Gönderen Konu: Ankara'da neden kimse selam vermiyor? (Yeni belge alan arkadaşlar)  (Okunma sayısı 1626 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2ERO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 2
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: ercan ozan
Arkadaşlar merhaba;

Geçen hafta çağrı kodumu aldım ve hem elmadağ rolesine hemde 2 kere Merkez roleye selam verdim. Özellikle kurallara uygun olması açısından önce çağrı kodumu sonra operatör ismimi ve en son çıkış mevkiimi düzgün bir şekilde söyleyip çevrimdeki tüm arkadaşlara 73 diledim. İlk defa hava çıkmanın heyecanı ile hata yapmamaya çalıştım ama kimse selama karşılık vermiyor. Aradan 2 dk sonra bakıyorum herkes birbiri ile konuşuyor. Bu böyle mi olacak her zaman? Biz yeni amatörler hiç konuşamadan nasıl öğreneceğiz? Herkes birbirini tanıyor haliyle görüşüyor ama bizim çağrılarımıza kimse selam bile vermiyor.

Yeni belge alan arkadaşlar sizlerde durum nedir acaba?

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=6486.0

Çevrimdışı TA2SY

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 6
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Yiğiter SALMAN
Merhabalar, öncelikle hayırlı olsun... Röleye erişebildiğinize emin misiniz? Çünkü çıkış yapabildiyseniz dinlemede istasyon varsa kesinlikle cevap verilecektir.

73.

Çevrimdışı TA2ERO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatorleri
Evet hocam eminim, mandal tuş sonrası zaten  rogger özelliğiydi yanlış hatırlamıyorsam tuşu bırakma sonrası ses veriyor.

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 202
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
Merhaba,
QRV oldugunuzu soyleyip cagri isretinizi soylemissiniz. 73 dilemissiniz.
Herhangi birinden bir cevap bekleyecek ya da beklenecek bir davranis degil ki bu. Dinleyen birinin algilayacagi, birisi (cagri isaretini tanimadigi kendisinin tanimadigi biri) cihazini acmis. Rolede dinlemeye gecmis..E sebepsiz yere niye ona cagri yapayim?

Frekansta dinleyen istasyon var mi gibi bir genel cagri yapmis olsaniz ve cevap almasaniz olay baska ama, her qrv olan tanimadigimiza cagri yapmamiz sanirim biraz garip olurdu.. Umarim anlatabilmisimdir.
Hı, sizi taniyan birileri varsa qrv oldugunuzu duyunca size cagri yapar belki de.. Dedigim gibi, cihazini her acanla sohbet etmeye yaramiyor bu roleler..

Bence, QRV olmakla yetinmeyip genel cagri yapin. Duyan birileri elbet cevap verir. Yeni amatorlere yardimci olmayi severler.

Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2ERO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatorleri
Hocam ilk çağrımda çağrı kodum ve mevkiimden sonra sesimi duyabilen  var mı diye söyledim. 5dk kadar bekledim ikinci çağrı kodu mevkii sonrasında çağrımda herkese dinlemedeki tüm arkadaşlara selamlar dedim. keza elmadağ içinde aynısını gerçekleştirdim. Neyse ya buradan mesajımı gören TA2LYS  sağolsun hemen özel ileti yazdı konuşmaya çalıştık fakat çok kesik kesik olduğu için göreşemedik, en azından uğraştı ama. Bu iletişime geçme çabamız bile beni heyecanlandırdı ve güzeldi. Son olarak evet sohbet etmeye yaramıyor diyorsunuz ama belli ki eski adamlar (ya da sağlam yerde çalışan birileri mi bilmiyorum) 1 selam veriyor enaz 5 kişi ooo bilmem ne abi nasılsın var mı istediğin birşey sesisini duydum mutlu oldum diyebilmek için sıraya giriyorlar ve bildiğin sohbete dönüyor. Ama biz yeniler 2 kelam etsek nedense sizler burası sohbet yeri değil demeye başlıyorsunuz. Geçen hatta bununla ilgili 2 arkadaş bayağı atıştı. Sanki dışardan görünüm ne biliyormusunuz? 10-15 kişi kendine özel sistem kurmuş her istediğini yapıyor geri kalanlar en ufak kural çiğnemesinde yahut 2 kelime fazla konuştuğunda linç edilmeye başlıyor. Benim ortalama 1 ayda dinlediğimden çıkardığım sonuç bu.
« Son Düzenleme: 26 Kasım 2019, 18:55:50 Gönderen: TA2ERO »

