Gönderen Konu: HANGİ ANTENE TAKSAK  (Okunma sayısı 5878 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 32
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
HANGİ ANTENE TAKSAK
« : 25 Eylül 2015, 20:02:33 »
Merhaba,

Başka mekana taşındım. Yakında anteni de kurmak istiyorum. Bu kez biraz daha dikkat çekmeyen antenlerle aktif olmak istiyorum.

Eleye eleye üç beş antene düştüm.

Bunlardan ilki, bugüne kadar hiç kullanmadığım bir manyetik loop anten. Alex Loop web sitesi Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

İkincisi, muhtemelen bir vertikale ek olarak 3 elemanlı ZX firması yagisi. Boyutları epey küçültüldüğü için çok abartılı verimli olmayacağını biliyorum, ama yönden "kurtarırız" diye düşünüyorum. Web sitesi Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Aslında gönlümden daha yakın geçen anten ise askeri whip tarzı bir anten. Chameleon firmasının.Web sitesi Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Fiyatlarını da yazayım, bana geliş fiyatı diyeyim Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Loop 385, ZX Yagi 345, Chameleon mil whip 107 Euro.

Aslında bunları yazarken Türkiye'de kullandığım AM Pro 10 vertikal whip aklıma geldi. O da yaklaşık 30 Euro civarında.

Maksat, hobiyi sürdürmek ve zaman zaman memleket ile görüşmek. Bunun için de 40 metre olsa iyi olur, diyorum. Ama sorarsanız 40 metreyi ne kadar kullandım?

Bütün bunları bırakıp, AM Pro serisinden 2'şer tane, biri 40 biri 10 metre için whip alıp, birbirine bağlayıp iki ayrı dipol şeklinde kullanmak mı daha uygun..ve hatta 80 metre için yapıp, 40'da daha verimli olmak mı..

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Katkılarınızı bekliyorum, selamlar

Ersoy TA2IBY

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=4954.0
« Son Düzenleme: 25 Eylül 2015, 20:11:57 Gönderen: TA2IBY »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2ASV

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • İsim Soyisim: murat sivrikaya
Ynt: HANGİ ANTENE TAKSAK
« Yanıtla #1 : 26 Eylül 2015, 11:44:35 »
hf p1 gayet iyi bir anten

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
« Yanıtla #2 : 27 Eylül 2015, 21:19:09 »
Selam
3 seriyi de bilmiyorum fakat bu markaları hiç kullanmadım.Ben olsam yönlü anteni seçerdim.
Niçin..?
Yönlü anteni bir çok yarışmada kullandım ve avantajlarını iyi bilirim.Ara bandlar olmasada olur ama ama 21.14.28 mhz vazgeçilmezimdir.

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #3 : 28 Eylül 2015, 11:57:59 »
Merhaba,

TA2ASV'nin tavsiyesi aklıma gelmedi. Deneme amacıyla bile alıp bakabilirim.

Yönlü antenlerin avantajları say say bitmez. Daha önce bu ülkede bulunduğumda dönüşümlü olarak bir adet 3 elemanlı delta loop (10/11 metre) ve 4 elemanlı yagi kullanmıştım. Büyük deprem sırasıydı..Hergün CB'de (E5) Türkiye ile görüşüyordum. 20 Watt ile Avustralya filan...

Çatıya yönlü bir antene katılıyorum. Buradan Türkiye'ye yönlendirdiğimde arkasında (Great Circle Map Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap) 90-95 derece ile İran, Pakistan, Hindistan'dan sonra Avustralya geliyor. İlginç olabilir.

Bugünlerde bir arkadaş 17 metre için tek elemanlı loop yapmış, ondan bahsediyor büyük bir sevinçle. Güzel sonuçlar da almış. Ölçüleri de uygun.

Çok standart bir laf olacak ama "havada da görüşmek üzere", 73'ler

Not: Başka mekan derken, başka bir ülke. İtalya.

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
« Yanıtla #4 : 03 Ekim 2015, 22:13:11 »
Görüşmek üzere,umarım karşılaşırız yarın Ta3cy/Portable olarak havada olacağım
73

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #5 : 03 Ekim 2015, 22:50:33 »
Merhaba,

Ben daha antenleri almadım, takmadım Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Ev sahibi ile çatıda keşif yaptık. Bir direk de ben dikeceğim. Hem uydu anten hem de telsiz için.

Öncelikli olarak "mobil" antenleri ısmarlıyorum. Gelmesi yine haftasonunu bulur ne yazık ki.

Çoğumuzun sorunu malum, anten yeri. Bu üç "mobil" anteni deneyip, sonucuna bakmak istiyorum. TA2ASV'nin de tavsiyesini dikkate aldım. Ismarlıyorum. Öteki antenler: Chameleon Mil Whip Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap ve yine Chameleon'un toplam uzunluğu 2.60 olan whipi Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap.

Sonra esas anten gelecek Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Bol şanslar, iyi çalışmalar

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
DİAMOND SG-7900 ANTENE HANGİ MARKA VE MODEL DİPLİK ALINMALI

Başlatan TA3LLL

1 Yanıt
3396 Gösterim
Son İleti 24 Kasım 2015, 12:00:06
Gönderen: TA4ZG
xx
CB antenden VHF/UHF antene

Başlatan TA5ACC

1 Yanıt
2794 Gösterim
Son İleti 23 Eylül 2011, 21:45:57
Gönderen: TB3PSU
xx
Otomatik tuner mobil antene nasıl bağlanır

Başlatan TA8IEH

5 Yanıt
3181 Gösterim
Son İleti 22 Haziran 2016, 17:50:06
Gönderen: TA2OM - 3C3CA
clip
OE1TOA ÖZCAN USTA VİYANA'DA 28 MHZ ANTENE KIŞLIK BAKIM YAPIYOR.

Başlatan TA2AEC

3 Yanıt
5578 Gösterim
Son İleti 26 Ekim 2015, 03:04:44
Gönderen: OE1TOA
xx
2m-70cm Dual Band Portatif Koaksiyel Kablo Anten'den Balık oltası antene :)

Başlatan TA3CD

4 Yanıt
9727 Gösterim
Son İleti 18 Kasım 2013, 17:11:15
Gönderen: oselsan