Gönderen Konu: El cihazları için anten farkları  (Okunma sayısı 6006 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2UXC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Ahmet Hökelekli
El cihazları için anten farkları
« : 22 Mart 2018, 00:39:13 »
Selamlar arkadaşlar bazen internette satışta kırbaç anten, teleskopik anten, kısa UHF anten gibi ürünler görüyorum, bunların farkları nelerdir anten kazancı konusunu anlayamadım mantığını kısaca açıklayabilir misiniz ? Ben izcilik yapıyorum ve simplex amatör kanal kullanmamız gerek kamp içi haberleşmede diye düşünüyorum bu antenlerin hangi çeşidi bizim için en iyisidir? Bir de şöyle bir bilgi öğrendim, frekans yükseldikçe cisimlerden geçişi kolaylaşıyor örn HF ile PMR nin duvarlardan geçişi farklı ancak menzil de ters işliyor gibi bir bilgi. Bu bilgi doğru ise biz izciler simplex kullanacağımız frekansI hangi aralıkta kullanmak gerekir? Amatör belgesi bekleyenlerdenim çağrı işareti sorarsanız diye söylüyorum. Reklama girmesin diye cihazı belirtmedim. Teşekkürler.73

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=5986.0

Çevrimdışı TB7GYA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 8
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Yaşar Akgün
Ynt: El cihazları için anten farkları
« Yanıtla #1 : 22 Mart 2018, 10:02:44 »
Merhaba bende belgemi bekliyorum. Simplex görüşmede kırbaç anten etkili oluyor,kendi orjinal antenide fena değil Mini anten röle olmadan pek işe yaramayabilir. Tecrübeli arkadaşlar daha iyi bilgilendirme yaparlar.

Çevrimdışı TA2UXC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #2 : 22 Mart 2018, 10:26:43 »
Kırbaç antenin icerisinde teorik olarak daha uzun  bir tel var diye biliyorum sargı seklinde ayni sekilde duz bir antenin ortasinda 5-6 tur sargı oluyor gain anten diyorlar kazanc anteni. Bu kazanc degerini simplexte lehimize nasil ceviririz ya da alehimize mi işler ? Bu arada cevap icin tesekkurler.

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 202
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
« Yanıtla #3 : 22 Mart 2018, 17:51:19 »
Anten radyo amatorlugundeki en temel ve en onemli konudur arkadaslar.
Kotu cihaz yoktur kotu anten vardir..

Cok temel olarak soylemek gerekirse Antende ya uzunluk(büyüklük) ya kazanç tercih etmeniz gerekir.
Hem kısa hem kazançlı anten olmaz.

Kısaltmak için de ya dalgaboyunun katları şeklinde kısaltılır ki swrsi tutsun... ya da antenin tepe ya da dibine bir matching coil yani bobin sarılır ve cihazınızın bu anteni yine 50 ohm görmesi sağlanır.

Ortasında bobin olan anten genelde dual band antendir. Yani antenin alttaki kısa tarafı UHF için çalışırken, VHF sinyal gelince bu bobinden devam eder ve antenin tamamini kullanır. Bu yapıya Trap denir. Basit bir LC devresidir aslında içindeki. Belirli frekansların altını geçirir üstünü geçirmez.
Bu antenin de kazancı yoktur. Kaznacı yoktur derken, anten kazançları dipol antenler  0 kabul edilerek, dipole gore kazanç şeklinde belirtilir.   Temelde tek bir yapı üstüne koyulmuş bir tane vhf bir tane uhf çeyrek dalga antendir. Ve çeyrek dalga antenlerin kazancı dipole göre 0 dbd'dir.

İlginizi çektiyse örnek olması açısından google da trap dipole diye aratın.

Bir de mini antenler var. Aynı boyda teli daracık bir alana sara sara boyunu kısaltarak yapılır. E tabii standart bir dipol (ya da çeyrek dalga) antene göre boyu oldukça küçüktür. Kazancı da dipole göre daha azdır. Kötünün kötüsü anlayacağınız.

