Gönderen Konu: ARABA ALDIM NASIL ÇALIŞTIRCAAAAM BEN  (Okunma sayısı 5359 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 32
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
ARABA ALDIM NASIL ÇALIŞTIRCAAAAM BEN
« : 27 Aralık 2015, 02:20:00 »
Yani tamam, öğrenecek, kendini geliştirecek ama...Koskocaman A sınıfı lisans almış bir "amatör" de artık bilmeli röleye nasıl gireceğini, frekansı nasıl ayarlayacağını !

Yani sonuçta bahsettiğimiz 10 metre New York rölesi değil, Türkiye'den ulaşmaya çalıştığımız.

Off aman of oluyorum bazen..

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=5077.0
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimiçi TA3DN

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 59
  • İsim Soyisim: Bülent Yalçın
Ynt: ARABA ALDIM NASIL ÇALIŞTIRCAAAAM BEN
« Yanıtla #1 : 28 Aralık 2015, 11:44:28 »
Selamlar.
    Bu konu şu anda BANA GÖRE TA amatörlüğünün derin yaralarından birisidir.Herkes her konuda çok bilgili olacak diye birşey yok ama bir "A" sınıfı lisans almış ""koooskocaa""" bir radyo amatörü dediğiniz gibi simplex- röle frekans farkını bilmeli,kullanacağı cihazın özelliklerini bilmeli,acil bir durumda kendi basit antenini yapabilmeli,frekanslardaki konuşma adabını öğrenmelidir.
    TA amatörlüğünde yapılan en büyük hatalardan birisi ""cihaz kullanım ruhsatlarının"" kaldırılması,diğeri sınav sisteminin bu kadar basite indirgenmesi ve en önemliside amatörlüğün sadece ve sadece afet haberleşmesine,afet zamanlarına özdeştirilmesidir.
    Her sitede her ortamda telsiz satışları kontrolsüz bir biçimde almış başını gidiyor. Cihaz kullanım ruhsatlarının kaldırılması için çabalayıp yaygara koparanlar şimdide heryerde serbest cihaz satışlarını eleştiriyor. Üzerlerindeki yelekten,araçlarına,binalarından rölelerine kadar her tabelalarında ""AFET"" kelimesini geçiren amatör arkadaşlarımız birde çıkıp TA amatörlüğünün şu anki içler acısı halini eleştiriyor utanmadan.. Eski amatörlük ruhuna ve disiplinine sahip belirli sayıdaki amatör arkadaşlarımızın etkinliklerinin dışındaki tüm etkinliklere dikkat edin. Ya afet haberleşmesine  hazırlık yada elde-belde telsiz boy gösterme...
   Bu kafalar ve sınav sistemi değişmedikçe frekanslarda "halk bandına döndü" tabirini bile arar duruma geliyor TA radyo amatörlüğü..

Çevrimdışı TA3LSD

• Levent S. Dikmen
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 19
  • Amatör telsizci
  • İsim Soyisim: Levent Dikmen
« Yanıtla #2 : 28 Aralık 2015, 13:21:38 »
Ben de şu "AFET" kelimesine gıcık oluyorum. Aynen dediğiniz gibi amatör telsizcilik sadece afet ve acil yardımlaşma ile özdeşleşmiş. Röle de bile konuşurken bazen araya girip "meşgul etmeyin, ya acil bişey olsa" gibisinden uyarılıyorlar.

Evlerinde  binlerce dolarlık cihazları üst üste koyup fotoğraf çekiyorlar ama yarışmalara baktığınızda katılan kişi sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. O zaman o kadar para verip o cihazı niye alıyorsun anlamadım bir türlü.
Güzelyalı - Konak

Çevrimdışı TA2OAB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 1
  • İsim Soyisim: B. Çolak
« Yanıtla #3 : 30 Aralık 2015, 20:04:56 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Yani tamam, öğrenecek, kendini geliştirecek ama...Koskocaman A sınıfı lisans almış bir "amatör" de artık bilmeli röleye nasıl gireceğini, frekansı nasıl ayarlayacağını !

Yani sonuçta bahsettiğimiz 10 metre New York rölesi değil, Türkiye'den ulaşmaya çalıştığımız.

Off aman of oluyorum bazen..

Teknik birçok forumdaki genel bir sorundur bu, çoğu zaman bilinen eski konular sıklıkla farklı üyeler tarafından yeniden açılmaktadır. Arama motorları ve forumdaki eski konuları incelemeye üşenmekten kaynaklı birazda.

