Gönderen Konu: AMATÖRLÜK BÖYLE OLMAMALI  (Okunma sayısı 38802 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

TA3FB
  • Ziyaretçi
Ynt: AMATÖRLÜK BÖYLE OLMAMALI
« Yanıtla #45 : 07 Ekim 2010, 19:08:56 »
Tarih: 08/09/2010 17:50
Hasta belli,
Tedavi belli,
ilacı belli,

iyileşemeyecek bir hastada değil. Hastalık kronik değil. Grip gibi bir şey. O nedenle artık geçmişte yapılanlara takılmayalım. Şimdi yeni bir süreç var. Yeni bir yönetmelik, yeni bir kurum, yeni bir sınav sistemi.

Daha bu gün okuduğum bir kitaptaki benzetmeden yola çıkarak başka bir benzetme yapmak istiyorum.

İzmir körfezini bilirsiniz. izmir e ilk giren önce limandaki iğrenç kokuyla karşılaşır arabada veya otobüste bile burnunu tıkardı. Ama orada yaşayanlar, çoluk çocuk liman çevresinde kokuya alışmış bir şekilde gezerdi. Biz alışık değildik ondan etkileniyorduk. Şimdi liman temiz, o kokudan eser yok.

Artık kafalardaki bu kötü düşüncelerde silinsin, önümüze bakalım. Kötüleri, kötü uygulamaları, yanlışlara bir çizik atalım.

Bu arada yaklaşan ramazan bayramının herkese mutluluk, huzur ve kardeşlik getirmesini dilerim.
Barış

OLDMAN
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #46 : 07 Ekim 2010, 19:09:36 »
Tarih: 09/09/2010 00:46
aralar kaşındıkça azıyor ben kısaca şöyle toparlamak istiyorum şu mübarek ramazan ayında ve bayramında işin açıkcası ilk amatör ağabeylerimiz, yüksek kolejlerde okuyan dil bilen eğitimli kişilerdi bunlar devlet kademesinde çok telsiz sistemleri kurdular bunlar amatör telsizci ünvanı ile porfösyönel telsizci ler di AMATÖR: SAHSİ HEVES VE GAYRETİ İLE ÇIKAR MENFAAT GÖZETMEZ PROFÖSYÖNEL: TİCARİ AMAÇ TAŞIYAN BUNUN DEVAM ETMESİ İÇİN ELİNDEN GELENİ YAPANDIR. ŞÖYLEKİ: BEN; Devletin bütün haberleşme sistemlerini kuran bir firma olsam elimde her yere uzanır sözümde geçer eskiden böyle idi şimdi sadece ortada kalan devlete telsiz desteği yapan firmalar var arkadaşlar bunları atlamayalım bunların çoğuda eski AMATÖR TELSİZCİ ağabeyilerimizin kurduğu firmalar ve mirascıları bundan faydalanıyor bazıları bu pastayı birilerinin kapacağından endişe duyup yüklenmeleri bundandır. ortada büyütülen mesele aslında budur TEKEL kimde olacak türkiyedeki telsiz işleri ile uğraşan firmalara bakarsanız çoğunun kurucu ve sahipleri İLK AMATÖR TELSİZCİLER dir. rahmetli oldukları için saygıyla anıyoruz kendilerini gidişatın böyle olduğunu görselerdi inanıyorumki bunları mirasından ve evlatlıklarından men ederlerdi. Zaten kişilerin kurduğu firmalardaki mirascılar bu söylentileri çıkartıyor onlarda kendi aralarında mualif bilgili araştırmacı ve eğitimli insanları istemiyorlar çünkü onlardan 10 gömlek yukarıdayız bu da işlerine gelmiyor baltaladığımızı düşünüyorlar aslında hedefleri biz değil türkiyeye telsizi getirip distirübütörlük bazında satanlarla ve teknik hizmet sağlayanlarla problemleri biz sadece onlara meze oluyoruz onlara davalarında haklıymış izlenimini veriyoruz .inşallah anlata bildim. bırakalım biz bunları onlar konuşsun muhattap alıp bile cevap verirsek DOST ELİMİZİ VERİR KOLUMUZU KAPTIRIRIZ artık bu konunun kapatılmasını ÇOK RİCA EDİYORUM BİZİM BOŞ İŞLERE AYIRACAK ZAMANIMIZ YOK AMATÖRLÜK ADINA YAPILMASI GEREKEN NE VARSA YAPALIM
HERKEZİN RAMAZAN BAYRAMINI KUTLARIM
SEVGİLERİMLE
« Son Düzenleme: 11 Ocak 2011, 01:15:59 Gönderen: TA3CY »

