Gönderen Konu: YARDIM EDER MİSİNİZ?  (Okunma sayısı 8493 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA1IEJ

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Enes Köseoğlu
YARDIM EDER MİSİNİZ?
« : 27 Temmuz 2015, 15:46:31 »
Merhaba, birkaç gün önce wouxun kg uv 8d model telsiz aldım. Nasıl görüşme yapacağım konusunda yardımcı olabilecek varsa sevinirim. Şimdiden teşekkürler...

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=4884.0

Çevrimiçi TA3DN

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 59
  • İsim Soyisim: Bülent Yalçın
Ynt: YARDIM EDER MİSİNİZ?
« Yanıtla #1 : 27 Temmuz 2015, 18:17:12 »
Selamlar.
Konuyu biraz daha daraltırsanız sanırım yardımcı olunabilir. Sitemizde cihazlar bölümünden konuyla ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA1IEJ

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #2 : 27 Temmuz 2015, 18:26:11 »
ekte paylaştığınız videoyu izledim,  amatörlerle konuşmak istiyorum telsiz üzerinden ne yapmam lazım?

Çevrimdışı TA3TT

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 4
  • İsim Soyisim: OrhanCengizK
« Yanıtla #3 : 28 Temmuz 2015, 10:07:50 »
ekte paylaştığınız videoyu izledim,  amatörlerle konuşmak istiyorum telsiz üzerinden ne yapmam lazım?

Öncelikle cihazınıza, bölgenzide bulunan röle(ler) in  frekansını girerek kontrol edin (konuşmaları dinleyin), eğer röle'nin ton ve shift ayarlarını doğru yapmışsanız hem dinleme hemde konuşma yapabilirsiniz... Konuşma yapmak için, önce konuşmak istediğiniz amatörün çağrı işaretini, sonra kendi çağrı işaretinzi söyleyerek konuşmaya davet edin, çağrı işaretini söylediğiniz amatör dinlemede ve konuşmak için müsait ise size cevap verecektir.... Çağrı yapmak için cihazın sol "yan" kısmında bulunan en büyük düğmeye basarak çağrı yapacaksınız ve düğmeyi bırakacaksınız, karşı taraf cevap verirse, konuşmak için bu düğmeyi kullanacaksınız. Cihaza röle ve simplex frekanslarını el ile girebileceğiniz gibi,  satın alacağınız bir programlama kablosu vasıtası ile röle ve simplex frekanslarınızı bilgisayarda bir program vasıtası ile liste haline getirip bir kerede telsiz cihazına da yazdırabilirsiniz....
« Son Düzenleme: 28 Temmuz 2015, 10:16:29 Gönderen: TA3AOR »

Çevrimiçi TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 32
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
« Yanıtla #4 : 28 Temmuz 2015, 11:33:18 »
Nasıl yani?

A sınıfı?

İyi güzel hayırlı olsun da, soruyu inanın anlayamadım..

Merhaba, birkaç gün önce wouxun kg uv 8d model telsiz aldım. Nasıl görüşme yapacağım konusunda yardımcı olabilecek varsa sevinirim. Şimdiden teşekkürler...
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimiçi TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #5 : 28 Temmuz 2015, 11:51:27 »
Arkadaşlar, hakkaten biraz garip değil mi?

El telsizlerinde mandal cihazın üstündedir. Bakınız telsizi elinize aldığınızda işaret parmağının hizası.
Önce kutusunu açacaksınız, pilini şarj edeceksiniz.
Aç kapa düğmesinden açacaksınız.
Frekansı ayarlayacaksınız.
Önce dinleyeceksiniz

Sonra cihazın üstünde bir delik vardır küçük..mikrofondur..

Troll mu var?

İnanın bağdaştıramıyorum.

Memlekete hayırlı uğurlu olsun !!!

Çevrimdışı TA1IEJ

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #6 : 28 Temmuz 2015, 13:26:40 »
Gerçekten çok garip!!! Benim sorum telsizi nasıl elime alırım, nasıl şarj ederim sorusu değildi ama bu konuda verdiğiniz bilgi başka arkadaşların işine yarayabilir belki...

Bulunduğum yerdeki rölelerin frekansını girdikten sonra hala görüşemiyorum. Bulunduğum yerden dolayı mı acaba diye konum değiştirdiğimde mandala bastığımda kesik kesik sesler geldi ,yine görüşme yapamadım. Bu sadece yerle alakalı olan bi durum mudur?

Çevrimiçi TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #7 : 28 Temmuz 2015, 15:38:28 »
Kusura bakmayın, ben ve bir kaç arkadaşım daha ilk mesajınızı okuyunca, hopladık. Nasıl yani, olduk. Bana derler bazen, anlamıyoruz sizi, diye.