Saygılar....

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #4 : 30 Aralık 2015, 20:27:27 »
New York bölgesinde 10 metre bandında çalışan bir kaç röle birden faal. Farklı tonlar kullanıyorlar röleyi açabilmek için. Duyulanın hangisi olduğunu da deneme yanılma yöntemiyle bulmak mümkün.

Ama fakat işte, bazı şeyleri biliyor olmak gerekir, belgeyi aldıktan sonra öğrenilecek şeyler de var. Bundan bir sürü yıl önce girdiğim ilk sınava hazırlanırken, ezberlemek değil, öğrenmek gerekmişti. Devreler, şemalar ve hatta dinleyerek mors sınavı.

73'ler

Çevrimdışı TA2OAB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #5 : 30 Aralık 2015, 20:41:58 »
New York bölgesinde 10 metre bandında çalışan bir kaç röle birden faal. Farklı tonlar kullanıyorlar röleyi açabilmek için. Duyulanın hangisi olduğunu da deneme yanılma yöntemiyle bulmak mümkün.

Ama fakat işte, bazı şeyleri biliyor olmak gerekir, belgeyi aldıktan sonra öğrenilecek şeyler de var. Bundan bir sürü yıl önce girdiğim ilk sınava hazırlanırken, ezberlemek değil, öğrenmek gerekmişti. Devreler, şemalar ve hatta dinleyerek mors sınavı.

73'ler
Düşündüğüm kadarıyla yurdumuzda amatör telsizcilik ileri seviye bir elektronik hobi olmanın dışında daha çok telsiz kullanma merakından kaynaklı. Bu yüzden, ingilizce bilmiyorsanız yada yabancı forumları takip etmiyorsanız çok fazla kaynak maalesef bulamıyorsunuz. Bazı forumlarda mesafe ile ilgili çok sayıda soru sorulmuş ki buda telsiz kullanımının çoğunlukla kısa mesafe haberleşme(kampçılık, inşaat sektörü, kayak, doğa sporları vb) için yapıldığı izlenimini bıraktı bende. Youtube' da ki videolara göz gezdiriyorum arada bir kaç kiloWatt gücünde çıkış katları bile imal edilmiş. Gerçi orada kullanılan komponentlerin çoğunu bulamayız ama olsun ciddi bir çalışma söz konusu. Yeterli kaynak pek bulunamadığından maalesef basit sorular sorulabiliyor. Yeni açtığım konuyu incelerseniz belki banada kızarsınız. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap aranıza yeni katıldım. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Saygılar...

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #6 : 31 Aralık 2015, 12:15:44 »
Alsınlar o bir kilowattlarını kuş beslesinler Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Kenwood TS-570 orta sınıf bir telsiz cihazı.
3 elemanlı deltap loop anten veya 4 elemanlı yagi (11 metre için, Halk Bandı için)
Çıkış gücü: 20 Watt
İtalya'dan bir kaç kez hem de  Avustralya'daki bir arkadaşımla görüştüm.
Yıllar önce.

Ankara'da daha da yıllar önce arkadaşlarla parkta oturmuş konuşuyorduk.
Bir arkadaşın yanında CB el telsizi vardı, İtalyanları duyuyorduk.
Gerçekten laf olsun diye çağrı yaptı ve konuşabildik.
El cihazı, AM, 4 Watt (gerçekte belki en fazla 3 Watt).

Elbette kamp yerinde kullanan var, inşaatta kullanan var, güvenlik firmaları, müzeler vs

Çin malı ve bence işe yarar bir el telsizi 30-50 Euro'ya kısa mesafe haberleşme sağlıyorsa, elbette yaygınlaşacak.
Yeni başlayan arkadaşlarımız da tabii ki bu cihazları alarak başlayacak.
Ama mesafe elbette sınırlı. Bir el cihazından çok şey beklemeyin.
Ama cihazdan cihaza da fark var, bunu unutayın.

Kılızcahamam'da deneme yapan bir arkadaşımız bildirmişti.
Baofeng Elmadağ rölesine bulunduğu noktadan girememişti.
PMR diye satılan Haider çok ideal olmasa da girmiş, benden ödünç aldığı Kenwood hiç sorunsuz ulaşmıştı.