Sizin sorunuza gelecek olursak,  Birincisi gain anten diye bir terminoloji ilk defa duyuyorum. Kazançlı anten deseniz anlayacağım.
Elinizdeki anten kazançlı bir anten ise(Yani dipole göre kazancı daha yüksek ise) , simplex veya röle üzerinden fark etmez. Her zaman kazançlıdır. Kazanç niye aleyhinize işlesin ki? Sorunuzu gerçekten anlayamadım. Ha insanlari daha iyi duyuyorum. Daha iyi duyuluyorum diye düşünmek sizin için dezavantajlı ise bilemeyeceğim Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Bir de 5/8 antenler var ki. sanırım bu kırbaç anten diye tabir ettiğiniz şey olabilir. Normal antene göre biraz daha uzundur.
 Anten turlerini boyle kulaktan dolma isimlendirmeler yerine gercek isimleri ile ogrenirseniz ilerisi icin hem kendi antenlerinizi yapmaniz hem de elinizdeki antenin ozelliklerini asagi yukari tahmin edebilmeniz icin faydalı olacaktır. 

Örnek olarak linkteki antene bakın
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

144 mhz için olan kısmı çeyrek dalga (kazançsız)   430 mhz olan kısmı ise 5/8 anten ve kazançlı.
Antenin üstinde yazan 2.15 dbi (VHF) ifadesi free air kazancı. Yani dipole göre değil. En basit anten olan dipol antenin kazancı 2.15 dbi'dır.
Bu sizin aklinizi karistirmasin.

Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2UXC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #4 : 22 Mart 2018, 19:19:09 »
Öncelikle cevabınız için teşekkürler bahsettiğiniz şeyleri sınava çalışırken araştırmıştım trap anteni hatta tuzak anten olarak öğrenmiştim. Benim avantaj olarak gördüğüm şey simpleks çalışmalarda menzildir. Menzil ormanda benim için en önemli konudur. bir de düşündüğüm şey ağaçlar, bir yazıda ''pmr cihazların inşaatcılar için en iyi cihazlar olduğunu, tam tersi olarak hf çalışmalarda cisimler geçişi çok etkiler ama menzil uzundur ses kalitesi de pmr kadar iyi değildir, pmr de ise menzil kısa ses kalitesi daha iyidir'' buradan yola çıkarak aynı güçte çıkışta frekans yükseldikçe menzil kısalır, ancak engelleri daha kolay aşar gibi bir mantık kurdum bilmiyorum yanlış mı. Frekans ile ilgili sorum bu. Antenle ilgili sorduğum konu anten kazancı teriminin amatör telsizcilikteki manası, orada yazan kazanç değeri yüksek olursa alma ve gönderme menzilini uzatır mı ? Gain öyle aklımda kalmış attığınız linkteki üründe de high gain antenna yazıyor. Linkte attığınız ürün menzil açısından benim için daha mı iyi olur ? Kusura bakmayın terimleri daha yeni yeni anlıyorum çok yeniyim zamanla öğreneceğimden eminim. Teşekkürler.

Çevrimdışı TA5AE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • LÜTFİ ÇULCU
« Yanıtla #5 : 22 Mart 2018, 19:39:49 »
         El cihazları için yazıyorum.PMR de veya UHF frekansları çok kısa dalgalar olduğu için ışığa yakın bir özellik gösterir ve beton gibi metal levha gibi sert zeminlere çarparak kendine mutlaka yol bulur.
      UHF ve VHF  bandı havacılıkta direkt görüş ve minimum qrn bakımından uygundur.
       Bu band Ormanlık alanlarda ise,  içinde su bulunan faun örtüsü tarafından soğurulur. Yani  Sert yüzeye çarpma ve yansıma  olmaz.Dolayısı ile menzil düşer.

