigindan amatör açıdan size bir fayda sağlamadığını anladiginizda, önce el cihazınız ile uzak mesafe haberleşme, uydu kullanımı gibi yerlere kayacaksiniz, sonrasında FM ile de bu işlerin olmadigini farkedip ssb kullanabileceginiz sabit cihaza geçeceksiniz, el cihazınızı bırakın yanınızda taşımayı, evdebbile açma ihtiyacı duymayacaksınız.

Çevrimdışı TA4WTA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
sizin amatör tanımınız size amatör. bana değil. amatör kelime anlamı olarak o faaliyetten para kazanmamaktır. devlet amatör lisans ile bana belirli frekans aralıklarında iletişim kurma izni veriyor. ama demiyor ki röle felan boş iş, sen git ülkeler arası konuş. hiç küçümsemeye gerek yok avm güvenliklerini veya inşaat işçilerini. sizin amacınız kıtalar arası iletişim, kendinize anten yapmak felan olabilir. bu fikrin propagandasını da yapabilirsiniz. problem yok. kapatın röleleri o zaman, hatta devlet yeni lisans vermeyi de durdursun. kıtalar arası iletişim kuramayan kendine amatör de demesin. hatta toplatalım telsizleri.
yeni insanları çekmek için harika bir yöntem sizinkisi.
mesela ben seramik üreticisiyim. atölyemiz var. yeni birileri amatörce atölye açtığında onlarla dalga geçmiyoruz. gerçek seramikçilik bu değil, sen okulunu oku bunun, git kardeşim 5 sene staj yap, daha sonra çıraklık kalfalık yap demiyoruz. amacına bakıyoruz. destek isterse veriyoruz. youtube'a eğitim videoları çekiyoruz. bu işi profesyonel olarak yapmak isteyenlere ücretli ücretsiz eğitimler veriyoruz. ama gerçek seramikçilik bu değil demiyoruz. heves kırmıyoruz. çünkü hevesimizi zamanında kırdılar çok defa.
röle de millet iletişimsizlikten mandal atıp duruyor. o kadar değersiz hissediyorlar ki kendilerini, iletişim bile kuramıyorlar. boş mandal. teşekkürler.
misal yabancı bir abinin videosu: feryadı dinleyin.

son edit: devlet bize çini ve seramik alanında "kültür bakanlığı somut olmayan miras taşıyıcısı" ünvanını verdi. toplumda devlet sanatçısı diye geçer. bu ünvanı en iyi çiniyi veya seramiği ürettiğimiz için vermediler. bu sanatı gelecek nesillere aktarmak için çaba harcadığımız için verdiler. ana okullarında workshoplar yaptığımız için yeni seramikçiler yetiştirdiğimiz için. örnek olması açısından yazıyorum.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
« Son Düzenleme: 04 Temmuz 2024, 13:54:22 Gönderen: TA4WTA »

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
Çok güzel yukselmissiniz hocam. Ama yanlış konuya.
Amatörlük telsizde konuşmak değildir. Amaç oysa CB var pmr var. Amatörlük RF ogrenme hobisidir.
Kendini geliştirme amaçlıdır
Bu işin tanımı budur beğenin veya beğenmeyin.

Bu da Wiki açıklaması

Amatör telsizciler sadece haberleşme yapmakla kalmayıp aynı zamanda elektronik ve haberleşme tekniği konularında çalışma ve araştırmalar da yapabilirler. Haberleşmede büyük bir çığır açan tek yan band (SSB- Single Side Band) tekniği amatör telsizciler tarafından bulunmuştur. Aynı zamanda bölgesel olarak iletişim, arama kurtarma ve doğal afetlerde iletişim kurma becerilerini de gönüllü olarak topluma sunmaktadırlar.

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörleri
Merhaba Tonguç Bey,

Tanıştığımıza gerçekten memnun oldum. Sizinle ayrıca özelden iletişime geçmek istiyorum. Yazacağım.