Ama zaten VHF/UHF bandı el cihazların hem teknik hem mevzuat kısıtlaması nedeniyle çok ama çok uzak yerlere erişmesi mümkün değil.
Ankara'da dinlediğiniz örneğin Battal FM radyosunu Eskişehir'de dinleyebiliyor musunuz? Hayır
Kaldı ki Battal FM veya TRT FM bilmem kaç kilowatt basıyor. İsterse MegaWatt "bassın" TRT FM Yenimahalle vericisini İzmir'de duyamazsınız.
Çünkü, VHF/UHF dümdüz gider, bir yere çarparsa orada kalır vs vs ve sonuçta dünya yuvarlak Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Sorular elbette olacak. Olmazsa zaten iş bitmiş gözüyle bakmalıyız. Bu forum da zaten onun için var. Ama ne olur şu kilowatt sevdasına hiç bulaşmayın. Frekanslarda kilowatlarıyla ters orantılı şekilde ego tatmini yapanları gördükçe, QRP bile yapasım geliyor.

Devam, selam

Çevrimdışı TA2OAB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #7 : 31 Aralık 2015, 15:40:32 »
Şuan hangi cihazı alacağım konusunda çok kararsız kaldım, Wouxun'u mu alsam yoksa sizdeki Kenwood el cihazını mı karar veremedim. Kalite farkı olduğuna hiç şüphem yok, diğer tüm elektronik ekipmanlarda olduğu gibi.

Bir el cihazı + uygun konnektörlü harici anten denemesi de yapacağım. Aklımda çok şey var ama zaman çok kısıtlı o yüzden rastgele bir cihazı alıp uğraşmaktan ve gereksiz masraf yapmaktansa, teknik detayları öğrenip mümkün olduğunca doğru şekilde hareket edeyim istiyorum.

Orta dalga TRT yayınlarını dinlemek içinde bir anten yapmak istiyorum, tecrübenizden yararlanabilirim denediyseniz. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

El cihazından elbette mucize beklemiyorum, teknik olarak bilgim (ünv. eğitimden dolayı ve yıllardan beri forumları okumamdan dolayı) var ama pratikliğim yok. Amacım kademe kademe ilerlemek daha doğrusu istediğimi yapabilmek, imkansızı değil.  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

kiloWatt sevdası işin esprisi biraz, uygulaması çok kolay devreler değil o yüzden öyle bir örnek vereyim dedim. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Sonuç olarak hangi cihazı alayım hocam ne dersiniz? Bir tanede CB telsiz önerisi bekliyorum sizden.  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Saygılarımla....

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #8 : 01 Ocak 2016, 22:21:27 »
Merhaba,

Ne güzel, bir şeyler yapmak isteyen ve buna kararlı bir arkadaş Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Aslında soru şu: ne kadar para ayırmak istiyorsunuz?

10 metre amatör bandını kapsayan iyi bir CB Halk Bandı cihazı 200 Euro civarında. Sıkıldığınızda ve konuşacağınız insanlar varsa, CB bandına geçersiniz. En kötü ihtimalle Kanal 21 FM'de birierini bulursunuz. Eskiden "Türkiye frekansı" E5 idi. 27.915 USB. Avrupa yollarında ilerlerken TA TIR'larını gördüğünüzde bu frekansta bulurdunuz  bazılarınız.

E ama mesele şu, 200 Euro cihaz fiyatı (en az). En "ucuz" 0-30 MHz HF amatör cihaz da 500 Euro (Alinco).  Türkiye'de kullanılmış bir cihaz bulursanız AM, FM ve SSB'si olan, vereceğiniz, pardon sizden istenecek fiyat, ya fakat of aman, dedirtecek türden.

Albrecht AE 5890EU

Bu cihazın eski versiyonunu kullandım. Oldukça küçük, arabada yer de kaplamıyor. Alması göndermesi güzel, temiz. Yüksek wattlısı da var Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Sanırım en en fazlası 60 Watt çıkışa sahip. Yeter de artar bile.

Tabii soru devam. 200 küsur verdikten sonra çok iyi bir VHF cihaz da alabilirim diyebilirsiniz ve haklısınız. Ebay'de artık eski sürüm Baofenglerin çifti (UHF) 30-40 Euro civarında satılıyor.