Halbuki Orman İşletmesi ne güzel araştırmış ve en uygun Bandın 30 MHz civarında olduğunu bulmuş.Zaten Orman İşletmesi HF bandında bu civarı kullanır. Propagasyondan kaynaklanan parazitler de bu band için oldukça azdır. 
       Halk bandı telsiz lerde bu civarda olduğu için fiyat/randıman bakımından en uygun cihazın sizin için halk bandı cihazı olduğunu düşünmekteyim.
        Başarılar. 73
« Son Düzenleme: 22 Mart 2018, 19:42:47 Gönderen: TA5AE »

Çevrimdışı TA2UXC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #6 : 22 Mart 2018, 19:59:17 »
O zaman bizim elimizdeki VHF cihazlar yaz aylarında nem oranının düşük ağaç kabuklarının kuru olduğu, öğleden sonra güneşin zemini kuruttuğu dönemlerde daha randımanlı çalışır doğru muyum ? Teşekkürler.

Çevrimdışı TA5AE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • LÜTFİ ÇULCU
« Yanıtla #7 : 22 Mart 2018, 21:48:05 »
Tahminimizin doğru olma ihtimali var  Ahmet bey.
Zaten yağmurlu hava vhf deki TV yayınlarını etkilerdi.
Hatırlarım.  Ilgaz dağlarında ki görev günlerimde ormanlık arazide nemli günlerde zayıf vhf den  az sıkıntı çekmedim.Lakin yaz dönemlerini bilemem çünkü izinli günlerimdi.

Görevli olduğum yıllar (ılgazların tepesinde )1985-1991 arası,  dünyada HF propagasyonunun zirve günleri olduğu için kullandığım cb ve amatör cihaz için size mükemmel qso lar yaptım desem.... doğru  bilgi sayılmaz.

Lakin şehirlerdeki parazit yoktu. 5-10 watt i cb ve qrp ile  (Mevki yüksekti )  her yeri duyuyor ve  görüşüyordum.

Normalde hayal edersek; 
Uhf fener ışığı
Vhf lamba ışığı
Hf ses dalgası şeklinde
Bir ilerleme yeteneğine benzer.

VHF de Ormanlık arazide  röle  olmadan gözün gördüğünden ötesi zor. UHF den link röle harici  bahsetmeyin bile.

Arazi muhaberesi  Local area da  HF nin son gamlarını kullanır. Yani 10m (30mhz civarı)
Bu bant ta Anten küçük sayılır, fazla güç istemez. Sanırım sabit noktalar arası (rölesiz linksiz) tüm arazi lokal sistemleri  10m civarı. ( CB zaten yakını yani 27 mhz.)
Bence siz de şaşmayın.

Ha... Bu arada gece için 80m nin ormanlık bölgede   fena olmadığını hatırlıyorum.  Basit tuner ve tel antenle  tatmin edici olduğunu da ekleyeyim. Karadeniz ülkeleri ve balkanlar her zaman kapsama alanımdaydı.

73.

Çevrimdışı TA2UXC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #8 : 22 Mart 2018, 23:16:03 »
Normalde hayal edersek; 
Uhf fener ışığı
Vhf lamba ışığı
Hf ses dalgası şeklinde
Bir ilerleme yeteneğine benzer.

Bu kısım çok açıklayıcı oldu gerçekten. Bu durumda bizim anten tertibatımızı iyi yapmamız gerekiyor tank anteni gibi taşıyacağız artık. Biz de zaten ılgaz çevresinde Ilısılık mevkinde ana kamp ile pmr haberleşmesi yaparken canımızı çıkarıyordu sonra amatör cihazlara geçelim dedik. Paylaştığım antenin elle tutulur bir farkı olur mu ? uv82 cihazı için soruyorum. Orjinal anteni 17 cmlik dual. bir de bu antenin frekans bandında pmr yazmıyor, gerekti de pmr ile bağlayıp düşük güçte çalıştırsak bu anten ile rx tx yapabilir miyiz yoksa karışır mı ?

Saygılarımla.

Çevrimdışı TA5AE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • LÜTFİ ÇULCU
« Yanıtla #9 : 23 Mart 2018, 01:35:56 »
Gerek vhf ve gerekse uhf bandında el cihazı tecrübem hiç olmadı.
Lakin;
      Kastamonuda vhf el cihazı kullananlar (sadece jandarmayı bilirim)    arazide  uzun plastik kaplı (sanırım kırbaç anten ona diyorlar)  anten  kullanıyorlardı. Bölgede Röle vardı.

