Gönderen Konu: BAND PLANINDAKİ EMİSYON TİPLERİ AÇILIMLARI  (Okunma sayısı 5510 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA4AZB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 34
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ali Ziylan
BAND PLANINDAKİ EMİSYON TİPLERİ AÇILIMLARI
« : 10 Şubat 2015, 13:43:10 »
Ramazan Bey'in belirttiği Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
linkinde emisyon kodlarının oluşturan 3 hanenin açıklamaları bulunuyor.
Bu bilgi sitede mevcut olduğu için, belirttiğim emisyon tiplerini tek tek açıklamaya gerek görmemiştim.
Her hanenin ne anlama geldiğini bilip, emisyon kodunu bu şekilde çözmek bana daha kolay geliyor.

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=4640.0
« Son Düzenleme: 10 Şubat 2015, 23:20:57 Gönderen: TA3CY »

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
Ynt: Ynt: DİGİTAL RÖLE EL TELSİZLERİ VE MOBİL TELSİZLER
« Yanıtla #1 : 10 Şubat 2015, 14:56:35 »

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Ramazan Bey'in belirttiği Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
linkinde emisyon kodlarının oluşturan 3 hanenin açıklamaları bulunuyor.
Bu bilgi sitede mevcut olduğu için, belirttiğim emisyon tiplerini tek tek açıklamaya gerek görmemiştim.
Her hanenin ne anlama geldiğini bilip, emisyon kodunu bu şekilde çözmek bana daha kolay geliyor.

Selam,
Ne olur yanlış anlamayın sizden alıntı yapmamım sebebi gözüme ilk çarpan sizinki olduğu içindir. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Bende araştırma yapma ve yapılmasına yönlendirme taraftarıyım.
 - Evet bahse konu olan emisyon tipleri sitemizde mevcut fakat çok daha anlaşılır bir hale getirilebilir.Her hanenin ne anlama geldiğini bilip emisyon tiplerinin çözülmüş halde  olsa..?
 - Ve bu çözümlenmiş olan emisyon tiplerini güncel( nasıl güncelse o da ayrı bir konu ) band planındaki listenin karşılarına işlesek,
 - Amatör bir arkadaş telsizin başına geçtiğinde FM mi,SSB mi yada hangi frekansta SSB,hangi frekansta FM çalışabileceğini çok daha kısa yoldan bulabilse,
 - Bu birlikte hazırlayacağımız tabloya sadece modülasyon tiplerini değil  bilinmesi gereken konuları işlesek,
 - Digital mod nerede çalışılır,CW hangi frekanslar arasında,nerede çalışılır,kaç watt olması gerekir gibi sistemleri eklesek,
 - Konu ile ilgili yardımcı programların Örnek:SSTV, Learn Mors Code  linklerini eklesek,

Hepsi elimizin altında tek bir listede olsa çok daha iyi olmazmı?

Düşünülünce daha bir çok başlık  eklenebilir yada çıkartılabilir.Bu site daha önce bir çok konuyu birlikte çalışma gösterip çok güzel işler ortaya çıkardı.
Örnek vermek gerekirse TA RÖLE LİSTESi,TA BÖLGE HARİTASI başlıca ekip çalışmalarındandır.
Amacım hepimizin bir köşesinden tutup ortaya çıkaracağı bir listedir.

**NOT:
Buradaki Konu başlığımız farklı olduğu için  benim yazdığım konu bu bölümden çıkartılıp yeni bir konu olarak açılacaktır.
73 Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap 
Düşündükçe daha bir çok şey eklenebilir   

Çevrimdışı TA3DP

• Mevzuat Uzmanı
  • Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 99
  • ta3dp@hotmail.com
  • İsim Soyisim: Ramazan KURTÇU
Ynt: Ynt: DİGİTAL RÖLE EL TELSİZLERİ VE MOBİL TELSİZLER
« Yanıtla #2 : 10 Şubat 2015, 20:56:18 »
Değerli Yücel (TA3CY) Kardeşim,

Daha önceki bazı yazılarımda açıkça ifade ettiğim gibi Türkiye’de amatör telsizcilik; elektronik haberleşme konusundaki uluslarası komite, komisyon, birlik vb. ile BTK’nun bu konudaki hukuki ve teknik düzenlemelerine yapılmaktadır.
Son düzenlenen IARU Region 1 HF Band Plan, IARU Region 144 MHz Band Planı, hangi frekanslarda hangi emisyonların kullanılması, hangi nokta frekanslarında hangi güç ve özellikli çağırıların yapılaması gerektiği hususlarını daha ayrıntılı ve net bir şekilde içermektedir.

Fakat Özel Telsiz Sistemleri Yönetmeliği’nin EK:4’ü Amatör Telsiz İstasyonları bölümünün ekindeki Tablo 1 BTK tarafından kaldırılıp yerine IARU Region 1 Band Plan’ları formatında ve Türkiye’de uygulanacak (esası bozmayacak bazı kısıtlamalar olabilir) şekilde düzenlenip yayımlandığı takdirde doğru ve bilinçli algılama, uygulama ve aktiviteler dünya amatör telsizciliği ile tam bir uyum içerisine girmiş olacaktır.

İlgili makamlara bu konuda yapılması gereken düzenlemelerle iş ve işlemlerin önerileri iletilecektir. Takdir onların.