Ben çok meraklısı değilim VHF/UHF'nin ama başka yerde yazdığım gibi 80-90 Euro'ya küçük mini cihazlar var. Elimde bulunsun diye FM/SSB'si olan eski bir Yaesu FT-209R edindim Ebay'de.  148+10 158 Euro'ya maloldu.

Yaesu FT-209R Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Aslında ICOM IC-290E düşünüyordum kullanılmış olan. Fakat son  anda başkası kaptı Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Sonuç:
En azından 10 metre bandı ve CB olsun multimod olsun derseniz Albrecht
O kadar vermişken VHF/UHF olsun o paraya bir iki cihaz bile alırım diyorsanız, Baofeng veya TYT !
200 vermişken 500 de veririm diyorsanız Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap tekrar konuşalım.

Selamlar

Çevrimdışı TA2OAB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #9 : 01 Ocak 2016, 23:59:36 »
Başlangıç için fazla para harcamak istemiyorum, bununda sebebi henüz ne ile karşılaşacağımı bilmemem. Mesela fotoğraf makinası alacağım zamanda öyle yapmıştım, başlangıç için yetecek bir ekipman aldım. Hoşuma da gitti şimdi geniş açı lens de almam gerekiyor Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap, fotoğrafçılıkla da uğraştığınızı görüp ekleyeyim dedim.

Fazla ekipman almak istememin bir sebebide şuan yoğun bir dönemde olmam(lisansüstü eğitim), sadece arada kurcalamak için alıyorum. Birazda kafa dağıtmak için.

Sürekli görüşme yapmaktansa işin tekniğine daha çok önem veriyorum. Mesela çok pahalı bir cihaz almaktansa kendi yaptığım antenle kısa dalga TRT yayını dinlemek benim çok daha fazla hoşuma gider. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

CB cihaz konusunda kararlıyım, ama şuan almayacağım yazdan sonra alabilirim. Araştırıyorum, yardım eden birileri olunca iş çok daha keyifli oluyor. Alırsam Türkiye'den alacağım, yurtdışından almanın getireceği diğer sıkıntılarla uğraşmak istemiyorum pek. CB cihaza bahsettiğiniz miktarı(200 Euro) verebilirim, ama Türkiye'de fazla model bulamadım. Var mı bildiğiniz bir site?

Kalitesiz cihaza 200 Euro vermektense 500 vermeyi tercih ederim. Ama 10000000 de veremem. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Şuan ilk yapmak istediğim şey radyom için FM bandında çalışacak bir anten yapmak, yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Herşey için çok teşekkürler...

Saygılarımla...

Çevrimdışı TA2YK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Köksal
« Yanıtla #10 : 11 Ocak 2016, 12:55:48 »
Merhabalar, konu ile ilgili alakasız olacak ama, özlemişim özlemişim bir merhaba diyeyim dedim. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Saygılar selamlar.

Çevrimdışı TA1QQ

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 29
  • İsim Soyisim: Erol KADIOĞLU
« Yanıtla #11 : 11 Ocak 2016, 22:11:18 »
Merhabalar, konu ile ilgili alakasız olacak ama, özlemişim özlemişim bir merhaba diyeyim dedim. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Saygılar selamlar.

Hoşgeldiniz
TA1QQ

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

clip
TELSİZ CENNETİ ARABA:

Başlatan TA3DN

9 Yanıt
10553 Gösterim
Son İleti 21 Ocak 2011, 22:31:35
Gönderen: TA3CB
moved
TAŞINDI: Uv-9r plus aldım nasıldır?

Başlatan TA3V

0 Yanıt
1036 Gösterim
Son İleti 01 Nisan 2019, 09:10:45
Gönderen: TA3V
xx
İKİNCİ EL TELSİZ ALDIM DENEMESİ KONUSUNDA YARDIM

Başlatan TA4ZG

8 Yanıt
5806 Gösterim
Son İleti 16 Ocak 2015, 15:57:10
Gönderen: TA2OM - 3C3CA
xx
40 amper swiç mod aldım fakat fanı devamlı çalışıyor ve çok ses yapıyor.

Başlatan nejat

11 Yanıt
11944 Gösterim
Son İleti 01 Temmuz 2014, 23:04:34
Gönderen: TA2AWO
xx
sa arkadaşlar yeni bir cb aldım midland alan 48 excel bu telsizin çıkış watını a

Başlatan nejat

4 Yanıt
5036 Gösterim
Son İleti 01 Kasım 2012, 13:46:29
Gönderen: TA3V