OLDMAN
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #47 : 07 Ekim 2010, 19:10:04 »
Tarih: 09/09/2010 00:59
Bu arada şunu da söylemeyi unuttum TA Çağrı işaretleri sadece mors bilenlere veriliyordu eski dönem şimdi ise rahmetli abilerimiz çağrı işaretlerini kanunem miras olarak alıp TİCARİ olarak kullananlar var bunlar bizlerin herşeyin farkında olduğmuzu anlayıp maskelerinin düşmesinden korkuyor ve bunlar AMATÖR Değil sadece AMATÖR TELSİZCİLİĞE Akar olarak bakan kişeler rantlarının elinden gideceği korkusuyla sağa sola saldırıp cevap veren muhattap bulunca saldırıyorlar. AMAN DİKKATLİ OLALIM ortalık herzamanki gibi yine karışık.

TA3FB
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #48 : 07 Ekim 2010, 19:10:51 »
Tarih: 09/09/2010 22:23
Kişisel çekişmeleri, üstünlük kavgalarını, A-B lisans tartışmalarını vs vs. bir yana bırakalım, şu rant olayını anlamadım. Ben biraz saf(!) kalıyorum galiba.Veya çevremdekiler hep saf olduğundan göremedim.

Merhum Şerif Fazıl TÜRKAN'ın (TA2J) "Amatör Radyo Teknik ve İşletme El Kitabı"
başlıklı 740 sayfalık kitabı var. Rahmetli olana kadar kaleme aldığı kısımlar mevcut. Kitap daha tamamlanmamış. Ama 740!!! sayfa. İstek adresi aşağıda. Sanırım 10 TL olması lazım. Bu kitabın Türk Eğitim Vakfı tarafından basılmasına ve satılmasına öncülük eden, rahmetlinin akrabası kimdir? Mahallenin kötü (!) çocuğu Dr. Tevfik Aydın Kazancıoğlu namı diğer TA1HZ, namı diğer TCSWAT kurucusu. Sizde bir tane edinin TEV'na rant sağlayın Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

İsteme Adresi:
TÜRK EĞİTİM VAKFI
Büyükdere Cad. Kocabaş İşhanı No: 111 Kat: 7/8
Gayrettepe / İstanbul
Tel : +90 212 217 58 58
Faks : +90 212 217 58 57

serbes
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #49 : 07 Ekim 2010, 19:11:27 »
Tarih: 09/09/2010 23:15
Kitap bende var...

İlk çıktığı haberini duyunca satın almıştım...(2-3 yıl önce)

Radyo amatörü herkesin edinmesi gerekir düşüncesindeyim...

