Gönderen Konu: İlk Havaya Çıkış  (Okunma sayısı 10765 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2MT

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Murat SANDALCI
Ynt: İlk Havaya Çıkış
« Yanıtla #15 : 08 Aralık 2014, 12:46:24 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
10 yıldır Motorola PMR telsiz kullanıyorum. 4 yaşındaki oğlum dahil herkes telsiz kullanmasını biliyor. Benim asıl sıkıntım Q kodları, karşı tarafın çağrı kodunu hatırlayamamak, vs. İşin biraz kural boyutu yani.

Aynen sorun bu  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap 

Karşı tarafın çağrı kodunu anımsayamamak çok kötü.
Murat SANDALCI

Çevrimdışı TA1LSE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 53
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Suat Emre Tezer
« Yanıtla #16 : 08 Aralık 2014, 12:54:15 »
10 yıldır Motorola PMR telsiz kullanıyorum. 4 yaşındaki oğlum dahil herkes telsiz kullanmasını biliyor. Benim asıl sıkıntım Q kodları, karşı tarafın çağrı kodunu hatırlayamamak, vs. İşin biraz kural boyutu yani.

Zihni Bey,

Q kodları ile ilgili olarak çoğunlukla ve ağırlıklı kullanılan kodların listesini aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

Çağrı işaretlerini akılda tutma ile ilgili olarak da, duyamazsak yeniden sormak en mantıklısı. Ayrıca İstasyonunuzda  bir logbook tutarsanız ve görüştüğünüz kişilerin adlarını da kaydederseniz en azından sonraki görüşmelerde faydasını görebilirsiniz. Ben hala lisansı beklediğimden dolayı dinlemede iken bu aksiyonu yapıyorum. Bende havaya çıkabildiğim zaman biraz kolaylk olacak benim içinde.
Kara da görüşmek, Hava da duyuşmak dileği ile...

Çevrimdışı TB6DIY

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • Karada görüşmek, havada duyuşmak dileğiyle...
  • İsim Soyisim: ibrahim YILDIRIM
« Yanıtla #17 : 08 Aralık 2014, 14:31:39 »
Telsizin ayarlarını yaparak ilk çıkışımı yaptım fakat karşı tarafın çağrı kodunu söyleyemedim Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap) Birde modülasyon kötü dediler ne demek oluyor acaba ayarlarla mı ilgili sıkıntı yoksa bulunduğum konum mu? el cihazı ile çıkış yapıyordum.

Çevrimdışı TA1LSE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 53
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Suat Emre Tezer
« Yanıtla #18 : 08 Aralık 2014, 14:50:21 »
Telsizin ayarlarını yaparak ilk çıkışımı yaptım fakat karşı tarafın çağrı kodunu söyleyemedim) Birde modülasyon kötü dediler ne demek oluyor acaba ayarlarla mı ilgili sıkıntı yoksa bulunduğum konum mu? el cihazı ile çıkış yapıyordum.

Hayırlı olsun TB6DIY - İbrahim bey,

"Modülasyon (modulation) : Bilginin (ses, video vb.) iletilmesi için çeşitli elektronik teknikler kullanılarak elektromanyetik dalgaya (taşıyıcı dalgaya) yüklenmiş haline modülasyon denir."
Muhabere esnasında  "modülasyonunuz kötü" dendiğinde, kısacası gönderim yaptığınız verinin karşı tarafa kalitesiz gitmesidir. Büyük ihtimalle portable cihazınızın çıkışı 5-3 watt arasında olduğundan bulunduğunuz yerden kaynaklı net bir veri aktarımı yapılamıyordur. Daha yüksek bir yere çıkmak, açık alanda TX yapmak veya harici anten kullanmak sorununuzu çözebilir.

Çevrimdışı TB6DIY

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • Karada görüşmek, havada duyuşmak dileğiyle...
  • İsim Soyisim: ibrahim YILDIRIM
« Yanıtla #19 : 08 Aralık 2014, 15:03:02 »

Hayırlı olsun TB6DIY - İbrahim bey,

"Modülasyon (modulation) : Bilginin (ses, video vb.) iletilmesi için çeşitli elektronik teknikler kullanılarak elektromanyetik dalgaya (taşıyıcı dalgaya) yüklenmiş haline modülasyon denir."
Muhabere esnasında  "modülasyonunuz kötü" dendiğinde, kısacası gönderim yaptığınız verinin karşı tarafa kalitesiz gitmesidir. Büyük ihtimalle portable cihazınızın çıkışı 5-3 watt arasında olduğundan bulunduğunuz yerden kaynaklı net bir veri aktarımı yapılamıyordur. Daha yüksek bir yere çıkmak, açık alanda TX yapmak veya harici anten kullanmak sorununuzu çözebilir.

Bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim. Suat bey

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

clip
YM7XKA, TC89TC ÖZEL GÜN ETKİNLİĞİNDE İLK KEZ HAVAYA ÇIKIYOR

Başlatan TB2NMR

8 Yanıt
6246 Gösterim
Son İleti 27 Ekim 2013, 12:22:15
Gönderen: TB2BEG
xx
Çıkış için watt mı önemli swr mi?

Başlatan TA2ERO