Ben ise, lojmanda CB  ve 80-40m kendi yapımım cw (push-pull BD135 pa çıkışlı ) Transceiver kullanırdım. Lakin mevkim yüksek ve lojman üstünde 3m ve bahçede 5m direk arası mesafe 20-25 m  tel antenim mevcut idi. Basit tuner ile swr tune eder,  nadiren benelüks  ülkelerine kadar qso lar yapardım.
 ( Abisi propagasyon varsa kış gecelerinde CW  mucize mesafeler yapıyor)
 CB için de 1mm bobin telinden  mamül tel dipol kullanırdım. 5w ile Sinop inceburun mevkindeki balıkçı takaları ile her gün saat ve propagasyon ile ingiltere fransa gündüz münkündü.

Mesafe deyince. 
Yaz döneminde ise Adana tarsus merkez arası (benim mevki şehiriçi idi) mesafeyi siz ölçün. İki şehir arası tepe vs yok gibi. İki arkadaşız ve  İkimizin cihaz cb (standart halkbandı)
Tarsustaki cihaz realistic (teleskobik ant)
Adana benim cihaz midland911A (yaylı cop anten 1 karış)
İkimiz de yolda yürüyerek konuşuyorduk ve (yürürken bina vs. var tabiki) 7-9 sinyal raporları ile kesintisiz günün her saati (güç 4w a.m modunda) görüşürdük.Tabiki batarya dayanmıyordu ayrı konu.

Adanalı bildiğim amatör arkadaşların vhf mobil vardı ve tarsus emirler köyü (ARAD rölesi ) mevkisinde konumlu röle ile Adana bölgesinde hepsi de teleskobik anten kullanırlardı.

Şu saatte HF bandında 3.5 mhz cw bandı dinlemeden  kalktım. Ortam fena değil. Tropo şartları, ehh  idare eder.

Gerek vhf ve gerekse uhf el cihazım hiç olmadı. Ondan dolayı bir bilgi vermem sağlıklı olmaz.
73.

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #10 : 23 Mart 2018, 08:55:20 »
Şimdi öncelikle temel biyoloji bilgisi.
Bahar aylarından itibaren ağaçlar kökleriyle topraktan su çekerek gövde ve yapraklarına su taşır. Kışın ise su dolu yapraklarını döker ve donmamak için gövdesindeki suyu köklerine geri gönderir.

Yani, yazın daha kuru olur demek doğru değil. Ağacın kabuğundaki sudan bahsetmiyoruz. Ağaç komple su içeren bir duvara donusuyor. Yapraklar ile de bu alanı buyutuyor.

Kışın yapraksız bir orman size daha geniş bir görme alanı sağlayacaktır. Aynı şey radyo dalgaları için de geçerli.

HF'in uzak mesafeye gidebildiği doğru ama bunun sebebi herşeyin içinden geçmesinden ziyade iyonosfer tabakasından yansıyarak dünyaya geri dönmesi, daha sonra tekrar topraktan geri yansıması, daha sonra yine iyonosferden yansıması vs vs.. ve bu şekilde çok daha uzağa gidebilmesi ile olur.

VHF ve UHF sinyalleri ise iyonosferden yansımaz ve uzay boşluğuna doğru devam eder.
Bu demek değil ki VHF UHF kısa menzillidir..
Örneğin amatör uydular yaklaşık 350 ile 500 km arasında dolaşır ve ISS in üzerindeki verici yaklaşık 0.5W civarı. Buna rağmen basit bir el cihazı ile dinleyebilirsiniz. Hem de VHF olmasına rağmen. 
VHF ve üzeri bandlarda anten anteni gördüğü sürece görüşme yapabilirsiniz. Bu yüzden roleler yuksek yerlere yapılır. asagidaki istasyonları gorebilsin diye.