OLDMAN
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #50 : 07 Ekim 2010, 19:12:09 »
Tarih: 10/09/2010 01:58
sayın TA3 FB; Söylemek istediklerim yanlış anlaşılıyor Allah rahmet eylesin merhum TA1HZ yi 1989 yılında 19 yaşında iken TA1CAK çağrı işereti varken tanıdım. kendiside ayrıca hocam dır o yıllarda tanışma şerefine sayın TA2DS Sayesinde nail oldum ve kendisinden amatörlük hakkında çok feyz ve bilgi aldım sizide duyuyorum ama karadan tanımıyorum sizde çok değerli bir büyüğümüz ve camiaya katkısı olan bir kişisiniz, RANT meselesi bu değildi herkez ticaretini yapacak tabii adam hem amatör telsizci olur ticari olarakta profösyenel çalışa bilir benim vurgulamak istedimi net anlatamadım galiba 5.sayfa *post2779 da yazdım. ticaretle uğraşan özellikle telsiz konusunda en azından bir belge olacakki adam ticari faaliyetini yapsın miras yoluya babadan kalan belgeyi ticaretini devam ettirmek için kullanıyor kullanacakta tabi ancak amatör telsizciler okadar bilgiliki ticari faaliyet yapan firmalar rakip görüyor şöyleki ben x belediyesindeki telsiz röle sistemini kuracak vasıftayım.amatörüm bağımsızım işte bu kuruma ben bu işi yaparsam kendime rant sağlamış olurum normalda olması gerekende bu ama firmalar pastayı TEKEL de tutmaya çalışıyorlar mesele bu, yani adam doktor değil ama muayene açıyor sadece oraya bir doktor diploması asıyor, yada bir işyeri faaliyeti bünyesinde mühendis çalıştırması gerek ama teknisyen çalıştırıp bir mühendis diplomasını beyan edince iş bitiyor,biz amatörler saldırı halindeyiz benim izlenimlerim bu bende sizin SAF lığınıza inanarak sizin safınıza katıldım uygun görürseniz. kendi halimde çalışan uzun yıllar ara veren her havaya çıkmaya karar verdiğimde birbirinden değişik sorunlar artık benide sıkıyor bu gün gördüklerim izlenimlerim bunlar sadece sizler le paylaştım burada yapmamız gereken şimdilik oluruna bırakmak burada da bunları anlatırken çağırı işaretlerini verdiğim hocalarım da bana kızacaklar çünkü olayın gerçekliğini anlata bilmek için ve bunların bir seneryo olmadığının anlaşılabilir kanıtlansın diye inanıyorumki onlarda bu söylediklerimin arkasındadır. çünki ben ancak kendi adıma konuşa bilir ve düşüncelerimi açıklaya bilirim başkası adına söz söyleme hakkımda yok olamazda şu an anlaşılmıştır herhalde bana forma da bu konuları taşımak birazda iyi birazda riskli umarım site yönetimi bu konuda gereken ne doğrusunu bilir bu konulara artık girip başımı belaya sokmak istemiyorum bildiğiniz gibi her kez malzeme arıyor lafın yarısını cımbızla çekip başka türlü lanse ediyor buda sorun getiriyor. ben bu konuda artık susmayı kendime uygun görüyorum zaten çoğumuzda hayatın içinde neyin ne olduğun görüyoruz şu üç günlük dünyada

73"s

TB2BEY
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #51 : 07 Ekim 2010, 19:12:59 »
Tarih: 10/09/2010 11:07
Konuşmayayım dedim ama artık galiba konuşmak gerekiyor..
birileri ne derse desin
"DAVULUN SESİ UZAKTAN HOŞ GELİR" değil bu

Sizler GERÇEK AMATÖRSÜNÜZ yani Radyo amatörü olurken ART NİYETİNİZ YOK ...

Peki Bu amatörler hangi Bölüme giriyor
- Hangileri Telsiz satmak için AMATÖR BELGESİ ALIYOR
- Hangileri Yerel yönetimlerin Röle ve Telsiz ihalesine girmesi için Hangi Amatör ile anlaşıyor ve onu kendi adamı gibi gösteriyor
- Hangileri "BİZE ÜYE OLMAZSAN AMATÖR OLAMAZSIN" diyor
- Hangi amatörler KEGM İMTİHAN sorularını hazırlıyor
- Hangi Amatörler Dernek kurmaya hazırlanıyor
- Hangi AMATÖRLER birilerine "SEN BU ADAM İLE KONUŞMA YOKSA SONUN İYİ OLMAZ "diyor
- Peki Birileri gerçekten AMATÖRLER İÇİN BİRŞEY yapıyormu....
- Yapılanları görenler BU AMATÖRLER DERNEĞİMİZİ ELE GEÇİRECEK diye KORKUYORMU...
- Bazı Frekanslarda Bazı Amatörlere " BU KEL KAFALI ADAM ,ARIZA ÇIKTI " diyenler varmı...
- Bazı Amatörlere , Telefon ederek " BU ADAM İLE KONUŞMAYIN BU ADAM TEHLİKELİ " diyenler yokmu
- B Belgesi ile KENWOOD TS 50 ile 100 watt HF çıkan Amatörler Yasalmı
- İzmir'de Yeni Bir Radyo Amatörü oluşumunu önlemeye çalışanlar Kimler...