Şöyle bir şey var. Aslında TA2NC'nin sizin hevesinizi kırmak, küçümsemek gibi bir niyetinin olduğuna asla inanmıyorum. Belki biz "eskilerin" biraz bıkkınlığı veya yazma tarzı siz gençlere bir şekilde "ters" geliyor. Benim bir kaç yazıma bakın. Epey "eleştirel" olabiliyorum ve zaman zaman da tepki alıyorum.

TA2NC'nin sözleri aslında başınıza gelecekleri anlatıyor Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Ben de kaç yıllık amatörüm. Elbette ekonomik şartlar nedeniyle el cihazı ile başlanıyor. Ha ben yurtdışındaydım Tenwood el telsizi ile başladım.

Ama hemen HF'e geçtim. Zira Ankara'daki ilk CB'cilerdendim. HF dünyası apayrı. Neler mümkün neler.

Geçenlerde balkona VHF/UHF anten kurdum. Leixen marka bence güzel FM cihazını da açtım. Günlerce tık yok. Ankara'da rahatlıkla ulaşılabilen VHF (2 metre) rölesi ihtiyaçtan fazla bile. Ne yazık ki kimse yok. Sık sık mandal denemesi var. Ha eskiden CB'de de öyleydi Ankara'da ve Türkiye'de CB çok ama çok popülerken. O zamanlar belki "kanalda" konuşan sayısı beşi geçmezdi. Bir buluşalım dedik. Üç otobüs doldurduk.

Ama şimdi biraz da günümüze bakalım. 2 metre veya 70 cm bomboş iken HF'de öyle bir hareketlilik var ki.

Ben geçenlerde QRP 1W uzantılı çalışma yaptım. Çıkış gücüm sadece 1 Watt (ERP). Avrupa tamam, ama Arjantin'in güneyiyle de Yeni Zelanda ile de QSO yapabildim. Elbette FT4 ve FT8 olarak.

Ve belki şunu da söyleyeyim. Bu benim için üzücü kısmı. Ben de zaman zaman, abi bize seramik yapmasını öğretsen diyen bir kaç kişiye yardımcı oldum. Ama "arkadaşlar" benden alacaklarını aldıktan sonra. pantolonumun arka cebinin olduğu bölgeye güzel tekme attılar. Şansızlık belki benimkisi.

Ama herkes öyle olmaz tabii. O da ayrı.

Hatırladığım kadarıyla Antalya'da da rölelerde pek hareket yok(tu). Oysa ki o  rölenin kapsama alanı öyle güzel ki. Hayranlık duymamak elde değil. Ha bunun getirdiği ekstra sorumluluk da var. Zira sinyaller Antalya ile sınırlı değil. Çok daha uzaklara gidiyor (o yüzden geçmişte sanırım bir rölenin lisansı yenilenmemişti, çünkü çok çok uzaklara gidiyordu ve bu kimi endişelere sebep olabiliyordu).

Devlet bize, sizin deyiminizle, röle boş, sen git ülkelerarası konuş demiyor elbette. Ama ülkelerarası görüşme için bize, bu iş için uygun frekansları tahsis ediyor. Yani bir yerde bunu da yap diyor Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Ha ama "hatta devlet yeni lisans vermesin, kıtalararası iletişim kuramayan kendine amatör de demesin" derseniz, burada sizinle entellektüel boyutta saatlerce tartışırım. Yahu derim, ben A sınıfı "amatör" gördüm telsizi yakan (kablonun uçlarını ters bağladığı için, nasıl yaptığını da hala bilemiyorum, nasıl becerdiyse, jackı ters takmayı).

Siz kızıyorsunuz ama. Kızmayın TA2NC'nin (avukatı değilim, tartışmışlığım bile var) esasında kıtalararası iletişim derdinde olmadığını bilmiyorsunuz ki Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap O daha çok yüksek yüksek frekanslarla ilgileniyor. Yani esasında normal şartlarda diyelim ki max 50 km beklenen frekanslara daha çok merak duyuyor. Geçenlerde 10 GHz denemesi yaptılar ve Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdiler. HF bandında değil !! SHF veya bilmem yüksek yüksek Hz bandında.

