Gönderen Konu: Çok sorum var  (Okunma sayısı 12116 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kivoloji
  • Ziyaretçi
Çok sorum var
« : 03 Haziran 2015, 00:21:13 »
Merhabalar öncelikle

Telsizcilikte yeniyim lisansım yok Amerikadan Midland gtx1000vp4 gmrs/frs telsiz siparişi verdim. Telsiz geldi fakat sadece gmrs/frs frekanslarında çalıştığını anladığımda bir iş döndüğünü anladım. Yanılmıyorsam bu telsizin frekans aralıkları lisanslı telsizcilerin kullanabilecekleri aralıkta. Küçük bir araştırmadan sonra kıyı emniyeti aradım. Derdimi anlattım, geri mi göndersem telsizi falan sordum, kalsın telsiz dediler büyük ihtimalle kasımda sınav olacak ona girer lisansını alırsın dediler. Ama telsizi kullanmamamı istedi telefondaki kıyı emniyet görevlisi. Kullanmadım sadece mesafe testi için şehirde 2-3-5 km uzaklıklarında sadece evde olan diğer telsize "deneme" diyerek test yaptım. 5 km'de biraz cızırtılı şekilde sesim ulaşmış. Neyse gelelim sorularıma.

-Ben lisans alsam bu Midland telsizi kullanabilir miyim?

-Gmrs/frs telsiz kullanmak mantıklı mı? Diğer telsizlere bakıyorum, frekanslar elle ayarlanıyor. Midland telsizde 1-50 kanal var frekanslar kanallarda kayıtlı sanırım. Sormak istediğim bu kötü bir özellik mi? Dağcılık yapıyorum ihtiyaçlarımı karşılar mı?

-1 çift telsizim var bunlar için yıllık vergi vermem gerekecek mi? Vergi verilecekse yıllık ücreti nedir?

-amatör telsizciliğe nereden nasıl başlamalıyım?

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=4790.0
« Son Düzenleme: 03 Haziran 2015, 00:39:15 Gönderen: kivoloji »

Çevrimdışı TA3SF

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 2
Ynt: Çok sorum var
« Yanıtla #1 : 03 Haziran 2015, 06:10:37 »

ÖNCELİK İLE ALINTIDIR...

size bildiğim kadarıyla bu konuda yardımcı olmaya çalışacağım. öncelikle, pmr - cb - frs - gmrs' nin ne olduğunu açıklamamda fayda olduğunu düşünüyorum.

pmr:

PMR 446 kelimesi bir kısaltma olarak  “Private Mobil Radyo” kelimelerinin baş harflerini temsil etmektedir. Bir anlamda özel taşınabilir el telsizi de diyebiliriz. Genellikle PMR kelimesinin yanında kullanılan 446 sayısı ise bu el telsizlerinin belli ve sınırlı bir  frekans aralığını (446.000 - 446.100 MHz.) kullandıkları içindir. Bu telsizler bulundukları ülkede izin verilmiş frekans ve güçlerde gönderme yapabilen, amatör telsizcilerin kullandığı el telsizlerle kıyaslandığında görece kısa mesafe erişimli ve sadece ses haberleşmesine yönelik olan alçak güçlü telsiz cihazlarıdır. Çok sayıda kullanıcı frekans bandını ortak kullanmaktadır. Görüşmelerin dar bir frekans aralığında bulunması ve 8 ana kanalın alt kanallara bölünmesiyle kullanıldığından bazen konuşmalar başka bir kanala da sarkması mümkündür.

Her ne kadar amatörler bu konuya uzak kalmış gibi görünse de özellikle çocuklar tarafından kullanılmaları durumunda, amatör telsizciliğe özenti ve eğitici olmaları açısından bana göre önemli olup,  bir anlamda ilk basamak teşkil edebilirler.

Bu cihazlar lisans gerektirmemektedir. Kullanım alanları çok yaygın olmakla birlikte halen bu sistemi güvenlik şirketleri, özel şirketler, inşaat şirketleri de kullanmaktadırlar. Açık alanda 3 - 15 km arasında çözüm sağlayabilirler fakat şehir içinde çok etkili değildirler.

cb : (halk bandı)

Uluslararası kullanımda CB (Citizen Band) olarak yerleşen “Halk Bandı”, adından da anlaşılacağı üzere halkın, yani herkesin kullanabileceği telsiz haberleşme sistemidir.  Düşük erimli (menzilli) olan CB cihazları, yaklaşık 50 kilometre çapındaki bir alanda kişilerin özel haberleşmelerini sağlar. Elbette, atmosferik koşullara bağlı olarak çok daha uzun erimli, örneğin 1500 kilometreyi aşan görüşmeler de yapmak olasıdır.