Kusura bakmayın Bir Bayram günü için fazla itici olabilir ama
Maalesef gerçekler bunlar

Tabii bunlar sadece Buradan görünenler
İSTANBUL ve ANKARA'da Başka hesaplar yapılıyor onların da zamanı var..

NOT : İptal edilen belgeler ve bunları iptal eden kamu görevlileri ile ilgili bir soruşturma başlatılacakmış bu arada haberiniz olsun

Herkesin ( AMATÖR OLSUN OLMASIN ) Bayramını Kutlar , Mutlu ve Sağlık dolu Nice Bayramlar dilerim

Operatör ATA
Bodrum Turgutreis /
Marina CH:16 - 72 /

TA3FB
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #52 : 07 Ekim 2010, 19:14:58 »
Tarih: 10/09/2010 14:40
Ata bey;

Yazdıklarınızın tamamı gerçek. Bu yazdıklarınızın çoğu yıllardan beri söylenen şeyler. Bazıları hakkında yorum yapmak istiyorum.

"Bize üye olamassan amatör olamassın" lafı, kendini devlet kurumu sanan ama "üst geçit yapma ve yaşatma derneği" gibi yönetilen derneklerde olur. (bu dernek çanakkalede mevcuttur. Çanakkaleye gelenler dikkat etsin, sarı çay köprüsünü geçince hemen sağda, camında bira reklamı var."
Buna kimsenin gücü yetmez, sınava noterle giderim, sınavda işaretlediğim soruları tastik ettiririm, kim güçlü ortaya çıkar.
Dernek neden kurulur? Üyelerin haklarını savunmak için. Bir araya gelip, disiplinli düzenli işler yapmak için. Yapan yerler var mı? Var. Yapmayan yerler var mı? var. hatalı yerleri düzeltmekte dernek yönetim kuruluna düşer...

"hangi amatörler soru hazırlıyor" Bu biraz ahlakla ilgili bir şey. Bende zaman zaman bazı sınavlar için 3-5 soru hazırlıyorum. Bunların hazırlanması ve gönderimi ile ilgili mevzuat ve format var. Bunlara uymaz isem, gizliliği koruyamaz isem onca yıllık emeğim heba olur. İnsan içine çıkamam. Malum son zamanlardaki olayları biliyorsunuz. O nedenle bir amatör soru hazırlayabilir. Ama bunlar sızdığı zaman o amatörün hapse kadar ceza alabilecek yaptırımları olması lazım.
"hangi amatörler dernek kurmaya hazırlanıyor"

Kanuni şartları yerine getiren herkes dernek kurabilir. Yukarıda örnek verdim, hiç üst geçit olmayan çanakkalede böyle bir dernek var. Smile

"Sen bu adam ile konuşma yoksa sonun iyi olmaz " çok garip, çocukça....aba altından sopa, paylaşılamayan ne ise, acaba komplekslermi? egolar mı?

"Bu amatörler derneğimizi ele geçirecek diye korku" O zaman şahsına bir dernek kuracaksın. Tüzüğüne "ölene kadar genel başkan xxxx, yönetim kurulu" diye ibare koyduracaksın.

"bu adam tehlikeli" Katil mi? sapkın mı? dolandırıcı mı? böyle bir suçu olanın zaten bu camiada işi olmaz. onların hobisi ya kumar yada .... anlayın artık.

B sınıfı 100 w çıkıyor, bunu cümle alem biliyor. Yasal değil. Hani yönetmelikte var ya "akredite dernekler" onlar ilgilensin bu konuyla. Üyelerine yazı yazsın, bu konuya hassasiyet gösterin diye. Ama dernekler gözünü başka mevzulara dikmiş. Benden değilsen düşmanımsın........

Ata bey, bende şahit olduklarımı yazayım. Sizinkilerle benzer Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

"yaw kardeş bu işten biz nasıl para kazanabiliriz?"

"sen şimdi cep telefonlarınıda dinliyorsundur, bunun aboneliği varmı?"

"geçen vali beyle toplantıdaydık" ba ba ba baaaa...Ehliyeti aldı, elinde telsizide var ya, birde dernek yönetiminde, normal zamanda vali özel kalemi odasına bile giremeyen adam bir anda sanki karşı komşuya gitmiş.....Amatör faaliyet Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap O nedir bilmez.Belki özel idarenin hesabından dernek adına bir kaç anten cihaz alır, evde kullanırım hesabı.