Yazılanları, sizin yazdıklarınızı benim okuduğum gibi, siz de hayırhaklıkla okuyunuz lütfen. Zaten yeteri kadar veya fazlasıyla gergin ortam. Herkes sinirli. Ama sizi temin ederim, sizin sitayiş mailinizi çok iyi anlamakla birlikte, esasında başınıza gelebileceklerin habercisi olarak görmeyi deneyin bir de.

Ben öyle yaptım. O da öyle yaptı. Belki siz de öyle yapacaksınız.

Amatör telsicilik aynı zamanda dostluk ve barış için de var Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Bu düşüncelerle mutluluklar ve esenlikler diliyorum.

TA2OM

Çevrimdışı TA4WTA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
Ynt: RADYO AMATÖRLERİ DERNEĞİMİZE AİT RÖLELERDEKİ YASAKLAR!!!!!
« Yanıtla #10 : 04 Temmuz 2024, 15:03:57 »
üstadım sürçi lisan ettiysem affola. amacım yükselmek değil. vesilesiyle tanışmış olduk.
ne güzel tanım vermişsiniz. "Amatör telsizciler sadece haberleşme yapmakla kalmayıp" yani bir amaç ta haberleşme yapmak, değil mi? şimdi bütün telsizciler rambo gibi geziyor. bir afet olsa da işe yarasak diye. topluma fayda sağlasak diye.
eskiden izcilik vardı. ben istanbulda süper lise mezunuyum. anadolu liselerine hazırlık için, istanbul erkek lisesinde kursa gidiyordum. en büyük hayalim erkek lisesini kazanıp izcilik yapmaktı. şimdi geldik 40 yaşına ancak kamp yapabiliyoruz.
b sürücü ehliyeti alana, otoyolda araba sürmek ile sürücü olunmuyor, sen önce offroad'a çık demek gibi.
ben bir hazırlıkçıyım aynı zamanda. milyon tane video izledim, izlediklerimi öğrenmeye çalışıyorum, multi disipliner takılıyorum. telsiz kullanımının arkadaş edinme kısmında hiç değilim, ama amacım için amatör frekans kullanmayı bilmem gerekiyor. amatör frekanslar beni hayatta da tutmuyor. garmin gps'ler vb aletler lazım. ama oraya yükselmek için amatörden geçmek lazım.
şahsen, ruhani tatmin ve toplumsal fayda sağlamak isteyen sıradan bir vatandaşım. adanalıyım, hiç eğitimim olmadığı için gidemedim yardıma. kaybımız yok, ama yetemedik. şimdi gittik eşimle afad temel eğitimi aldım. destek ekibiyiz. arama kurtarmacı değiliz. herkesi harcı değil o. destek ekibiyiz. çadır kurarım, elektrik bağlarım, bağlı olduğum grubun muhaberesini hallederim. hani orman yangınını söndürmeye çalışan kuş misali, elimden gelen budur.

iq ortalaması 85-89 olan, zeka yaşı 11 olan bir toplumdan bahsediyoruz. kim uydudan sektirip hollandaya ulaşacak ki? ama zeka yükselebilen bişi. yapılan araştırmalar zekanın kullanma ile 10-15 puan artabildiğini göstermiş.

yeni bir telsizci olarak beni aranıza almanızı istiyorum. kıtalar arasından önce birbirimizle iletişim kurabilelim istiyorum. ustası sizseniz bu işin, çırağınız olmak istiyorum. isteğim budur. ama sanayide ki gibi çıraksız kalmayın da isiyorum.

ayrıca ingilizce wiki tanımı daha farklıdır, türkçesine yazan arkadaş yorum katmıştır: Amateur radio, also known as ham radio, is the use of the radio frequency spectrum for purposes of non-commercial exchange of messages, wireless experimentation, self-training, private recreation, radiosport, contesting, and emergency communications.[1] The term "amateur" is used to specify "a duly authorized person interested in radioelectric practice with a purely personal aim and without pecuniary interest";[2] (either direct monetary or other similar reward) and to differentiate it from commercial broadcasting, public safety (such as police and fire), or professional two-way radio services (such as maritime, aviation, taxis, etc.). bu ingilizce tanım farklıdır.

saygılarımla.