Ben de izcilik yaptığım için orman şartlarında da telsiz kullanma şansım çok oldu.
PMR telsiz dediğiniz telsiz 0.5W lık, genelde bir anten kazancı olmayan mümkün mertebe ucuz ve kalitesiz ürünler. Bu telsizi amator band bir telsizle karıştırmayın.

5W lık bir VHF telsiz ile orman içinde muhtemelen 1km ye kadar mesafe gorusebilmeniz mumkun. Hele biri biraz daha yuksek bir alanda ise bu menzil daha da buyur.
Menzili daha da arttirmak istiyorsanız elde taşınabilen bir moxon anten ya da 2-3 elemanlı bir yagi anten kullanaiblirsiniz. Genelde  vahsi yasamda iz suren biyologlar bu tur antenler kullanır.

Ayrica yeni amatorler bilmez ama.. onceden bu tur durumlar için kendi aramızda foxhunt diye bir oyun oynardık.

Ormanda bir alana çok düşük güçlü bir beacon bırakılır ve radyo amatorleri(ve ayni zamanda izciler )  olarak elimizdeki yonlu antenler ile bu hedefin yerini bulmaya çalışırdık.

E tabi yeni arkadaslar bu tur seylerden habersiz.

Ayrica madem izcisiniz, tum dunya izcilerinin katildigi JOTA etkinliklerine katiliyor musunuz? BUlundugunuz bolgedeki radyo amatorlerinden bu tur bir calisma icin destek talep ettiniz mi?

73

Çevrimdışı TB7GYA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 8
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Yaşar Akgün
« Yanıtla #11 : 23 Mart 2018, 12:14:16 »
Bilgiler için herkese teşekkürler. Ben ne yapacam bakalım memlekette ilçe Kayseri'ye 90 . Şu an bulunduğum yerde Erzincan'a 120 km Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2UXC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #12 : 23 Mart 2018, 13:19:32 »
Cevaplarınız için teşekkürler, çam ağaçları kışın aynen duruyor onun için dedim metabolizmaları yazın artıyor ağaç fazla su çekiyorsa bilemem çünkü benim uzmanlık alanım hayvanlar, temel biyoloji değil temel botanik daha doğru olur. Radyoculuk hakkında evet bilgim eksik ama 0 değil pmr yi şu yüzden sordum grup eşyalarımız içinde pmr cihazlar var hepimiz amatör belgesi almadık o telsizleri çöpe atmayalım diye amatör olmayan arkadaşlar ondan konuşsun diye düşünüyorum bizde amatör cihazdan pmr ile ilgili satırın gücünü düşüğe çekip kullanırız (yasal yükümlülükten dolayı) ancak yukarıda attığım antenin özelliklerinde pmr frekans aralığı yok, duyma da sorun yaşar mıyım? tabi ki amatör cihazla karşılaştırılamaz soruyu yanlış anladınız. Sanırım amatör cihazlar pmr den 10 kat daha güçlü olduğu için çevrede pmr ile iş yapanları enterfere etmemek için, insanların düzeni bozulmasın diye bağlanmaması gerekiyor.

Bahsettiğiniz faaliyet güzelmiş soğuk sıcak oyununun elektronik olanı anladığım kadarıyla. Elektronikle zaten ilgileniyorum birkaç faaliyet hazırladım izciler için ancak radyoculukla ilgili CW projem var ama yeter seviye bilgim yok. Daha sonra öyle şeyler yapmaya başlayacağım.Eğer bilginiz varsa bahsettiğiniz oyun ile ilgili paylaşırsanız ben de bir şekilde uygulattırırım izcilerime.

JOTA etkinliklerine davetli giderdik ancak bu sene bir amatör arkadaştan yardım istedik etkinliğimizi yaptık önümüzdeki JOTA da artık kendimiz bir yol buluruz.

Lütfi bey sanırım NAGOYA markasının dual band bir antenini seçeceğim verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim, CB kullanma imkanımız olsa kesin deneyeceğim.

Yaşar bey ben Kayseriliyim duyuşmak üzere diyorum.

Saygılarımla.