Çevrimdışı TA7OHM

• segui il tuo corso e lascia dir le genti..
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 5
  • A Class
  • İsim Soyisim: Fatih Mutlu Timurcioğlu
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Hocam ilk çağrımda çağrı kodum ve mevkiimden sonra sesimi duyabilen  var mı diye söyledim. 5dk kadar bekledim ikinci çağrı kodu mevkii sonrasında çağrımda herkese dinlemedeki tüm arkadaşlara selamlar dedim. keza elmadağ içinde aynısını gerçekleştirdim. Neyse ya buradan mesajımı gören TA2LYS  sağolsun hemen özel ileti yazdı konuşmaya çalıştık fakat çok kesik kesik olduğu için göreşemedik, en azından uğraştı ama. Bu iletişime geçme çabamız bile beni heyecanlandırdı ve güzeldi. Son olarak evet sohbet etmeye yaramıyor diyorsunuz ama belli ki eski adamlar (ya da sağlam yerde çalışan birileri mi bilmiyorum) 1 selam veriyor enaz 5 kişi ooo bilmem ne abi nasılsın var mı istediğin birşey sesisini duydum mutlu oldum diyebilmek için sıraya giriyorlar ve bildiğin sohbete dönüyor. Ama biz yeniler 2 kelam etsek nedense sizler burası sohbet yeri değil demeye başlıyorsunuz. Geçen hatta bununla ilgili 2 arkadaş bayağı atıştı. Sanki dışardan görünüm ne biliyormusunuz? 10-15 kişi kendine özel sistem kurmuş her istediğini yapıyor geri kalanlar en ufak kural çiğnemesinde yahut 2 kelime fazla konuştuğunda linç edilmeye başlıyor. Benim ortalama 1 ayda dinlediğimden çıkardığım sonuç bu.

yanlış düşünüyorsunuz, rölede sohbet edilemez mi? edilebilir. ancak sohbet yeri midir? hayır, pek etik değildir. işin doğrusu; uzun uzadıya bir konuda konuşacaksanız 145.500 gibi bir frekansa geçip (karşı istasyona "QSY 145.500" diyerek) simplex olarak konuşacağınız konuya devam etmektir. bence biraz bu konuda önyargılısınız, öyle olmayın, Oğuzhan beyin de söylediği gibi; amatörler birbirleri ile yardımlaşmayı severler. bilgi bu camiada gerçekten paylaştıkça artar. konu hakkında atışılacak bir durum da yok; çünkü röle kimsenin babasının malı da değil. biraz denge kurmakta fayda var, elbette selamlaşabilir, hal hatır da sorabilirsiniz. ama inanın bazen öyle QSO'lara denk geliyoruz ki 2 amatör arkadaş son bir haftada ne yiyip içtiğini, nereye gittiğini vs. yarım saat anlatıyor, bu da sabır zorluyor tabi. bu durumda ben direk cihazımı kapatıyorum. kimse cihazını kapatmasın, her şey tadında olsun derim ben.  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

73!
73 de TA7Ω | ex-callsign: TB7FAT

Çevrimdışı TA7OHM

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • A Class
ayrıca anladığım kadarıyla bulunduğunuz bölgeden röleye sağlıklı giremiyorsunuz, bunun için yeni bir anten tasarlamanız/satın almanız gerekecektir. bu alanda bir araştırma yapmanızı tavsiye ederim. yine Oğuzhan beyin forumda defaatle paylaştığı, yapabileceğiniz türde bir Moxon anten sizin açınızdan hem ucuz hem de performanslı olacaktır.

Çevrimdışı TA2ERO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatorleri
yanlış düşünüyorsunuz, rölede sohbet edilemez mi? edilebilir. ancak sohbet yeri midir? hayır, pek etik değildir. işin doğrusu; uzun uzadıya bir konuda konuşacaksanız 145.500 gibi bir frekansa geçip (karşı istasyona "QSY 145.500" diyerek) simplex olarak konuşacağınız konuya devam etmektir. bence biraz bu konuda önyargılısınız, öyle olmayın, Oğuzhan beyin de söylediği gibi; amatörler birbirleri ile yardımlaşmayı severler. bilgi bu camiada gerçekten paylaştıkça artar. konu hakkında atışılacak bir durum da yok; çünkü röle kimsenin babasının malı da değil. biraz denge kurmakta fayda var, elbette selamlaşabilir, hal hatır da sorabilirsiniz. ama inanın bazen öyle QSO'lara denk geliyoruz ki 2 amatör arkadaş son bir haftada ne yiyip içtiğini, nereye gittiğini vs. yarım saat anlatıyor, bu da sabır zorluyor tabi. bu durumda ben direk cihazımı kapatıyorum. kimse cihazını kapatmasın, her şey tadında olsun derim ben.  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

73!