Selamlar…
İLGİ BİLGİ, KÜLTÜRLÜ BİLGİ GÜÇTÜR.

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
Ynt: BAND PLANINDAKİ EMİSYON TİPLERİ AÇILIMLARI
« Yanıtla #3 : 10 Şubat 2015, 23:46:42 »
Herkese merhaba
Öncelikle bu konuyu diğer konudan bölerek ayırdım ki mevzular karışmasın. ( Bölünmüş orjinal konu) 
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Ramazan hocam,
Böyle bir çalışma yaptığınızın farkındayım.
Her ne kadar eski amatör telsizci olursak olalım.Sürekli tüm bandlarda ve tüm emisyon çeşitlerinde aktıf olamıyacağımız için (kimsenini böyle bir lüksü olduğuna inanmak çok zor)

Hangi band,hangi frekans,hangi emisyon tipi karıştırılması normal en azından ben çok karıştırırım.Benim yoğunlukta çalıştığım band HF tir.

Örnek:HF için  40 M 7 MHZ

7Mhz in neresinde CW
7Mhz in neresinde Digital mod
7Mhz in neresinde SSB ( USB LSB) vb vb vb...

7Mhz in band başı CW peki acil durumlarda 1.Öncelikli kim? CW çalışan bir amatör telsizcimi yoksa başkalarımı? Beni bu gün CW çalışasım var bütün band başları benim.Peki...Kaçtan kaça kadar?

Örnek
14Mhz için contest çalışması yapıyorum 14.230 da başladım Cq çekmeye CQ CONTEST CQ CONTEST ...... Adam üzerime  bir fax sinyali gibi bir şey gönderiyor.  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Anaaa 14.230 SSTV frekansıymış.SSTV mi o da ne ?  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap   Eeee banane gitsin 14.260 yapsın kime göre neye göre 14.230  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Bizim band planımız(ne kadarı bizim,kim oturup yazmış?)

Ben hepsinin bulunduğu bir liste istiyorum
14.230 Açtığımda o fax gibi sesi duyduğumda bunun bir SSTV çalışması olduğunu yazı olarak görmek linke Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap  daha fazla bilgiye ulaşmak.Ulaştığım bu bilgiler doğrultusunda kendimi daha fazla geliştirmek.

Bir FAX sesi bizi nerelere götürdü...

Bir çok yerde olduğu gibi sitemizde de band planı var ama band planındaki bir çok şey detaylara inilmemiş ve korkutucu.Bir soru sorulduğunda git band planına bak.

Sizce cevabımız bu mu olmalı yoksa hayalini kurduğum tarzda bir sayfamı?

Güzel sonuçların çıkacağına eminim.
İyi geceler
73

Çevrimiçi TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 32
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
Ynt: BAND PLANINDAKİ EMİSYON TİPLERİ AÇILIMLARI
« Yanıtla #4 : 11 Şubat 2015, 12:14:55 »
Merhaba,

Aynen öyle. Onun için de şu frekans aralığı amatörlere ayrılmış, hurrrrrra istediğimiz frekansta konuşalım.  YOK !

Benim sıkıntım: TEN FM'de 29.600 MHz uluslararası çağrı kanalı. Kısa görüşmeye kimsenin itirazı yok (rapor alıp verme ve bir iki cümle). "Elin Avrupalısı" bana, örnek olarak söylüyorum 29.300'e QSY yapalım diyor. Ne güzel, zaten bizde oralar boş.

Ama Özel Telsiz Sistemleri Yönetmeliğinden anlam veremediğim bir dip not var 28.000-29.500 arasında F3E yasak. Niye? Bilmiyorum. Bant zaten öncelikli olarak "bizim".
Kalıyor mu geriye 29.500-29.700. E bunların da bir kısmı röle girişi, bir kısmı röle çıkışı, arada yayın yapılması kesin yasak olan frekans da var. Kalıyor sadece 29.510 MHz !

Ben geçenlerde IARU 1. Bölge planlarını baz alarak hazırladım. Aman bir hata olmasın diye bakmaya devam ediyordum. 144 MHz için yaptığım taslağı aşağıda sunuyorum.

Tablo halinde eklemeye çalıştım. Berbat göründüğü için sildim.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
EMİSYON [MODÜLASYON TİPLERİ]

Başlatan TA2VW

0 Yanıt
3450 Gösterim
Son İleti 26 Eylül 2014, 12:14:15
Gönderen: TA2VW
xx
EMİSYON DİZAYN SEMBOLLERİ

Başlatan TA3DN

0 Yanıt
2458 Gösterim
Son İleti 08 Ekim 2010, 17:06:42
Gönderen: TA3DN
xx
VHF Propagasyon Tipleri 1- Tropo

Başlatan TA2NC

1 Yanıt
5201 Gösterim
Son İleti 13 Ocak 2019, 13:23:12
Gönderen: TA2NC
clip
VHF Propagasyon Tipleri 2 - Sporadic E

Başlatan TA2NC

1 Yanıt
7248 Gösterim
Son İleti 25 Mayıs 2023, 13:41:42
xx
VHF Propagasyon Tipleri 5 - EME (Ay-Dünya-Ay)

Başlatan TA2NC

1 Yanıt
5775 Gösterim
Son İleti 16 Ocak 2019, 09:50:48