Evet, elbette yeni başlayanlara yardımcı olacağız.
Foruma bakarsanız, zaten "acemi" sorulara çoğunlukla yanıt verdiğimi görebilirsiniz.
Elbette birbirimize yardımcı olacağız.

Ama amatörler arasında (Türkiye'de ne kadar geçerli ayrı) bir centilmenlik kuralı vardır. Önce biraz dinle, izle. Yani ben A sınıfı belge almış bir arkadaşımın, abi güç kaynağını yaktığım diye yazdığında sinirleniyorum. O telsizi de güç kaynağını da binbir güçlükle getiren ben olduğumu hatırlayınca. Birbiriyle alakası olmayan iki ucu nasıl takarsın da yakarsın a benim canım A sınıfım diyorum.

Elimdeki Kenwood el cihazına gönlü kaydığı için, bende atıl durumda duracağına vermeyi teklif ettiğimde, abi bir arkadaş bunun bataryasının zayıf olduğunu söyledi, dediğinde, ama abi o el cihazı 0-30 MHz gönderme yapmıyormuş, dediğinde, a benim canım A sınıfı arkadaşım, o küçük avuç içi kadar yere filtreleri, verici katlarını, modülatörleri nasıl yerleştireceksin, üstüne üstlük 40 metre için kullanmayı istiyorsun, 40 metrenin antenini ne kadar küçültürsen küçült en 2 metrelik anteni neresine yerleştireceksin a benim canım A sınıfı arkadaşım, diyorum. Kusura bakmasın kimse.

Özeleştiri de yapmalı. Kulüplerimiz mi var doğru dürüst ve düzenli eğitim düzenleyen ki yeni başlayan gitsin, öğrensin, izlesin, kendisi de konuşsun. Yok. Ama aynı şehirde aynı kulübün insanları birbiriyle küs ise, olur böyle vakalar. Abi ben o röleye girmem. Niye? Ankara içinde herkes birazcık ıkınıp sıkınıyor 675 (Elmadağ) rölesine gireceğim diye. Ya ama öte yandan 650 (Bağlum) rölesi, tam da mis gibi şehir içi rölesi. Her yerden ulaşılabiliyor, şehrin her yerine ulaşıyor.

Sevgili arkadaşım, sorunuzu keşke şu son şekliyle sorsaydınız ben de bu kadar yazmasaydım Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Sizden ricam yeni bir mesaj başlatın. Yerin özelliklerini ve yaşadığınız durumu anlatın. Yardımcı olmak daha kolay olacaktır.

Kolay gelsin

Çevrimdışı TA1IEJ

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #8 : 28 Temmuz 2015, 16:09:52 »
Ne olursa olsun itham edici bir dil kullanmak hoş olmadı.Sizin de dediğiniz gibi bu hobiye başlamak, devam ettirmek için düzenli eğitim veren yerler yok. Herkes kendi çaba ve araştırmalarıyla birşeyler öğrenmeye ve öğretmeye çalışıyor burada olduğu gibi...

Ancak cümlenize af dilemeyle başlamışsınız belki yanlış anlaşılmadan dolayı böyle oldu, önemli değil. Bu konuya devam etmenin bir faydası yok kimseye. Ayrıca yaptığınız açıklamalar için de sağolun.

Konuyu daha da açmak gerekirse, bir süreliğine Adana'ya geldim. Telsiz siparişimi de buraya istedim. Cihazla ilgili türkçe tanıtım dökümanı olarak yukarıda paylaşılan video haricinde birşey yok ya da ben bulamadım. Dediğim gibi Adana merkez rölelerinin frekanslarını girdim, fakat mandala bastığımda kesik kesik sesler geliyor, onun haricinde birşey duyulmuyor. Bugün telsizi farklı yerlerde denedim ama durum yine aynı.

Bu durumun sebebi ne olabilir? Teşekkürler...

Çevrimdışı TA1ODM

• (Dayı)
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 20
  • en iyisini siz bilin, biz böyle iyiyiz.
« Yanıtla #9 : 28 Temmuz 2015, 17:27:27 »
Ehehe şimdi tekirdağ'daki ihtiyarları daha iyi anladım.. "A sınıfı bir anda sana aldırtmayiz" ki telsiz sistemlerine arşina olduğum halde demişlerdi.. ellerinden öpüyorum hepsinin (:

değerli @TA1İEJ hangi ildesiniz eğer ist'da iseniz civarınızda harika dernekler var bi ziyaret edin derim ben cihaz çok komplikedir kafanız karışabilir.. hemde ufakta olsa hobi ile alakalı tüyolar alabilirsiniz.. 73
Sistem Ağ - Veri Güvenliği / TB1PKW

Çevrimiçi TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #10 : 28 Temmuz 2015, 18:53:48 »
Evet ya, CQ nedir bilmiyorsak, kazanç devresini bilmiyorsak, SSB nedir, nasıl çalışır bilmiyorsak, iki uyduruk mors kodunu bilmiyorsak, frekanstaki "gürültü" ile QRM'i karıştırıyorsak, haklısınız. Çok haklısınız.