Ülkeden ülkeye küçük farklıklar göstermekle birlikte  CB-Halk Bandı, 27 Mhz bandında 26965-27405 Khz aralığında, 40 kanal üzerinden gerçekleşir. Genel olarak 4 Watt çıkış gücüne sahip sözkonusu cihazlar ile örneğin aynı kentte yaşayan iki arkadaş, hiç bir telefon ücreti ödemeden, saatlerce konuşabilir. Aynı şekilde, evlere kurulu sabit istasyon ile araçlara takılı mobil istasyonlar arasında, mobil istasyonlar arasında da haberleşme yapılır.

CB-Halk Bandı telsiz cihazlarını kullanmak için bir çok ülkede herhangi bir kayıt ya da ruhsata da gerek yoktur. Cihaz alınır, anten yerleştirilir ve konuşmaya başlanır. Türkiye’de ise, cihazla birlikte “ruhsat” da satıcı tarafından boş olarak verilmektedir. Ruhsatın doldurulması, telsiz harcının yatırılması gerekir.

Amerika ve Avrupa’da CB-Halk Bandı telsiz kullanımı çok daha önceleri serbest bir şekilde yapılabilirken Türkiye’de, ....... tarih ve 2813 sayılı “Telsiz Kanunu” ile yasal zemine oturtulmuştur. Yasal düzenleme öncesinde de, CB-Halk Bandında haberleşme yapanlar olmuştur Türkiye’de, ancak bütün bu haberleşme “yasadışı” olarak süregelmiş, kısmen de yetkili makamların bilgisi ve toleransı ile gerçekleştirilmiştir.

Bir hatırlatma yapmak gerekirse, özellikle 80 li ve 90 lı yılların ortalarına kadar bu cihazlar çok yaygındı. Günümüzde ise çok fazla kullanıcılsı kalmamakla birlikte, büyük şehirlerde taksi durakları ve bazı küçük ticarethaneler tarafından kullanılmaktadır. Esnafa artısı lisans gerektirmediğinden ücretsizdir. Bazı ticari taksilerin arkasında çok uzun olan antenler görürsünüz ve işte bunlar cb bandı kullanan araçlardır.

gmrs :
General Mobile Radyo Servisi (GMRS) bir servis ABD'de iki yönlü telsiz haberleşme ihtiyacı olan ailelere hitap için tasarlanmıştır. Aileden kasıt birden fazla istasyonun aynı anda haberleşebilmesidir. Ülkemizde yaygın değildir.

frs : ( family radio service) gmrs sistemiyle anı özellikleri taşır arasındaki fark, müsade edilen çıkış gücüdür.

sonuç olarak:  telsiz sistemlerinde çıkış gücüne watt denir. cihazın çıkış gücü ne kadar yüksekse etkili menzili de bir o kadar yüksek olacaktır. örneğin pmr telsizlere müsade edilen çıkış gücü 0,5 watt dır. Bu cihazlardan teknoloji mağazalarında görmüşsünüzdür. 2 li el telsizi şeklinde satılırlar genellikle. uhf bandı 446.00000 ile 447.00000 frekansı aralığında çalışmaktadır.
cb cihazlar ise genellikle modifiye edilmedikçe 4 watt olarak ayarlanmaktadır. uygun hava şartları, uygun arazi koşulları ve de kaliteli bir sistemle modifiye edildiğinde 1500 km ye kadar iletişim kurmak mümkündür. çalıştığı frekans aralığı 26.965MHz’den 27.405MHz dir.
örneğin pmr ile cb asla konuşamaz

frs sistem frekans aralığı ise uhf bandı 462.562500 ile 467.712500 dır. bu sistem ile de ne cb, ne de pmr ile konuşamazsınız.

gmrs sistem frekans aralığı ise uhf bandı 462.55000 ile 467.712500 dır. frs sistemle kullanılabilir. frs ile arasındaki fark ise, frs' ye müsade edilen çıkış gücü 5 watt, gmrs ye müsade edilen çıkış gücü ise 50 watt olmasıdır. Fakat ülkemizde gmrs ve frs sistemleri kullanılmamaktedir. Sebebine gelince, bu frekans aralıklarının Telekomünikasyon kurumunca uygun görülen kamu kurum ve kuruluşlarına tahsis edilmiş olmasıdır.

bildiğim kadarıyla anlattım, umarım bu bilgilerin size faydası olur.

iyi forumlar.

Read more: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

kivoloji
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 03 Haziran 2015, 11:51:35 »
Sonuç olarak aldığım ürünü geri göndermeliyim ya da bir şekilde kurtulmalıyım değil mi? Yani lisans alsamda kullanamam anladığım kadarıyla.

Çevrimdışı TA8BX

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 3
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: mehmet sağlam
« Yanıtla #3 : 03 Haziran 2015, 12:28:38 »
Merhabalar öncelikle sizin sipariş ettiğiniz cihaz bu cihaz mı? Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

kivoloji
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 03 Haziran 2015, 13:20:33 »
Evet o cihaz.