Selamlar;

Benim amacım sohbet etmek değil kendimi geliştirmek, bunu da maalesef görüşmeler yapmadan kendi başıma yapamam. Yukarıda belirttiğim gibi herkese bir selam verip ilk defa havaya çıktığımı belirtip bundan sonra birlikte olacağımızı dinlemede olacağımı söyleyip kapatmaktı, yani toplasanız 1dk lık bir görüşme.

Bende size aynı olaydan bahsediyorum, bazen 1 kişi selam veriyor 7 kişi sıraya geçip abicim nasılsın diye soruyor. Zaten adam bireysel konuşmuyor işte herkes duyuyor iyi olduğunu tatilden döndüğünü veya bilmem nere gittiğini.... Ama söylediğim gibi peşinden diğeri abicim sesini duydum selam vereyim nasılsın demeye başlıyor bunun gibi sırasıyla gidiyor sen nasılsın ben iyiyim kelimeleri....

Mantıken bu kişiler birbirini tanıyor ve cep tel numaralı var birbirlerinde madem öyle oradan görüşsünler ya da whatsapp grubu kursunlar..Sizce benim gibi kişilerin işi öğrenmesi için röleyi meşgul etmesi mi daha etik? yoksa ahmet abiye (ismi kafadan sallıyorum) selam vermek için röleyi meşgul etmek mi? Ki görüşmelerden anlıyorum ki ahmet abi önemli bir şahsiyet (ahmet ismini söylediğim gibi sallıyorum)

Neyse sizinde söylediğiniz gibi ön yargılı olmayacağım ama inanın insanın içinde 1 gram heves bırakmıyorlar. Para vermiş telsiz almışız emek vermiş sınava çalışmışız sınav harcı yatırmışız bir heves uğruna birşeylerimizi feda etmişiz ama sonuç hüsran olunca telsizi eline alasın bile gelmiyor. Kapattım zaten şarja taktım duruyor. 3 gün önce DMR araştırırken, sabit telsiz mi alsam eve kursam diye bakarken, bir hevesle SWR Metre ve NANOVA analizörü alıp nasıl kullanacağımı öğrenmeye çalışırken herşeyi kutusuna kaldırmak bilmiyorum ya gerçekten içimi yazdım size samimi olarak.

Herkese saygılar 73

Çevrimdışı TA2UBW

• Real Men loves the Cats
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 20
  • Old callsign: TB2TBX
  • İsim Soyisim: Burak ARLI
Merhaba,

Bu hobide kimseye ihtiyacınız yok üstadlar bunu dile getirmeye çalışmış sanırım. Kendinizi geliştirin, araştırın inanın daha zevkli hale gelecektir.

Sevgiler
73

Kenwood TM-D710GE

Çevrimdışı TA2ERO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatorleri
ayrıca anladığım kadarıyla bulunduğunuz bölgeden röleye sağlıklı giremiyorsunuz, bunun için yeni bir anten tasarlamanız/satın almanız gerekecektir. bu alanda bir araştırma yapmanızı tavsiye ederim. yine Oğuzhan beyin forumda defaatle paylaştığı, yapabileceğiniz türde bir Moxon anten sizin açınızdan hem ucuz hem de performanslı olacaktır.

Merkez'e erişimimde sıkıntı yok oda içlerinde bile görüşmeleri rahat duyuyorum fakat elmadağ ve dikmen rölelerine dediğiniz gibi sağlıklı erişemiyorum. Bunları da tam deneyebilmem için görüşme yapmam gerekiyor test etmem gerekiyor. Bende anten yapmak istiyordum ki onu nasıl test edeceksem bilmiyorum. Bir arkadaş bulup simplex denemeye çalışırım artık yada ikinci bir telsizi ip kamera karşısına koyup aracımla uzaklaşarak belirli yerlerde deneme yapıp kameradan kontrol ederim. Ha anteni yapınca görüşmeyeceksek ne işe yarayacak o da ayrı bir muamma.

İlginize ve tavsiyeniz için yinede teşekkür ederim.

Çevrimdışı TA2ERO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatorleri
Ynt: Ankara'da neden kimse selam vermiyor? (Yeni belge alan arkadaşlar)
« Yanıtla #10 : 26 Kasım 2019, 19:58:53 »
Merhaba,

Bu hobide kimseye ihtiyacınız yok üstadlar bunu dile getirmeye çalışmış sanırım. Kendinizi geliştirin, araştırın inanın daha zevkli hale gelecektir.