Çok güzel yukselmissiniz hocam. Ama yanlış konuya.
Amatörlük telsizde konuşmak değildir. Amaç oysa CB var pmr var. Amatörlük RF ogrenme hobisidir.
Kendini geliştirme amaçlıdır
Bu işin tanımı budur beğenin veya beğenmeyin.

Bu da Wiki açıklaması

Amatör telsizciler sadece haberleşme yapmakla kalmayıp aynı zamanda elektronik ve haberleşme tekniği konularında çalışma ve araştırmalar da yapabilirler. Haberleşmede büyük bir çığır açan tek yan band (SSB- Single Side Band) tekniği amatör telsizciler tarafından bulunmuştur. Aynı zamanda bölgesel olarak iletişim, arama kurtarma ve doğal afetlerde iletişim kurma becerilerini de gönüllü olarak topluma sunmaktadırlar.

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #11 : 04 Temmuz 2024, 16:33:08 »
Güzel Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Ama el telsizi ile de kıtalararası görüşme yapabilirsiniz. Anahtar sözcük: Echolink.

Ben kullanmıyorum. Şu sıralar zaten başka şeyler öncelikli.

Örneğin siz Antalya'dan Echolink'e giriyorsunuz (hatta bilgisayardan veya cep telefonundan). Diyelim ki New York'taki bir Echolink noktasını seçiyorsunuz. Çağrı yaptığınızda, sizin çağrınız bu Echolink noktası üzerinden örneğin VHF (2 metre, 144 Mhz) rölesinden yayınlanıyor. Size yanıt veren olursa, onun sesi de bu kez röle üzerinden Echolink aracılığıyla bilgisayarınıza, cep telefonunuza  geliyor. Buradaki röle aracılığıyla girmeyi denemedim. Ama prensip olarak aynı.

Echolink'e kayıt olmanız gerekiyor. Kayıt sırasında ruhsatın görseli isteniyor.

Röle yerine, yine örnek olarak kayıtlı (ve online olan) amatörlerden birine doğrudan çağrı yapabiliyorsunuz.  Kayıt olup uygulamayı yükledikten sonra zaten isterseniz erişim noktalarının (dünya çapında), kullanıcıların (dünya çapında) listesini görebiliyorsunuz. Konferans odaları da var.

Antalya'daki erişim noktasının frekansı: 145.650   88.5   Tx

Dediğim gibi, ben telsizle röle/erişim noktası üzerinde Echolink'i kullanmayı denemedim. Ama prensip olarak aynı olmalı.

Burada biraz açıklama var: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Esenlikler dilerim,

Ersoy TA2OM
« Son Düzenleme: 04 Temmuz 2024, 16:35:38 Gönderen: TA2OM - 3C3CA »

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #12 : 04 Temmuz 2024, 18:47:36 »
Oncelikle kusura bakmayin, işte olduğum hatta bir SSB (modulasyon degil savunma sanayii başkanlığı) kabulu sırasında kısa sigara aralarinda yazdım yazdıklarımı.
Simdi evden rahat rahat yaziyorum.

TA2OM aslinda benim aklimdan gecenleri cok iyi ozetlemiş.