Aslında telsizleri sadece dağda tırmanış sırasında kullanmak istiyorum. Yılda 8-9 defa Aladağlar, Kaçkarlar, Uludağ, Bozdağ gibi yerlerde kullanmak istiyorum yani. Pmr telsizler yağışlı havalarda o bölgelerde en fazla 1 km mesafede çektiği için bu ürünü aldım. Bunu dağda kısa süreli bilgi alışverişi ve acil durumlar için kullanmamın ne gibi zararı olur? Yasak ise kullananlara ne gibi yaptırımlar uygulanıyor, kimseye zararım olacağını düşünmüyorum çünkü. Ne gibi sıkıntılar çıkar karşıma kullanırsam. Yoksa kısa süreli kullanımda tolerans gösterilir mi? Geri gönderirsem 15 dolar kargo ücreti vermem gerekecek, ürün ücretinin 3te 1i yapıyor bundan dolayı geri gönderesim yok. Amatör telsizci lisansı almam bir şey değiştirecek mi?

Çevrimdışı TA8BX

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #5 : 03 Haziran 2015, 13:40:17 »
Tanıdığım bir çok insan bu cihazları kullanıyor hemde amatör lisansı olmadan. Amatör frekanslara girmediğin sürece pmr olarak karşılıklı görüşmelerde sıkıntı olacağını sanmıyorum.

kivoloji
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 03 Haziran 2015, 13:46:42 »
Çok teşekkür ederim ülkemizde kullanan başka kişilerin olmasını öğrenmek içimi rahatlattı.

Telsizi gerekli olduğu durumlarda kullanacağımı belirtmiştim. Çok soru soruyorum belki kusura bakmayın. Dağda herhangi acil bir durumda hangi kanalda olduğumu bilen kurtarma görevlileri, kanalın olduğu frekansı ayarlayıp benimle iletişim kurmak isterse bunu yapabilirler mi?

Çevrimdışı TA3SF

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 2
« Yanıtla #7 : 03 Haziran 2015, 20:22:26 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Tanıdığım bir çok insan bu cihazları kullanıyor hemde amatör lisansı olmadan. Amatör frekanslara girmediğin sürece pmr olarak karşılıklı görüşmelerde sıkıntı olacağını sanmıyorum.

Bence kullanma... Kötü bir örnek ama, silah bile taşıma ve bulundurma diye gruplara ayrılıyor...

Bence başına iş açmadan önce iyice bir araştır...

kivoloji
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 03 Haziran 2015, 20:49:28 »
Geri göndermeye ve amatör telsiz lisansı almaya karar verdim ilgilenen ve yardımcı olanlara teşekkürler

Çevrimiçi TA4ZG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 10
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Şaban Zihni GÖNEN
« Yanıtla #9 : 04 Haziran 2015, 09:09:07 »
hepimizin zaman zaman da olsa kırmızı ışık ihlali yapan tanıdığımız birileri vardır, benim de vardı. yine birinde ihlal yaptı ve kendisiyle birlikte bir motorcunun ölümüne neden oldu. belki uç bir örnek ama birbirimize tavsiyede bulunurken kanunlar çerçevesinde tavsiyede bulunalım. zaten doğru olan da bu. neyseki arkadaşımız diğer mesajlardan gerekli anlamı çıkarmış ve gerekeni yapmış. kırgınlık olmasın, ben sadece acizane bir tavsiyede bulundum.
Icom7300, Icom5100, Icom2820, IcomE92D,YaesuFTM350