Sevgiler
73

Muhtemelen anten yapıp çevre şehirlere erişmeye çalışırım belki oralarda birileriyle görüşürüm ne yapalım.

Çevrimdışı TA7OHM

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • A Class
Ynt: Ankara'da neden kimse selam vermiyor? (Yeni belge alan arkadaşlar)
« Yanıtla #11 : 26 Kasım 2019, 22:20:05 »
Selamlar;

Benim amacım sohbet etmek değil kendimi geliştirmek, bunu da maalesef görüşmeler yapmadan kendi başıma yapamam. Yukarıda belirttiğim gibi herkese bir selam verip ilk defa havaya çıktığımı belirtip bundan sonra birlikte olacağımızı dinlemede olacağımı söyleyip kapatmaktı, yani toplasanız 1dk lık bir görüşme.

Bende size aynı olaydan bahsediyorum, bazen 1 kişi selam veriyor 7 kişi sıraya geçip abicim nasılsın diye soruyor. Zaten adam bireysel konuşmuyor işte herkes duyuyor iyi olduğunu tatilden döndüğünü veya bilmem nere gittiğini.... Ama söylediğim gibi peşinden diğeri abicim sesini duydum selam vereyim nasılsın demeye başlıyor bunun gibi sırasıyla gidiyor sen nasılsın ben iyiyim kelimeleri....

Mantıken bu kişiler birbirini tanıyor ve cep tel numaralı var birbirlerinde madem öyle oradan görüşsünler ya da whatsapp grubu kursunlar..Sizce benim gibi kişilerin işi öğrenmesi için röleyi meşgul etmesi mi daha etik? yoksa ahmet abiye (ismi kafadan sallıyorum) selam vermek için röleyi meşgul etmek mi? Ki görüşmelerden anlıyorum ki ahmet abi önemli bir şahsiyet (ahmet ismini söylediğim gibi sallıyorum)

Neyse sizinde söylediğiniz gibi ön yargılı olmayacağım ama inanın insanın içinde 1 gram heves bırakmıyorlar. Para vermiş telsiz almışız emek vermiş sınava çalışmışız sınav harcı yatırmışız bir heves uğruna birşeylerimizi feda etmişiz ama sonuç hüsran olunca telsizi eline alasın bile gelmiyor. Kapattım zaten şarja taktım duruyor. 3 gün önce DMR araştırırken, sabit telsiz mi alsam eve kursam diye bakarken, bir hevesle SWR Metre ve NANOVA analizörü alıp nasıl kullanacağımı öğrenmeye çalışırken herşeyi kutusuna kaldırmak bilmiyorum ya gerçekten içimi yazdım size samimi olarak.

Herkese saygılar 73

çok haklısınız ve doğrusu zaten sizin yapmaya çalıştığınız, zaten aynı şeyi söylüyoruz. benim etik olmayan dediğim konu sizin bahsettiğiniz zaten; malesef röleler bu tip şeylerle işgal ediliyor. bakın bu hobi başkalarının üzerinden yürümez, muhakkak yanınızda birilerinin olması ekstra bir fayda getirir ama olayın özünde siz varsınız ve siz bir şeyler yapmalısınız. zorlukları ile güzel. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap deneyerek iyi bir şey yapmak paha biçilmez. yolunuz yanlış insanlarla muhakkak kesişecektir ancak siz yılmayın, çok saygıdeğer ve bilgili üstadlarımız var bu camiada.

73!

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
sa arkadaşlar yeni bir cb aldım midland alan 48 excel bu telsizin çıkış watını a

Başlatan nejat

4 Yanıt
5037 Gösterim
Son İleti 01 Kasım 2012, 13:46:29
Gönderen: TA3V
xx
Neden Yeni Sınav Soruları yok?

Başlatan TA2ILN

4 Yanıt
2715 Gösterim
Son İleti 29 Eylül 2012, 11:00:00
xx
POLİS TELSİZİNİ KİMSE DİNLEYEMEYECEK

Başlatan TA2AOG (SK)

10 Yanıt
11360 Gösterim
Son İleti 14 Mayıs 2012, 18:29:54
Gönderen: TA2ADL
xx
AMATÖR LİSANSI OLMAYAN BİR KİMSE VE GÜMRÜK

Başlatan ta1bl

14 Yanıt
9209 Gösterim
Son İleti 12 Ağustos 2013, 14:21:00
Gönderen: TA2CS
xx
Istanbulda powermetresi olan yardım edebilecek kimse varmı?

Başlatan TA1TD

2 Yanıt
3146 Gösterim
Son İleti 24 Mayıs 2011, 20:54:25