Öncelikle ben avm guvenligini, insaat iscisini kucuk gormek icin yazmadim yazdiklarimi. Ornek olarak kurumlarda calisanlari da vereiblirim.
Bu arkadaslar ne yapiyorlar.. Aliyorlar ellerine telsizi, mevcut rolelerinde telsizlerine yuklu kanallardan birini secip konusuyorlar. Onlar icin telsiz sadece iletisim araci.
Baska birsey yapmalarina da gerek yok zaten yeterlilik için.

Maalesef ulkemizde (ulkemizde diyorum cunku yurt disinda az kotu ornek disinda oyle degil) ozellikle yeni baslayan arkadaslar hasbel kader bir telsiz buluyorlar (cogunlukla da cok kotu performansli cin mali telsizler buluyorlar) kısıtlı bilgileriyle bulundukları bolgedeki roleye giriyorlar bakiyorlar konusan yok. bu nasil hobi diyip uzaklasiyorlar.

Benim anlatmak istedigim de bu..
Konusanlar olsa bile rolede selam sabah muhabbetinden baska birsey maalesef bulamazsiniz. Bu bana yeter diyorsaniz eyvallah ama bu hobiyi güzel yapan kısım sizi teknik olarak çok ileri taşıyabilecek bir hobi olması. Ben bugün savunma sanayinde bir çok RF projesi yapan biri olarak bilgi birikimimim büyük çoğunluğunu bu hobiye borçluyum.

Bu sebeple hem bu forumda hem kendi blog sayfamda yaptığım çalışmaları paylaşıyorum ki, belki birileri okur da ya bunlar da yapılıyor muymuş der bir ışık yakarım kafasında diye.

Rölelerde niye konuşulmuyor mevzuuna gelince..
GSM öncesi amatörlerin haberleşme görüşme hatta bilgi paylaşımı için kullandığı röleler cep telefonlarının yaygınlaşmasıyla yavaş yavaş populerliğini kaybetti. Hele internetten sonra iyice bitti.
Dediğim gibi orada bir teknik bülten okumaya gerek kalmadı.. internette var.. ya da whatsapp/facebook üzerinden bilgi paylaşımı kolaydı telsiz üzerinden sadece sesle bu bilgileri yaymaya çalışmaya gerek kalmadı.. Röleleri de ne dinleyen kaldı ne de dinlese bile cevap vermeye mecali kaldı insanların.

Oysa bu hobiyi (ki hobi tabiri bu yapılan çalışmalar için bence yetersiz bir tabir) ypılması gerektiği gibi yapanlar için her gün yeni bir heyecan her gün yeni bir başarı öyküsü olmaya devam ediyor.

Yurtdışında da rolelerde konuşan yok şikayetleri var ama, neredeyse her haftasonu lokal ya da ülkeiçi/uluslararası yarışmalar, field day aktiviteleri , çay içmekten öte teknik konuların paylaşılıp beraber projelerin yaratıldığı klüp etkinlikleri oluyor.

Dileğim odur ki, Türkiyedeki amatörlük te bir gün bu seviyelere gelsin.

Yine TA2OM nin yazdığı gibi, ben yeni başlayan amatörlerin başına gelecekleri yazdım..
Benim yazdığım gibi ilerlemeyenler de arada pikniğe offroada yamaçparaşütüne giderken PMR dan farksız olarak el telsizini kullanmaya devam eder, ya da  aman bunla mı uğraşacağım der telsizi bir kenara atar unutur.

Kimsenin amatörlüğünü sorgulayacak ta değilim ayrıca. bunu sorgulayan devlet. sınav yapmış vermiş lisansı.. amatör ilan etmiş bir çok kişiyi.
Ama bu hobinin aslında nasıl bir hobi olduğunun yolunu göstermezsem anlatmazsam ben bu güzel teknik birlikteliğe ihanet etmiş olurum.

Ama yine de dileyen yapar dileyen yapmaz. Bu vakit, nakit ve merak sorunu sonuçta. Hepsi birden bir kişide zor bulunabiliyor bazen.

Not: Bu haftasonu Türkiye'nin tek telsiz yarışması var.
VHF/UHF bandlarında yapıan bu yarışmaya el telsiziniz ile katılabilirsiniz.
Telsiz yarışmaları tüm dünyada birinci olmaktan ziyade elinizdeki cihazı daha iyi tanımanız, belki daha yüksek bir skor almak için daha iyi bir anten yapmanız, bir log programı kullanmayı öğrenmeniz, belki arazi şartlarında kendi yaptığınız bir antenle her konuştuğunuz istasyon ile ayrı bir heyecan yakalamanız için bir vesiledir.
Katılmanızı tavsiye ederim.

Çevrimdışı TA4WTA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #13 : 05 Temmuz 2024, 00:46:11 »
daha önce ekşisözlük üzerinden de bir çok telsizci arkadaşla iletişim kurduk. benzer şeyleri söylediler. herkes haklı, üzerine çok sözüm yok. dediğim gibi 3 gündür içinde olduğun bir komünite için yeterince bilgi ve tecrübem yok. çokta ahkam kesemiyorum.

amatör telsizci olma sebebim aslında hayatta kalmak, zor zamanlarda kendi çemberim içerisinde iletişim kurmak. ama zor zamanlar için dahi olsa insanlar ile tanışmak, belki zor durumlar için dış çember kurmak gerektiğini düşündüğüm için bu yazdıklarımı dile getirdim.

savunma sanayi bir tutkudur. kariyerime yonca-onuk tersanesinde başladım. milgem korveti'nin sonar-dom'unu bizim firma üretti. tüm aşamalarında alın terim reçine ile dom'un içine işlemiştir:) martin locheard'ın yeraltı tesislerinde yaptıkları frekans geçiş testlerini biz akvaryumda, çeşitli osiloskoplar yardımıyla yapıp malzeme ve üretim tekniklerini geliştirmiştik.

yarışmaya katılamasam dahi dinlemeye çalışcağım. yine hevesle bir çok video izleyip kendimi geliştirmeye çalışıyorum. şu an off-road giderken yanına telsiz alan biriyim, ilerleyen süreçte kendi anteni yapana dönüşebilirim.

dipsiz kuyu gibi gerçekten. hf, cb, vhf, uhf. dmr, echolink... vakit lazım, sonra da nakit:) şimdilik ihtiyacım kadarını alıyorum.

güzel ve anlamlı cevaplarınız için teşekkür ederim. sağlıcakla kalın. 73.

Oncelikle kusura bakmayin, işte olduğum hatta bir SSB (modulasyon degil savunma sanayii başkanlığı) kabulu sırasında kısa sigara aralarinda yazdım yazdıklarımı.
Simdi evden rahat rahat yaziyorum.

TA2OM aslinda benim aklimdan gecenleri cok iyi ozetlemiş.

Öncelikle ben avm guvenligini, insaat iscisini kucuk gormek icin yazmadim yazdiklarimi. Ornek olarak kurumlarda calisanlari da vereiblirim.
Bu arkadaslar ne yapiyorlar.. Aliyorlar ellerine telsizi, mevcut rolelerinde telsizlerine yuklu kanallardan birini secip konusuyorlar. Onlar icin telsiz sadece iletisim araci.
Baska birsey yapmalarina da gerek yok zaten yeterlilik için.

Maalesef ulkemizde (ulkemizde diyorum cunku yurt disinda az kotu ornek disinda oyle degil) ozellikle yeni baslayan arkadaslar hasbel kader bir telsiz buluyorlar (cogunlukla da cok kotu performansli cin mali telsizler buluyorlar) kısıtlı bilgileriyle bulundukları bolgedeki roleye giriyorlar bakiyorlar konusan yok. bu nasil hobi diyip uzaklasiyorlar.