Çevrimdışı TA2VW

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 61
  • Hayati YAZDIRAN KM69KW ANKARA
  • İsim Soyisim: Hayati YAZDIRAN
« Yanıtla #10 : 04 Haziran 2015, 12:24:47 »
hobiniz nedeni ile zor durumlarla karşılaşma durumunuz mevcut olması nedeniyle
muhabere hayati önem arz eder karşılaşabileceğiniz durumlar karşısında telefon çekmeye
bilir,tam haberleşmeye ihtiyaç duyduğunuzda elinizdeki bu cihaz ihtiyacınızı karşılayamayabilir
telsiz konusunda bilinmesi gereken geniş bir alana hitap edebilmesi,mümkün mertebe
bu alandan faydalanmak gerektiğidir.
bunların başında amatör telsiz kullanımı ile bu sorun büyük ölçüde aşılabilir,
yapılan iş hobi olduğuna göre,
herhangi bir ticari maksat olmadığına göre amatör telsiz frekanslarında hobinizi icra ederken
faydalanılması gerekir. unutulmaması gereken amatör frekansları kullanırken gereksiz
muhaberelerden kaçınmak,konuların özüne dönmektir.çünktü muhabere yaptığınız
frekanslar aynı zamanda diğer arkadaşlarımızın da görüşmesine açıktır.
telsiz konusunu buna göre değerlendirmek ve kullanmak gerekir.
bulunulan yer itibarıyla lokal veya uzak mesafe telsiz görüşmeleri yardım talepleri yapılabilir
amatör lisansınızı aldığınızda hitap edeceğiniz kişinin de amatör olması ve ön önemlisi lisansının
olması gerekir.bu birinci kuraldır. hitap ettiğiniz kişinin lisansı yoksa amatör frekansları kullanması
söz konusu olamaz bu yasaktır.mutlaka lisansının olması gerekir. diğer bir konu
tabiki kullanılan cihazların güçlü olmaları gerekir, hiç bir zaman 0.5 watlık bir cihaz ile 5 watlık bir
cihaz bir olmaz,diğer konu vhf den alacağınız sonucu uhf den alamayabilirsiniz
uhf den alacağınız sonucu vhf den alamayabilirsiniz bundan dolayı dual band cihaz kullanmanız
gerekebilir.yeri geldiğinde arazi şartlarında vhf yeri geldiğinde arazi şarlarından dolayı uhf
kullanılması gerekebilir.uhf cihazlar arazi şartlarından çok önemli ölçüde etkilenebilir mümkün mertebe
engel olmaması gerekir uhf düz engelsiz bir alan ister.
vhf kismende olsa arazi şartlarına bağımlı kalmakla birlikte uhf ye göre daha iyi randıman verir
diğer konu bulunduğunuz yer itibarıyla rölelerden istifade etmektir. bu da bir secenektir.
muhtemelen bulunacağınız yerde role olmayacağından simplex frekansları kullanmanız gerekir.
bunun haricinde portable taşınabilir arazide kullanabileceğiniz HF de kullanabilme imkanı vardır.
hf de uzak mesafe görüşmelerini gerçekleştirebilir sesinizin duyulduğu pek çok yerden
tehlikeli durumlarda yardım çağrılarınıza cevap gelme durumu daha yüksektir.
konunun buna göre değerlendirilmesi faydalı ve gereklidir.diğer bir konu amatörlerin kullandıkları gerek sabit gerek mobil gerek portable el cihazları
çıkarılan son yönetmelikle ruhsata tabi olmayıp amatör frekanslarda olmak kaydıyla
kullanılabilir. KIYI EMNİYETİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ web sayfasını takip ederek bir sonraki
imtihana girebilirsiniz yine sağlıklı çalışan amatör frekanslar yüklenmiş motorola aselsan ıcom yaesu vs
profesyonel cihazlar fazlasıyla işinizi görecektir. iyi çalışmalar 
« Son Düzenleme: 04 Haziran 2015, 12:41:58 Gönderen: TA2VW »

Çevrimdışı TA8BX

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #11 : 07 Haziran 2015, 10:50:18 »
hepimizin zaman zaman da olsa kırmızı ışık ihlali yapan tanıdığımız birileri vardır, benim de vardı. yine birinde ihlal yaptı ve kendisiyle birlikte bir motorcunun ölümüne neden oldu. belki uç bir örnek ama birbirimize tavsiyede bulunurken kanunlar çerçevesinde tavsiyede bulunalım. zaten doğru olan da bu. neyseki arkadaşımız diğer mesajlardan gerekli anlamı çıkarmış ve gerekeni yapmış. kırgınlık olmasın, ben sadece acizane bir tavsiyede bulundum.

Arkadaşın getirttiği cihazda ülkemizde kullanılan bir amatör band göremedim. ayrıca ben cihazı pmr olarak yani 0,5w özelliği ile kullanabileceğini söyledim. Tabi ki hiç bir cihazla lisansı olmadan amatör bandlara çıkış yapamaz yapsa da cevap veren olmaz ve bu kanunsuzdur.

Çevrimiçi TA4ZG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #12 : 07 Haziran 2015, 10:55:36 »
O cihaz Türkiye'de kullanılamaz. Amerika 462 Mhz bandını kullanıyor. Türkiye'de ise 446 Mhz.

Çevrimdışı TA8BX

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #13 : 07 Haziran 2015, 11:09:25 »
Bende onu diyorum işte bu cihaz burada bir işe yaramaz anca kendi arasında görüşür. Arkadaşta sanırım walkie Talkie olarak kullanmak istiyor.

Çevrimiçi TA4ZG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #14 : 07 Haziran 2015, 11:48:22 »
Onu da kullanamaz. Türkiye'de pmr için tahsis edilen frekans 446 Mhz dır.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Bir sorum var...

Başlatan rizelibekir

5 Yanıt
3933 Gösterim
Son İleti 17 Ekim 2010, 13:08:09
Gönderen: cemox
clip
Rf Ustalarıma bir sorum olacak..

Başlatan TB3PSU

5 Yanıt