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #13 : 23 Mart 2018, 15:29:39 »
Yaşar bey mesafeler gozunuzu korkutmasin. Amatorlugun guzel yani zoru basaramaktir.
Madem o kadar mesafe var, kazancli anten yapma calismalarina baslamaniz gerekiyor.
Yagi bu is icin ideal. Ne kadar cok eleman o kadar cok kazanc Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Yoksa HF i acip dunyanin her yeriyle konusmak varken, yok uydudan, yok meteordan aydan vs yansitmaya calismak icin o kadar caba sarfetmezdik.

Ormanlik alanda PMR yani UHF frekanslarda uzak mesafe calismak zor. Ama bir onceki mesajda belirttigim gibi bir anten yaparsaniz ve cihaziniza takabilirseniz (Bazi pmr cihazlari sabit antenli oluyor gordugum kadariyla) mesafeyi arttirabilirsiniz.

PMR cihazlarin gcunun dusuk olmasi dusundugunuz gibi.. cok genis alanlarda ektili olmasin ki mumkun oldugunca fazla insan rahatlikla kullanabilsin diye.

Bir de gucu rakamsal olarak 10 kat olabilir ama etkisi logaritmiktir.
Yani 0.5 W ile 5W arasinda guc farki olarak asagi yukari 2 kat vark var.

RF biraz da deneme yanilmaya baglidir. Arazi sartlarina da..
Bir tepenin iki yamacinda iseniz kus ucumu mesafeniz 300 metre de olsa konusamayabilirsiniz. Ama Biriniz yuksek bir yerde digeriniz alcakta ise 5-6 kmden bile konusabilmeniz mumkun. Arazi sartlari agaclar cihazin pil seviyesi vs hersey etken.

Bu arada antenin ustunde yazan "high gain" bir model degil kazancli bir anten oldugunu belirten reklam cumlesi diyelim.
High da neye gore high. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Misal o antenin vhf kazanci 0, uhf kazanci 2 db.
Benim evde 17 db kazancli bir antenim var. Benim anten ultra very high gain mi Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Aslinda oyle de denebilir Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Gelelim db nedir gain nedir..Ben firsat yakaladikca yeni amator arkadaslara birkac bilgi aktarmanin faydali olacagini dusunuyorum ondan biraz kalabalik notlar yaziyorum kusura bakmayin

Antendeki her db size guc olarak geri doner. geri doner derken avantajdır.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap adresinde bir hesaplama mevcut.

Ornegin 2 db kazancli bir antene 5W guc uygularsaniz.
Anteninizden 8W civari bir guc cikmis olur. Buna effective isotropic radiated power (EIRP) denir. Yani Siradan bir ceyrek dalga ya da dipol anten ile ayni verime erismek icin 8W civari bir guce ihtiyaciniz var.

5 db kazancli bir antende ise havadaki gucunuz 26W lik bir cihaza denk olur. Yani bir sabit arac cihazina denk..
Bendeki gibi 17 db kazancli bir anteniniz varsa uygulayacaginiz her 5W, 410W civari bir guce denktir. Degerler super degil mi?

Ne kadar db o kadar kofte Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Alacağiniz antendeki db değerlerini kontrol edin. Kullanacağınız banda uygun db degerleri nedir bakın. Alacaksanız da yapacaksanız da kararinizda bu etkili olsun.

73

Çevrimdışı TA1MCU

• Amatör
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 2
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Mümin Can Uçak
« Yanıtla #14 : 26 Ekim 2018, 16:41:22 »
Yaşar bey mesafeler gozunuzu korkutmasin. Amatorlugun guzel yani zoru basaramaktir.
Madem o kadar mesafe var, kazancli anten yapma calismalarina baslamaniz gerekiyor.
Yagi bu is icin ideal. Ne kadar cok eleman o kadar cok kazanc Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Yoksa HF i acip dunyanin her yeriyle konusmak varken, yok uydudan, yok meteordan aydan vs yansitmaya calismak icin o kadar caba sarfetmezdik.