Benim anlatmak istedigim de bu..
Konusanlar olsa bile rolede selam sabah muhabbetinden baska birsey maalesef bulamazsiniz. Bu bana yeter diyorsaniz eyvallah ama bu hobiyi güzel yapan kısım sizi teknik olarak çok ileri taşıyabilecek bir hobi olması. Ben bugün savunma sanayinde bir çok RF projesi yapan biri olarak bilgi birikimimim büyük çoğunluğunu bu hobiye borçluyum.

Bu sebeple hem bu forumda hem kendi blog sayfamda yaptığım çalışmaları paylaşıyorum ki, belki birileri okur da ya bunlar da yapılıyor muymuş der bir ışık yakarım kafasında diye.

Rölelerde niye konuşulmuyor mevzuuna gelince..
GSM öncesi amatörlerin haberleşme görüşme hatta bilgi paylaşımı için kullandığı röleler cep telefonlarının yaygınlaşmasıyla yavaş yavaş populerliğini kaybetti. Hele internetten sonra iyice bitti.
Dediğim gibi orada bir teknik bülten okumaya gerek kalmadı.. internette var.. ya da whatsapp/facebook üzerinden bilgi paylaşımı kolaydı telsiz üzerinden sadece sesle bu bilgileri yaymaya çalışmaya gerek kalmadı.. Röleleri de ne dinleyen kaldı ne de dinlese bile cevap vermeye mecali kaldı insanların.

Oysa bu hobiyi (ki hobi tabiri bu yapılan çalışmalar için bence yetersiz bir tabir) ypılması gerektiği gibi yapanlar için her gün yeni bir heyecan her gün yeni bir başarı öyküsü olmaya devam ediyor.

Yurtdışında da rolelerde konuşan yok şikayetleri var ama, neredeyse her haftasonu lokal ya da ülkeiçi/uluslararası yarışmalar, field day aktiviteleri , çay içmekten öte teknik konuların paylaşılıp beraber projelerin yaratıldığı klüp etkinlikleri oluyor.

Dileğim odur ki, Türkiyedeki amatörlük te bir gün bu seviyelere gelsin.

Yine TA2OM nin yazdığı gibi, ben yeni başlayan amatörlerin başına gelecekleri yazdım..
Benim yazdığım gibi ilerlemeyenler de arada pikniğe offroada yamaçparaşütüne giderken PMR dan farksız olarak el telsizini kullanmaya devam eder, ya da  aman bunla mı uğraşacağım der telsizi bir kenara atar unutur.

Kimsenin amatörlüğünü sorgulayacak ta değilim ayrıca. bunu sorgulayan devlet. sınav yapmış vermiş lisansı.. amatör ilan etmiş bir çok kişiyi.
Ama bu hobinin aslında nasıl bir hobi olduğunun yolunu göstermezsem anlatmazsam ben bu güzel teknik birlikteliğe ihanet etmiş olurum.

Ama yine de dileyen yapar dileyen yapmaz. Bu vakit, nakit ve merak sorunu sonuçta. Hepsi birden bir kişide zor bulunabiliyor bazen.

Not: Bu haftasonu Türkiye'nin tek telsiz yarışması var.
VHF/UHF bandlarında yapıan bu yarışmaya el telsiziniz ile katılabilirsiniz.
Telsiz yarışmaları tüm dünyada birinci olmaktan ziyade elinizdeki cihazı daha iyi tanımanız, belki daha yüksek bir skor almak için daha iyi bir anten yapmanız, bir log programı kullanmayı öğrenmeniz, belki arazi şartlarında kendi yaptığınız bir antenle her konuştuğunuz istasyon ile ayrı bir heyecan yakalamanız için bir vesiledir.
Katılmanızı tavsiye ederim.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

clip
ADÜ RADYO VE RADYO AMATÖRLERİ TOPLULUĞU

Başlatan TA4AKC

10 Yanıt
10380 Gösterim
Son İleti 10 Eylül 2012, 07:30:40
Gönderen: TB1BHG
xx
RADYO AMATÖRLERİ WEB TV

Başlatan TA3V