"Bir lokal açalım, işletelim geliri derneğin olsun" işin aslı, nasıl bu işten nemalanırız....

"lokal olmuyor bari bir şube merkezi olsun ama merkezde deniz kenarında olsun" e anten, istasyon?Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap? ya ne gerek var toplanır sohbet ederiz. (Gelen geçende görcek tabelayı felam, havamız olcak)

"sınav düzenleyelim, not bastıralım notları satalım" çorba parası kalsın hesabı, büyük hayallerden küçük hayallere geçiş, en azından 3-5 kalsın yaw...

"geçen bilmemkimi araştırdım, arkadaşa söyledim bir faksa baktı, dosyası geldi" vaaaayyyyyy, gizemli adam....çok büyük adam....sen kimsin ki? bizde yedik tabi....

"yaw bi aselsan mı alsak naapsak, otobüse binerken faydası olur"

"xxxx fabrikasında yangın çıkmış hemen oraya gidin haberleşme desteği sağlayın" hoppalaaaa, itfaiye var, polis var, 112 var, telefon çalışıyor ben ne yapayım? Amaç havamız olsun, önemli şahsiyetleriz ya.

Sizde bu tarz olaylar biliyorsanız ekleyin. Madem burası paylaşım platformu, paylaşalım...

Yazdıklarımı en son okuyunca, bir-iki madde hariç hepsi maddi menfaat içerdiğini gördüm. Alınteri ile kazanılmayan her para döner dolaşır o kişiden çıkar. Benim inancım bu.

Bu hobi, hobiden para kazanılmaz.....

73
Barış

TB2BEY
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #53 : 07 Ekim 2010, 22:45:29 »
Tarih: 10/09/2010 15:36
Arkadaşlar bayram günü böyle olsun istemedim ama kusura bakmayın

Çünkü gerçekler bunlar
Bir ANTEN Projem var yıllardır çalışıyor hatta şimdi biraz daha ilerlettim

Anten Kazancının herkesin dediği gibi olmadığı anten kazancının malzeme ve Yüzeye dayanık olduğunu ispatladım

VHF ve UHF de DX istasyonları en iyi dinleyen HIRSCMAN anten den dahi daha iyi dinleyen ve gönderen bir ANTEN yaptım ( 1995 ) de

ve şimdi onu geliştirip " ATAYAGİ" yi yapıyorum, iş bitince TÜRKİYE nasıl ANTEN yapıyormuş görecekler
En kötü durumu şu : Diamond 'un 3 duyduğunu ATAYAGİ 8 duyuyor ( OMNİDİRECTİONAL ) olarak çalışıyor şu anda daha sonra Radar gibi çalışacak yani kısacası ( ANTEN DÖNMEYECEK KANATLAR DÖNECEK )
DÖNEN STATORLU MOTOR bulduğumda iş bitmiş olacak

yani eskiden Turgutreis 'den dinlenmeyen Yunanistan KOS şimdi 8 - 9+15 geliyor ( PROPAGASYON sorun değil )

Görüşmek üzere

TA3FB
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #54 : 07 Ekim 2010, 22:49:49 »
Tarih: 10/09/2010 19:48
Üstad bu konuda haklısın. Çağrı işareti yazanları şahsen olmasada bir şekilde adını soyadını öğrenip nerede yaşadığını biliyoruz.

Oldman ve serbes benim için sanal iki kahraman.

Lütfen sanaldan gerçeğe geçin...Kızmayın ama sanal kahramanlarla muhatap olmak istemiyorum. Sanırım hak verirsiniz.