Ormanlik alanda PMR yani UHF frekanslarda uzak mesafe calismak zor. Ama bir onceki mesajda belirttigim gibi bir anten yaparsaniz ve cihaziniza takabilirseniz (Bazi pmr cihazlari sabit antenli oluyor gordugum kadariyla) mesafeyi arttirabilirsiniz.

PMR cihazlarin gcunun dusuk olmasi dusundugunuz gibi.. cok genis alanlarda ektili olmasin ki mumkun oldugunca fazla insan rahatlikla kullanabilsin diye.

Bir de gucu rakamsal olarak 10 kat olabilir ama etkisi logaritmiktir.
Yani 0.5 W ile 5W arasinda guc farki olarak asagi yukari 2 kat vark var.

RF biraz da deneme yanilmaya baglidir. Arazi sartlarina da..
Bir tepenin iki yamacinda iseniz kus ucumu mesafeniz 300 metre de olsa konusamayabilirsiniz. Ama Biriniz yuksek bir yerde digeriniz alcakta ise 5-6 kmden bile konusabilmeniz mumkun. Arazi sartlari agaclar cihazin pil seviyesi vs hersey etken.

Bu arada antenin ustunde yazan "high gain" bir model degil kazancli bir anten oldugunu belirten reklam cumlesi diyelim.
High da neye gore high. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Misal o antenin vhf kazanci 0, uhf kazanci 2 db.
Benim evde 17 db kazancli bir antenim var. Benim anten ultra very high gain mi Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Aslinda oyle de denebilir Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Gelelim db nedir gain nedir..Ben firsat yakaladikca yeni amator arkadaslara birkac bilgi aktarmanin faydali olacagini dusunuyorum ondan biraz kalabalik notlar yaziyorum kusura bakmayin

Antendeki her db size guc olarak geri doner. geri doner derken avantajdır.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap adresinde bir hesaplama mevcut.

Ornegin 2 db kazancli bir antene 5W guc uygularsaniz.
Anteninizden 8W civari bir guc cikmis olur. Buna effective isotropic radiated power (EIRP) denir. Yani Siradan bir ceyrek dalga ya da dipol anten ile ayni verime erismek icin 8W civari bir guce ihtiyaciniz var.

5 db kazancli bir antende ise havadaki gucunuz 26W lik bir cihaza denk olur. Yani bir sabit arac cihazina denk..
Bendeki gibi 17 db kazancli bir anteniniz varsa uygulayacaginiz her 5W, 410W civari bir guce denktir. Degerler super degil mi?

Ne kadar db o kadar kofte Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Alacağiniz antendeki db değerlerini kontrol edin. Kullanacağınız banda uygun db degerleri nedir bakın. Alacaksanız da yapacaksanız da kararinizda bu etkili olsun.

73

Sizin evdeki 17db kazançlı anteninizin marka model nedir acaba Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
ANTEN KONNEKTÖRÜ WOUXUN VE BENZERİ CIHAZLARI.ÇATI ANTENINE BAGLAMAK İÇİN

Başlatan TA2MR

12 Yanıt
9286 Gösterim
Son İleti 20 Kasım 2011, 12:18:03
Gönderen: TA5OD
xx
VHF ve UHF Propagasyon Farkları

Başlatan TA1CLR

3 Yanıt
1479 Gösterim
Son İleti 26 Eylül 2022, 15:44:39
Gönderen: TA2NC
topicsolved
AMATÖR BELGESİ A B C SINIF FARKLARI

Başlatan TB3BAK

12 Yanıt
13368 Gösterim
Son İleti 20 Mart 2011, 01:47:21
Gönderen: TB3BAK
xx
CB CİHAZLARI VE ARAÇ ANTENİ HK

Başlatan TA2UBW

9 Yanıt
3753 Gösterim
Son İleti 05 Şubat 2017, 18:21:51
Gönderen: TA2UBW
xx
ANTEN SOHBETLERİ-8 (40-80-160 Metre Bandları İçin Traplı Dipol Anten Yapımı)

Başlatan TA3BQ

2 Yanıt
12662 Gösterim
Son İleti 08 Mart 2012, 17:16:47
Gönderen: andromeda