Gönderen Konu: BAOFENG BF-F8HP vs BAOFENG UV-82 HP öneri acil!!  (Okunma sayısı 805 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

KemalGuvel
  • Ziyaretçi
BAOFENG BF-F8HP vs BAOFENG UV-82 HP öneri acil!!
« : 03 Aralık 2022, 09:44:39 »
Hocam ben amatör telsizciliğe başlayacağım ve inanın çok araştırma yaptım. Fakat Uzun model araştırması sonunda elimde UV-82 HP (Plus, 8 Watt, HML modlu diye de geçiyor ama orijinali HP) ve BF-F8HP kaldı . Araştırmanızı yormak istemem ama vereceğim detaylar yeterse uğraşmanızı da istemem , şimdiden teşekkürler 73.
UV-82HP farkları : Çift PTT tuşu (bunu da açıklarsanız sevinirim tam olarak işe yarar bir işlevi var mı?), Hoparlörü daha yüksek sesli(1 watt'tı galiba , BF-F82de 700 mw falandı?), ve de görünüş hocam , bataryada da fark vardı bakınca editlerim . başka model önermezseniz çok sevinirim .

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=6948.0

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
Ynt: BAOFENG BF-F8HP vs BAOFENG UV-82 HP öneri acil!!
« Yanıtla #1 : 05 Aralık 2022, 15:37:14 »
Merhaba Kemal bey,
Amatör çağrı işareti olmayan arkadaşlara cihazlar hakkı bilgi paylaşımı yapılmıyor.
Teşekkürler

Çevrimdışı alikvp

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Ali Sezer
« Yanıtla #2 : 03 Temmuz 2024, 03:28:08 »
yakin zamanda belgemi alacagim forum yoneticisine belgemin kopyasini gonderdigim zaman ismime cagri isaretimi yazarlarmi iyi forumlar..

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 201
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
« Yanıtla #3 : 03 Temmuz 2024, 09:12:42 »
Genel bir bilgi olarak yazayim.

Telsiz dediginiz seyin ozellikleri, ses cikisi vs ile olculmez.

Bu araba alirken sadece rengine bakmaya, icinde bardak tutucu var mi diye bakmaya ama motoruna dayanikliligina yol tutusuna dair hicbirseye bakmamaya benziyor.

Epey arastirsaniz hem dunyada hem bu forumda defalarca ne alirsaniz alin ama baofeng almayin yazanlari gormus olmanizi beklerim oncelikle.

Telsizi telsiz yapan Alış hassasiyeti (birakin 8'i 100w ciksa bile duymayan telsizi neyleyim) , giriş ve çıkış filtreleri en önemli iki parametre..
sonra batarya omru, dayaniklilik gibi ikincil farklar ortaya cikar.

Bu arada 8W el telsizi satisi yasal degil. Turkiyede (ve dunyanin cogu yerinde) el telsizi max 5W olabilmektedir.
Gerci Baofeng 8 yaziyorsa 3-4w anca cikiyordur o da ayri

Genel bilgi bu kadar.

alikvp arkadasimizin sorusuna gelince. Lisans alinca kullanici adinizi cagri isaretine donusturmek icin mesaj birakin yazan bir baslik var onun altina yazdiginizda degisiyor.

Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA4WTA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 2
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Tonguç Akarca
« Yanıtla #4 : 04 Temmuz 2024, 11:56:08 »
ilk telsizim uv82. fiyattan dolayı. lisansımı yeni almıştım, gidip 5-10 bin vermek bilmediğim bir alana mantıklı gelmemişti. trendyoldan 999liraya aldım bi tane baofeng. dediğiniz gibi yeterli olmadığını anlamam uzun sürmedi. ama ucuz bir cihaz olduğu için kurcalamalık, veya doğaya çıktığında arkadaşına emaneten vermelik bir telsiz gibi kaldı. ikinci telsizim tyt 8000d oldu. onuda 2300 gibi bir fiyata denk getirdim, normalde 3000 felan yazıyordu her yerde. 10w çıkış gücü var ama kullanması yasak. 10w güç koyma sebepleri crossband için sanırım. çatı antenine bağlayıp daha uzak iletişim sağlamak adına aldım. kendi acil durum planım için böyle uygun gördüm. yurtdışı telsizcilerin tyt 8000d incelemelerini inceledim. çok saf ve düzgün bir çıkış gücü var.
şu an tyt 8000d bende, baofeng uv82 eşim için. bende isterim yaesu'lar almayı. gelecekte inşallah, ihtiyaca göre. gerçek bir saha deneyiminde farkı anlarım diye düşünüyorum.
saygılarımla. 73
tonguç
antalya
edit: imla.
TA4WTA Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
öneri...

Başlatan TA5AUG

3 Yanıt
2394 Gösterim
Son İleti 17 Haziran 2014, 21:43:43
Gönderen: TA5AUG
question
Baofeng uv 3r

Başlatan TA5IOH

2 Yanıt