Gönderen Konu: Selamlar  (Okunma sayısı 1172 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA3TST

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: tolga sekü
Selamlar
« : 23 Kasım 2023, 21:44:18 »
Selamlar, Ben amatör olma yolunda derslerime çalışıyorum. Çarşamba günü sınava gireceğim. Kısmetse A sınıfı belgemi alacağım. Kendim elektronik mühendisi olduğum için teknik sınavım olmayacak.
Manisa'da ikamet ediyorum.
Benim öğrenmek istediğim 2 konu var.
Türkiye' online olarak telsiz satan ( özellikle icom veya yaesu ) site sayısı çok az. Bu başlık altına online siteleri yada telsiz alabileceğimiz mağazaları yazabilir miyiz?
Mesela İzmir'de telsiz veya aksesuar alabileceğimiz mağazalar yada dükkanlar var mıdır? İstanbul Yada Ankara da olur.

Diğeri de bir allmode cihaz önerir misiniz? Önerirseniz bunun hesaplı olanlarını nasıl alabilirim? Önermezseniz mobil bir cihaz alıp bunu bir akü ile çanta içine yerleştirip hem kuvvetli hem de mobil bir telsiz yapma fikri nasıldır?
Yada bunlar yerine  bir icom el telsizi cihaz alıp kullanmak nasıl fikir?
Amacım Hf , vhf Uhf ve el telsizi seçeneklerini daraltarak mümkün olduğunca az para harcama yoluna gitmek.

Siz olsanız ne yapardınz?

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=7044.0

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 201
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
Ynt: Selamlar
« Yanıtla #1 : 25 Kasım 2023, 01:21:59 »
Selamlar,
Mesleginize uygun bir hobi sectiginiz icin oncelikle tebrik ederim.

Telsiz icin saydiginiz seyler biraz elma ve armut olmus.
All mode bir cihaz diyorsunuz ki benc eher amatorun elinde olması gerekir.
El telsizi dediginizde ise bu soylemden 180 derece uzaklasmis oluyorsunuz.

El telsizi lokal haberlesme icin yeterli olsa da size amatorluk anlaminda pek birsey katmayacaktir. Rolede dinleyeceginiz birkac selam sabah muhabbeti ve belki bir adim sonrası FM uydular ile haberlesme ve el telsizi ile yapabilecekleriniz bitti.

all mode cihazlarda HF kullanacaksanız eger qrp yani dusuk guclu cihazlarla da biraz eli yuzu duzgun bir anten ile dunyada konusamayacaginiz yer olmaz.
İş VHF UHF e geldiginde güç herşey maalesef.. Mobil bir setup ile pek birşey yapamazsınız (ki alacağınız en baba telsiz bile 50 bilemedin 100w tan fazla cihis vermeyecektir V/UHF aralığında)
Evet bu güç bir çok aktiviteye yeter ama yine de arkasına bir lineer amplifier ekleyip 300-400W lar gibi rakamlara çıkar, bir de 8-10 elemanı bir yagi anten edinirseniz asil o zaman eglence baslar.

Günümüz şartlarında mobile en uygun telsiz icom ic-705
10W çıkış gücü az gibi görünse de(HF te pek az sayılmaz)  bir batarya ile sizi 7-8 saat kadar havada tutar.
Buna güzel bir anten eklerseniz dagda bayırda kamp alanında gayet başarılı çalışacaktır. En azından HF tarafı için.
Evde kullanırken de sabit yerde arkasına bir amplifier ekler (ister HF ekler kilowatt cikarsiniz ister vhf size ve amacınıza kalmış) kullanmaya devam edersiniz.
Turkiyedeki distributorleri kimler bilemiyorum ama telektronik firmasını arayıp onlardan cihaz temin edeiblirsiniz. Kendileri wimo.de nin türkiye temsilcisidir aynı zamanda.

Son dediginize gelecek olursak, bu hobi ucuz bir hobi değil. Maalesef..
Para harcamayacaksanız ancak rolede amcalarla selamlasirsiniz..
Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA3TST

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #2 : 25 Kasım 2023, 07:23:06 »
Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. BU durumda 2 cihaz almam gerektiğini düşünmeye başladım. Bir vhf/uhf bir de HF.

Sanırım 2 cihazda da 2. ele yönlenmek zorunda kalacağım. 2 el cihazda uygun fiyatlı modeller yada çin malı tyt, wouxun  gibi telsizler ile  ilgili ne düşünmektesiniz?