Barış Tuncel
TA3FB
Çanakkale

OLDMAN
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #55 : 07 Ekim 2010, 23:03:11 »
Tarih: 10/09/2010 22:55
sayın TA3FB konu kişisel çekişmeye gidiyor mesaj mesajı değiştirme gereği duymuyorum hızlı cevap yazarken kelime düşüklüğü var orada pençerenin ufaklığından kafamda toparlayıp yazdığım yazdığım cümle düşüklüğü olmuştur. orda merhum derken şu kitap meselesinden bahsediliyordu cümlenin şöyle olması gerekiyordu toparlıyorum sayın merhuma allah rahmet eylesin,ta1cak çağrı işareti varken ta1hz yi tanıdığımda yaşımdaydım.amatörlüğü öğrenmeye başladığım yıllarda mors çalışan istasyonları takip eder dinleme yapardım.o yıllarda sayın ta2ds nin yanında tanıma şerefine nail oldum manasında hocamında kendisi olduğunu ifade etmiştim. maalesef noktalama işaretlerini eksik kullanmamadan ön izleme yapmayıp forma yazıyı göndermeden kaynaklanan bir hata dır ayrıca çağrı işaretimin şu anda olmadığını belirttim ama hava trafiğinde YMOBBK TA2 TA2BBK TC0BK ÇAĞRI İŞARETİ İLE KONUŞMA YAPIP ÇUVALLAR DOLUSU QSL KARTI BİRİKTİRDİM. ŞİMDİ SİZ ARAŞTIRIN YASAL MI DEĞİL Mİ YASAL DA ÇIKAR YASALDA ÇIKMAZ burada ismin şu an için önemi yok adımı bu kadar merak ediyorsanız telefonum kayıtlı sitede ıp adresim belli daha doğrusu oturduğum yer belli birşey atıp tutup birşeyi de ispat etmeye çalışmıyorum sadece fikirlerimi düşüncelerimi belirttim.oysa siz beni OLDMAN ve SERBEST adlı kişileri hedef gösteriyorsunuz.Bir kere efendim sizin gibi dünyanın tanımış olduğu şahsiyete muhattap olmuyorum kelimesi yakışmıyor inşallah kelime hatası vardır. diğer yazılarımda belirdtiğim gibi bağımsız çalışırım.aktivitelerim reklamsızdır sadece şahsi heves ve gayretimle devam ediyorum yeri geliyor korsan çalışıyorum portekizle görüşüyorum sen şu anda 10KW bassan bu mantığınla bur nun dibinle konuşamazsın ben 1w la konuşuyorum portekizle örneğin hadi size malzeme arayın çekiştirin yerden yere vurun devletin bütün imkanlarını seferber edin ne yapmışım siz ne yapıyorsunz yani biraz daha yazarsak saçmalamaya başlayacağız bu da ben ve bizim gibi insanları AMATÖRLÜK ten soğutma politikası bari siz yapmayın tüm samimiyetimle şu andan itibaren size kapımın açık olduğun belirtirim. siz kapatsanızda cevap yazmayacağım. ben de yazdıkça iş magazine dönüyor. sayğılarımla İYİ BAYRAMLAR

73"S
« Son Düzenleme: 15 Kasım 2010, 07:04:33 Gönderen: OLDMAN »

TA3FB
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #56 : 07 Ekim 2010, 23:04:25 »
Tarih: 11/09/2010 00:00
Oldman kardeşim/ağbeyim (tanımıyorum o nedenle böyle ikilemli yazıyorum. TA1HZ ile ilgil olan yazı   aittir. Ona cevaplamanız gerekirdi, hatlar karışmış olsun.
Benim yerden yere vurma gibi bir niyetim yok, gayet sakin yazıyorum sadece esas muhatap olduğum kişiyi tanımak istemem suç olmamalı. Kim olduğunuzu bilmeden yazmak bana biraz ters geliyor o nedenle yazımda kızmayın, bana hak verirsiniz gibi cümleler kullandım.Her neyse...
Şimdi anladığım kadarıyla mesajlara altta bulunan "hızlı cevap yaz" kısmını kullanıp yazıyorsunuz, kutu küçük olduğundan yazının başına ve sonuna hakim olamıyorsunuz. Sağ tarafta bulunan "yanıtla" tuşuna basıp açılan pencereden yanıt yazarsanız sorun çözülür diye düşünüyorum.
Sizi fikirlerinizden dolayı eleştirmedim, yazılarımı iyi okursanız anlarsınız, ayrıca amatörlük insanın içindedir, eğer birisi nedeniyle amatörlükten soğursanız zaten siz amatör değilsinizdir.
Her neyse, nasıl kendinizi iyi hissediyorsanız öyle davranın. Özel yazıp tanışmak isterseniz,(serbes içinde geçerli) adresim Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
73
Barış
« Son Düzenleme: 13 Mayıs 2011, 23:55:12 Gönderen: TA3CY »