Özeleştiri yapmaya kimsenin niyeti yok. Türkçemizi anlaşılır şekilde kullanmayıp, yanlış anlamalara meydanı bırakıyorsak, onda da haklısınız.

Yan bant genişliğinin değerini bilmiyorsak, db ile dbi'i bilmiyorsak, vertikal antenin dinlemedeki kazancı nedir diye soruyorsa, o zaman çıkıp, yahu boşuna mı A sınıfı lisans aldık diyorsak, haklısınız.

Harika derneklerimiz, aynı şehir içinde aynı dernek çatısı altında hasımsa, komşu kasabadaki aynı dernek ile hasımsa, komşu kasabadaki amatörler birbirlerine aşağı mahalle yukarı mahalle muamelesi çekiyorsa, hepsinde haklısınız.

Neyse, bana ne.

Çevrimdışı TA2IKY

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 43
  • YALOVA TEKNO
  • İsim Soyisim: Kadir AKKUŞ
« Yanıtla #11 : 28 Temmuz 2015, 19:47:01 »
A sınıfı belge almak ile her cihazı çok iyi bilmesi mi gerekiyor ?

demek ki çok bilenler amatör belgesini almadan, veya doğuştan bilgili doğmuş Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

TC YALOVA TEKNO Merkez.  27.215 FM

Çevrimdışı TA1IEJ

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #12 : 28 Temmuz 2015, 20:07:37 »
Adana merkez röle frekansını girdim, tonları, offseti ve frekans shifti de ayarladım zaten; ancak bunlara rağmen bir görüşme yapamıyorum, sağlık olsun.

Konunun uzamasına gerek yok. Zaten etrafımda sorma imkanım olsaydı buraya yazmazdım. Artık bakıcaz bi çaresine...

Herkese teşekkürler

Çevrimdışı TA1ODM

• (Dayı)
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 20
  • en iyisini siz bilin, biz böyle iyiyiz.
« Yanıtla #13 : 29 Temmuz 2015, 10:56:21 »
Adana merkez röle frekansını girdim, tonları, offseti ve frekans shifti de ayarladım zaten; ancak bunlara rağmen bir görüşme yapamıyorum, sağlık olsun.

Konunun uzamasına gerek yok. Zaten etrafımda sorma imkanım olsaydı buraya yazmazdım. Artık bakıcaz bi çaresine...

Herkese teşekkürler

Hocam sakın söylediklerimizi yanlış algilama.. biz fikir ve durum beyan ettik (:

Havada ve karada görüşmek dileği ile 73

Çevrimdışı TA2OJY

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 1
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Tamer Ağaoğlu
« Yanıtla #14 : 14 Kasım 2016, 00:13:44 »
Kitapçıklardan ve sınavdan yola çıkarak hiç bir şey bilmiyoruz desek yeridir..  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Sonsuzluk karşısında sayıların bir önemi yoktur.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Kapasitans hesaplayamiyorum yardim eder misiniz?

Başlatan TA2GNU

0 Yanıt
1552 Gösterim
Son İleti 12 Mayıs 2014, 21:29:29
Gönderen: TA2GNU
xx
Telsiz Önerir misiniz?

Başlatan TA1LEE

8 Yanıt
4919 Gösterim
Son İleti 18 Ağustos 2015, 11:38:23
Gönderen: TA1LEE
xx
Türkiye'den telsiz alır mısınız?

Başlatan TA1RA

6 Yanıt
1609 Gösterim
Son İleti 02 Ağustos 2019, 01:11:31
Gönderen: TB7GYA
xx
Baofeng UV-82 için anten önerir misiniz?

Başlatan TB2DHM

4 Yanıt
3779 Gösterim
Son İleti 14 Haziran 2015, 23:14:54
Gönderen: TB2DHM
xx
TÜRKİYE'DEN ISS UZAY İSTASYONUNU DUYMAK İSTER MİSİNİZ.

Başlatan TA3E

0 Yanıt
2660 Gösterim
Son İleti 25 Nisan 2017, 20:14:33
Gönderen: TA3E