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #3 : 25 Kasım 2023, 09:06:30 »
All band All mode  cihaz alırsanız
İçinde Hf VHF UHF olacagi gibi,

El telsizinde olmayan cw, ssb modulasyonlarina da sahip olursunuz.

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #4 : 25 Kasım 2023, 12:51:09 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. BU durumda 2 cihaz almam gerektiğini düşünmeye başladım. Bir vhf/uhf bir de HF.

Sanırım 2 cihazda da 2. ele yönlenmek zorunda kalacağım. 2 el cihazda uygun fiyatlı modeller yada çin malı tyt, wouxun  gibi telsizler ile  ilgili ne düşünmektesiniz?

Biraz daha genis kapsamli cevap vereyim.
Oncelikle sordugunuz soruya benzer sorular cihaz tavsiyeleri gerek bu sayfada gerekse baska forum sayfalarında epey soruldu. Gecmis konulari da bir incelemenizi tavsiye ederim.

Olayi ikiye ayirmak lazim. Gunluk haberlesme vb islerde kullanmak icin bir el telsizi  ve sabit ya da mobil kullanim icin bir all mode all band telsiz..

El telsizi ile diger konuyu nasil olsa her ikisi de telsiz diyerek ayni gibi dusunmeyin cunku kesinlikle degil.
Baofeng haric butcenize uygun bir telsiz alabilirsiniz. Baofeng daha once defalarca yazdigim gibi kotunun kotusu bir telsiz maalesef. Verdiginiz her kuruşa yazık.
Wouxun TYT gibi markalar nispeten iyi. Tabii gonul ister ki yaesu icom kenwood gibi bir cihaz alabilirseniz alın ama butce isin icine girince biraz zor oluyordur.

Sabit ya da mobil icin ise, Eger sabit yani evde kullanacak bir cihaz ariyorsanız, ikinci el FT-847, TS2000 , IC-7300, IC-7000, FT-897 ft-991 ve benzeri HF/VHF/UHF bir telsiz alabilirsiniz..Bunlar zamanının (ve günümüzün) iyi telsizlerindendir.
Mobil derseniz, mobil araç mı yoksa kamp vb gibi bir etkinlik mi dusunuyorsunuz..
Mobil araç ise FT-857, 897 gibi nispeten küçük telsizleri araçta da kullanmanız söz konusu.
Kamp vs gibi birşeyler için düşünüyorsanız yanınızda akü taşımak yerine bataryalı telsizlerden alabilirsiniz.
Bunun için de alternatifleriniz FT-817/818, IC-705 gibi japonlardan birini alabileceginiz gibi, sdr teknolojisi ile piyasaya yeni dalmiş olan çin malı
q900,  Ailunce HS2 gibi all band all mode telsizlerden de alabilirsiniz.

El cihazım varken niye vhf icin ayri telsiz alayim derseniz size modulasyon derim.
El cihazlarında FM/DMR opsiyonundan baska opsiyonunuz yokken, all mode cihazlarda SSB CW AM gibi diger modulasyon tiplerini kullanabilirsiniz.

İkinci el bile alacak olsanız yurtdisi ikinci el fiyatlarina da bir bakın derim. Maalesef Turkiye'deki amatorlerin cihazlari ikinci el bile olsa cok kiymetli Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap)

Çevrimdışı TA3TST

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #5 : 25 Kasım 2023, 20:50:24 »
Sayın TA2NC,
Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. All mode all band cihaz araştırmaya başladım, şöyle biraz hesaplı bir cihaz bulursam alacağım.
Diğer önerilere de açığım.
Yurt dışında da araştırmaya başladım. Yurt dışına sık sık gelen yakınlarım var. Bende yılda bir kaç kez çıkıyorum.

Sabredebilirsem kendimde alabilirim.
İş şimdi düzgün bir cihaz bulmaya kaldı.

Çevrimdışı TA3TST

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #6 : 29 Kasım 2023, 20:11:30 »
Merhabalar,

Sınavı geçerek a sınıfı belgeye hak kazandım.
Sırada belgeleri teslim etme durumu var.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Selamlar

Başlatan turgay10

3 Yanıt
1746 Gösterim
Son İleti 12 Ocak 2018, 21:38:15
Gönderen: turgay10