telsizci2010
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #57 : 07 Ekim 2010, 23:07:12 »
Tarih: 11/09/2010 13:56
böyle giderse bu konuların altında kalacak amatörler ezilip gideceğiz yazık her eşy ticari olmuş acıyarak bakıyorum bazı olaylara ama içim acıyor küçük büyük herkese iyi bayramlar umarım amatörlerin amatörlük ruhu hep öyle kalır...AMATÖR KALIR

Çevrimdışı TA1API

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 22
  • Bol DX ler
  • İsim Soyisim: Samim Akbulut
« Yanıtla #58 : 07 Ekim 2010, 23:08:03 »
Tarih: 11/09/2010 16:19
bahsi geçen yazıyla ilgili hiç bir yorumda bulunmama gerek görmüyorum arkadaşlar hepsini yazdılar bu site güzin abla sitesi olmadığı için rumuz kullanmaya bence gerek yoktur herkes açık kimliğiyle yazılarını yazarlar ise bahtiyar olacağım iyi bayramlar 73
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap / Eski:(TB1CPI)

TA1HZ
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #59 : 07 Ekim 2010, 23:08:50 »
Tarih: 12/09/2010 10:02
OLDMAN:
sayın TA3 FB; Söylemek istediklerim yanlış anlaşılıyor Allah rahmet eylesin merhum TA1HZ yi 1989 yılında 19 yaşında iken TA1CAK çağrı işereti varken tanıdım.

Değerli Arkadaşlar,
bir noktalama hatası sonucu SK 'luğa terfi etmiş olmanın yararlarıda olabilir hani. Malum, hayatttayken selası verilenin ömrü uzar derler!! O nedenle çok problem değil. Hatadır olur, klavyede el kayar, kalem yan çizer doğaldır.

Bu kadar zamandır hakkında yazılıp çizilen yazının 1.dereceden muhatabı olarak her hangi bir cevap yazmamamın bazı nedenleri var. Öncelikle yazı içeriği açısından konu avukatımıda ilgilendirmekte. Onun görüşleri doğrultusunda bir yol izlemekteyiz. Ayrıca burada, başka web sayfalarında, özel ya da genel mail konularında yazıştığımız takdirde ne değişmekte? Lütfen bu sözlerime alınıp kızmayın. Son 10 yıldır aynı anlayışa karşı görüşlerimi her tarafta söyledim, söylemeyede devam edeceğim, bu nedenlede kötü kişi olmayı sürdüreceğim.
Radyo Amatörlüğü bir hobi olarak pul kolleksiyonculuğundan bile geniş bir alandır. Bugün nasıl sadece Cumhuriyet öncesi Osmanlı savaş dönemi pul ve zarfları bir ihtisas konusu ise SADECE ve SADECE VHF antenlerin yapılması, designı, teorisi bir ihtisas konusudur. Bu geniş okyanusta hepimiz (körlerin fili tarif etmesi gibi) kendimize göre kendi kumsalımız-koyumuz-körfezimiz için ne kadar harika-önemli-şahane nitelemelerinde bulunuyoruz. Bazılarımız ise okyanusa hiç bakmadan sadece bir körfezi tüm dünya olarak görüyoruz (Afet haberleşmesinden öte amatörlük yoktur yaklaşımı).
Dünya değişmekte, insanlarda zaman içinde değişime uğramakta. Beş sene önce meraklandığımız bazı konulara bugün hiç yüz vermezken belki 10 sene sonra bugünden çok farklı konu başlıkları ile uğraşıyor olacağız. Dolayısıyla amatörlk okyanusunda gezilecek daha çok körfez-kıyı varken sen niçin benim ilgilendiğim tarafla benim kadar ilgili değilsin lafını hiç kimseye kullanamayız. Tek istisna KANUNLAR YÖNETMELİKLERİN getirdiği kurallardır. Sen ne kadar bilgili olursan ol, radyo amatörlüğü yapmak istiyorsan çzizlen çizgiler dahilinde belgeni alır sonra yapacağını yaparsın. Aslında sistem iyi niyetli kullanıldığı sürece zorlukda çıkarmayan bir sistem. Hangi B sınıfı arkadaşımızın A sınıfı bir amatörün istasyonundan çıkış yapmasına ses çıkaran olur? Ben sadece HF çalışacağım diyorsan o zaman sevsende sevmesende sınava girip A yı alacaksın ama... 1988 den 2006 ya dek C/B sınıfı kalan bir amatör olarak bunun en iyi örneklerinden biri benim herhalde.

