Gönderen Konu: Transistörü değiştir(e)memek  (Okunma sayısı 928 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 32
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
Transistörü değiştir(e)memek
« : 08 Temmuz 2019, 23:53:51 »
Merhaba,

Bir başka konu.

Amatör arkadaşım, kullandığı CB (10/11 metre) cihazın transistörünün yandığını söylüyor. Nasıl becerdin diyorum. Gülümsüyor. Tahmin ediyorum.

Zira telefonda konuşurken bile anlatır anlatır, ben araya girmek isterim giremem..Bir kezinde dakika tutmuştum ve sanırım 5 dakika hiç kesintisiz konuşmuştu. Telsizde de böyle yapıyorsan, tabii ki yakarsın transistörü demiştim.

İyi, onun olanakları kısıtlı diye Çin'den transistör gönderdim. Yine yakar diye 5'li paket. Çünkü biliyor ve tahmin ediyordum, mandalı aldı mı eline...siz gidin çayınızı demleyin filan..öyle konuşur Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Doğru mu? Sizce?

Aradan aylar geçtiğinde sormuştum. Transistörü değiştirip değiştirmediğini sordum. Bir iki ay daha geçti, yine sordum. Aslına bakarsanız kendi kendime böyle bir şeye kalkıştığıma pişman dahil olmuştum. Değiştirmeyeceğini biliyordum. Öyle de yapmış zaten.

Niye anlattım ki? Bu iş biraz heves işi. EME görüşmesi için sistem kur demiyorum, kullandığın telsizi ayağı kaldır diye transistörü taktın mı?

Belki de bana, transistör ne ki diye soramadığı için hiç girişmedi. Bilmiyorum. Ama çevresinde başka amatörler var, radyo teyp tamircileri var ..

Üzüldüm. Üzüldüğümle kaldım.

73'ler

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=6322.0
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TB7GYA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 8
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Yaşar Akgün
Ynt: Transistörü değiştir(e)memek
« Yanıtla #1 : 09 Temmuz 2019, 03:33:07 »
İyi ısıtmayan havya ile plaket baya zarar görür. Lehimleri  tam temizlemeden sağa sola kıvratıp söküyor bazıları. 2sc2078 değilmiydi bahsi geçen transistör?

Çevrimiçi TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 32
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
« Yanıtla #2 : 09 Temmuz 2019, 12:41:25 »
Bu bizim paramızı, maaşımızı kazandığımız işimiz değil, hobimiz. Ama işimizi de hobimizi de düzgün yapmalıyız.

Transistör o değil, MRF477.

73'ler

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 202
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
« Yanıtla #3 : 09 Temmuz 2019, 14:42:00 »
Daha swr nedir , dalgaboyu nedir, qso nasil yapilir, fonetik alfabe nasil okunur bilmeyen amatorler varken (hem de A sınıfı) ,

transistor lehimleme cok utopik bir beklenti olmuş.
Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TB7GYA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 8
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Yaşar Akgün
« Yanıtla #4 : 09 Temmuz 2019, 20:25:16 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Bu bizim paramızı, maaşımızı kazandığımız işimiz değil, hobimiz. Ama işimizi de hobimizi de düzgün yapmalıyız.

Transistör o değil, MRF477.

73'ler
Haklısınız

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter