Gönderen Konu: Telsiz telefon anteninden uhf anten yapimi  (Okunma sayısı 3719 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA8ABD

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • İsim Soyisim: abdullah sarman
Telsiz telefon anteninden uhf anten yapimi
« : 28 Mart 2016, 16:21:24 »
Sayın amator abilerim kardeşlerim. Hepinize hayırlı günler diliyorum. Elimde 1 adet telsiz telefon çatı anteni bulunuyor. 5 adet  radyalli bir anten. Bu anteni revize ederek uhf banda uygun halde kullanabilmem mümkün olabilir mi. Bilgi ve paylasimlarinizi bekliyor iyi çalışmalar diliyorum. 73. TA8ABD  (antenin gorseline buradan bakabilirsiniz :https://www.google.com.tr/search?q=telsiz+telefon+%C3%A7at%C4%B1+anteni+uhf+yapilirmi&safe=strict&client=ms-android-samsung&prmd=ivn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjMnJelvOPLAhWEFJoKHT4qD24Q_AUIBygB&biw=360&bih=560#safe=strict&tbm=isch&q=telsiz+telefon+%C3%A7at%C4%B1+anteni&imgrc=3Y2gSRZcgkPo2M%3A)

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=5209.0

Çevrimdışı TA8ABD

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
Ynt: Telsiz telefon anteninden uhf anten yapimi
« Yanıtla #1 : 28 Mart 2016, 17:58:45 »
Konuya dair bilgi paylaşımında bulunmak isteyen kimse yok mu acaba

Çevrimdışı TA5MET

• Eğitim Bilimleri Uzmanı
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 3
  • Türkçe Öğretmeni
  • İsim Soyisim: Metin ÖZTÜRK
« Yanıtla #2 : 28 Mart 2016, 21:20:13 »
Abdullah Bey, şahsen bir fikrim yok ama yenisini yapmaktan daha zahmetli olabileceğini düşünüyorum. İlla ki konu hakkında bilgisi olan tecrübeli abilerimiz ya da arkadaşlarımız vardır ve mesajı okuyunca yanıt vereceklerdir. Zaten forumu takip ediyorsanız üç gün içerisinde tatmin edici bir yanıt alabileceğinizi görmüşsünüzdür Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Eski Çağrı İşareti: TA8IOM - Metin ÖZTÜRK - Hatay

Çevrimdışı TA8ABD

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #3 : 28 Mart 2016, 22:38:47 »
İLGİLENEN ARKADAŞLARIMA VE PAYLAŞIMDA BULUNAN AMATÖR CAMİAMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUM. BENİM AÇIMDAN ÖNEMLİ OLAN BİR ŞEYLERİ YAPABİLMEK VE EN AZINDAN BUNUN GAYRETİ İÇİNDE OLMAK. BU SAYEDE HEM AMATÖR TELSİZCİLİK ALANINDA YENİ BİR ŞEYLER ÖĞRENİR HEM DE KENDİMİ GELİŞTİREBİLME ADINA BİR FIRSAT YAKALAMIŞ OLURUM DİYE DÜŞÜNEREK KONUYU AÇTIM. TEKRARDAN İLGİLENEN ARKADAŞLARIMA TEŞEKKÜRLERİMİ İLETİYORUM.

Çevrimdışı TA2MFN

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 2
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ferit Nur
« Yanıtla #4 : 29 Mart 2016, 22:13:10 »
bu senao anteninden bende de var.bu antenler 900 mhz civarında çalışır.o yüzden amatör kullanıma uygun değildir.ama 430 mhz"in ikinci harmoniği 860 mhz bu antenin çalışma frekansına yakın.yapacak başka işiniz yoksa anten denemesi yapmaktan zarar gelmez,en azından bu antenin bu frekansta randumanlı çalışmayacağını bizzat test etmiş olursunuz.

internette amatörlerin kendi imkanları ile yapabileceği çok çeşitli anten şemaları var.ihtiyacımıza göre herhangi birini  deneyebiliriz.mesela yönlü antene ihtiyaç varsa bir moxon anten çalışması yapılabilir.
ta2mfn.blogspot.com

Çevrimiçi TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 32
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
« Yanıtla #5 : 31 Mart 2016, 15:28:43 »
1. Dinleme konusunda antenler çok kritik değildir.
2. Gönderme konu olunca önemlidir. Her verici devresi belirli bir frekansta veya frekans aralığında çalışmak üzere yapılır.
3. Bu nedenle frekansa uygun anten isterler.
4. Uygunsuz anten kullanırsanız, vericinizi "yakabilirsiniz". Bırakın "randıman" almayı.

Örneğin 144 ve 430 MHz amatör telsiz bantlarında kullanılmak üzere tasarlanan bir el telsizi kullanım kitapçığında (ABD'liler için) bu cihazı 200 MHz'de kullanmayın der. Çünkü, üzerindeki anten 200 Mhz'de kullanılmak üzere tasarlanmadığından ... yakabilirsiniz işte.

430 MHz'de kullanacaksanız, alt tarafı bir kaç tel parçasından bile anten yapabileceğinizi unutmayınız. 70 cm bandı, ikiye bölün 35 cm bunu da ikiye bölün ve ister yatay ister dikey polarizasyonda kullanın Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Örneğin Hamuniverse Sitesie bir sürü ama bir sürü muhtelif anten projesiyle dolu.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

73'ler
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
cb 27 mhz halk bandı telsiz anten yapımı....

Başlatan omerserkanseven

3 Yanıt
4927 Gösterim
Son İleti 08 Aralık 2017, 01:11:32
Gönderen: TA2UTL
moved
TAŞINDI: cb 27 mhz halk bandı telsiz anten yapımı....

Başlatan TA1LSE

0 Yanıt
2295 Gösterim
Son İleti 20 Kasım 2017, 14:57:22
Gönderen: TA1LSE
xx
ANTEN SOHBETLERİ-8 (40-80-160 Metre Bandları İçin Traplı Dipol Anten Yapımı)

Başlatan TA3BQ

2 Yanıt
12652 Gösterim
Son İleti 08 Mart 2012, 17:16:47
Gönderen: andromeda
exclamation
TELEFON DOLANDIRICILIĞI DİKKAT

Başlatan TA3AV

5 Yanıt
4641 Gösterim
Son İleti 30 Nisan 2012, 21:40:33
Gönderen: ta2fm