Zihniyet konusu TA amatörlüğünde en önemli sorun. Her hangi bir kişi ya da dernek/kurum bireysel olarak yapılabilen bir hobi için hukuki hiç bir dayanağı olmadan ve daha da kötüsü fiziksel kapasitesi olmadan TEK YETKİLİ BENİM derse bu zihniyeti ile yapıcı hiç bir katkı sağlayamaz. Dönüp adama o zaman madem tek yetkili sensinde şu çıkan kanunun ilk şeklinde HF/VHF/UHF cihazlar için 43500.-TL harç çıktıda, sonra çıkarılan yönetmelikle BEBEK TELSİZLERİ-ÇAĞRI CİHAZLARI-CBLER-CAMİ/HASTANE/BELEDİYE ANONS SİSTEMLERİ ile Amatör radyoculuk aynı kefeye/yönetmeliğe konulup bu harçtan kurtulundu diye sorulur, çıkan yönetmelikte çağrı işaretleri arap saçına çevrilip QST'de B sınıfları gidip çağrı işaretlerini düzelttirsin denilip YETKİLİ MERCİ'den bu konuda bir çalışma yok sözü geldiğinde hiç ses seda çıkmaz, radyo amatörlğünün afetçilik dışı etkinliklerinden olan ve yurt dışında işleyen yurt dışına giden QSL kartlarla ilgili büro nerede-niçin çalışmıyor denir; IARU HF Contestte ulusal HQ istasyon kimdi-havada kim duydu diye sorulur; koskoca Istanbul'da 1500.-TL harç parası için bir sürü sıkıntı niye çekilir diye sorulur; sorulur da sorulur. Cevap gelir mi derseniz HAYIR!!!
HER ZAMAN SÖYLERİM - GERÇEKÇİ OLUN. GÜCÜNÜZÜ TAM DEKLARE EDİN. MAHÇUP OLMAYIN. Bizim arkadaş grubu çekirdek yapı 7-8 kişi, aktivitelere katılan kişi sayısı zaman içinde değişmekle birlikte 10-15 kişi. Yani toplasan-ister sağdan ister soldan say- 20 kişi. Ben şimdi kalkıp tüm TA da her türlü özel gün ve aktivite bizden sorulur diye ahkam kesersem bilmeyen bazı kişiler bu laflarımı yiyebilir ama bilenlerde uygun bir şekilde gülerler.

Bütün bu işler nereye gider bilmiyorum. Dün TC2X olarak WAE Contestteydim, 145 QSO yaptım, bu sabah TA7EB 'nun 150 li sayılara ulaştığını sevinerek duydum. TA Asian Side'da başka katılan yoksa şimdilik ikinciliği gararntiledim herhalde. Açıkçası TA7EB yu duymadam yine tek başıma listede olacağım diyordum. NE BÜYÜK OLAY AMA DEĞİL Mİ!!!!
Şu listeleri beşerli onarlı doldurup yurt dışında TA'yı duyurmadıkça-bayrağı dalgalandırmadıkça bence başarılı değiliz. Bu kişisel görüşüm, afet hab.vd sonra kendiliğinden gelir zaten.
XYL kahvaltıya çağırdığı için QRT!Malum yoksa durum fena oluyor!
73 de TA1HZ
(hala yaşayan) Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Böyle olmamalıydı

Başlatan TA2OM - 3C3CA

0 Yanıt
1209 Gösterim
Son İleti 26 Aralık 2023, 14:34:39
Gönderen: TA2OM - 3C3CA
xx
Bu mu amatörlük? DX yapmak?

Başlatan TA2OM - 3C3CA

2 Yanıt