Gönderen Konu: Nereden, nasıl başlamalı?  (Okunma sayısı 5620 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA1MRT

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 2
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: murat bollucuoğlu
Nereden, nasıl başlamalı?
« : 04 Kasım 2014, 11:58:50 »
Merhaba,

Antenim yok.
Anten kurmak için balkonum yok, çatı veya tel anten için de site yönetimi sorun çıkartır.
Tek alternatif penceden uzatabileceğim, forumda da konusunu gördüğüm "frame anten" olabilir.
Ya da araç anteni (yine pencereden uzatarak) kullanabilirim.

Cihazım yok.
Öncelikle belirteyim, HF daha çok ilgimi çekiyor. (SSB, CW, PSK haberleşmesi)
HF/VHF/UHF bir arada cihaz mı almalı? yoksa başlangıç olarak HF cihaz mı almalı?

HF cihaz ve yukarıdaki anten sorunlarımla ne kadar tatminkar bir sonuç alabilirim?

Yoksa, cihaz alma, forumlarda  QRP transceiver uygulamaları var, onlarla başla mı dersiniz?
(küçük bir bütçem var ancak herşeyi hazır almak yerine kendim yapma taraftarıyım)

Ölçü aletim yok.
SWRMetre, anten analizör gibi cihazlarım yok.
Yine forumlarda bir kaç şema buldum. Burada merak ettiğim bir şey var. Anten analizörü ve swrmetre aynı işi mi yapar?
Birinden birinin elimde olması yeterli midir? (ikisinin de 0-30MHz olduğunu varsayarsak)

Nette bulabildiğim bir kaç sitede HF cihazlar var ancak sıfırları 3500TL'den başlıyor ve benim bütçemi aşıyor.
2.el için nereye bakmamı önerirsiniz?

Fikir ve yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=4464.0

Çevrimdışı TA3LSD

• Levent S. Dikmen
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 19
  • Amatör telsizci
  • İsim Soyisim: Levent Dikmen
Ynt: Nereden, nasıl başlamalı?
« Yanıtla #1 : 04 Kasım 2014, 15:53:42 »
HF için biraz erken değil mi? Bildiğim kadarıyla anten işi senin durumunda biraz zor görünüyor. Çünkü HF de büyük antenler gerekiyor.
« Son Düzenleme: 04 Kasım 2014, 15:55:55 Gönderen: leventsd »
Güzelyalı - Konak

Çevrimdışı TA1MRT

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #2 : 04 Kasım 2014, 16:09:51 »
Lisansım var. (ilk sorunuzun cevabı Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap )
VHF/UHF'nin anten avantajı var tabi ama HF daha cazip geliyor.
Elektronik konusunda birşeyler yapmak/üretmek de bu frekanslarda daha kolay, daha eğlenceli bence.
Evet, anten işi sıkıntılı Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap ama elbet tecrübeli amatörlerin fikirleri olacaktır bu konuda...

Çevrimdışı TA3LSD

• Levent S. Dikmen
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 19
  • Amatör telsizci
  • İsim Soyisim: Levent Dikmen
« Yanıtla #3 : 04 Kasım 2014, 16:15:25 »
Evet benim gibi yeni sınava giren biri olduğunu görünce mesajımı değiştirdim. Aynen bende senin kadar heyecanla bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Ancak ben bir el cihazı bir de araç cihazı aldım(bugün geldi) ve harıl harıl antenler konusunu inceleyip anten yapmaya çalışıyorum. Şimdilik basit bir dipol yaptım onunla dinleme yapıyorum.
Evet HF daha ilgi çekici, zaten bu sitedeki tecrübeli arkadaşların çoğu HF ile uğraştığından olsa gerek pek acemi sorularına cevap vermiyorlar. Ancak biz çömezler kendi kendimize bişiler yapacağız sanırım.

Çevrimdışı TA1MRT

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #4 : 04 Kasım 2014, 16:32:26 »
Lisansınız ve cihazlarınız hayırlı olsun.
Elbet sorularımıza cevap verecek tecrübeli arkadaşlarımız ve büyüklerimiz vardır forumda.
Çıkmazsa da yapacak birşey yok, başımızın çaresine bakarız Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA3TT

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 4
  • İsim Soyisim: OrhanCengizK
« Yanıtla #5 : 04 Kasım 2014, 19:21:01 »
Levent bey lisansınız hayırlı olsun.

Orhan Cengiz K
TA3AOR

Çevrimdışı TA2VW

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 61
  • Hayati YAZDIRAN KM69KW ANKARA
  • İsim Soyisim: Hayati YAZDIRAN
« Yanıtla #6 : 04 Kasım 2014, 19:28:57 »
lisanslarınız olduktan sonra hf telsiz arayışına girdiğinizde öyle ağır pahalı cihazlar almanıza gerek yok
uygun fıyata ıcom m710 bulabilirseniz tabiki sağlıklı çalışanı kast ediyorum,anten tuneri ile birlikte olmalı
temin edebilirseniz bu cihaz işinizi fazlasıyla görebilir bu cihazda fm emisyon tipi yoktur. onun haricinde
cihazı internetten araştırın takip ettiğinizde bulma imkanınız var,cihazların çıkış güçleri dikkate değer
ufak bir ayar ile 175 wat civarında güç alabilmeniz mümkün,fabrikasyon olarak ya 125 wata yada 150
wata ayarlanmıştır. güç biraz daha ayar yapılarak yükseltilebilir 175 wat gibi hf ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz
profesyonel olmalı sebebi ile radyo amatörünün ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılayabilir.
hf de haberleşme yapmak için mutlaka cihazın sarf edeceği gücün üstünde güce dayanabilen bir anten olması
gerekir. transmisyon hattınız kayıpsız olmalı,mümkün mertebe en kayıpsız transmisyon hattına yönelmelisiniz
bunun için heliax kablo tercih edilebilir benim transmisyon hattım heliax kablodur.
bunlarda yetmez cihazın çekmiş olduğu akımı karşılayabilecek mutlaka 50 ampere yakın güç verebilen
güç kaynağına ihtiyacınız var demektir.
hf te gücün önemli olduğu kadar,propagasyon şartlarının da iyi olması gerekir,
bunu şöyle düşünün propagasyon şartları çok uygun olmadığı zaman güce ihtiyaç duyabilirsiniz
amatör cihazların pek çoğu 100 watlık cihazlardır. o da konuşma esnasında 50-70 watı almak için
akla karayı seçersiniz pek zok zaman bu güç miktarı yeterli olmaz propagasyon şarları ve
anten durumunuz iyi olduğunda görüşme imkanı tanır,propagasyon şartları düşük olduğu zaman
kullanılan güç miktarı önem arzeder.
hiç olmazsa karşıdaki istasyon kullanılan güç doğrultusunda sizi kısmende olsa duyabilir.
cihazda güç arıyorsanız ıcom m710 nu tavsiye edebilirim.
hf haberleşmesi tabiki önem arzeder. buna paralel olarak iki metre ve 70 cm bandlarını da
el cihazları ile kullanılabilir
zamanla istedeğiniz araç gereç ve ekipmana sahip olacaksınız
bir arkadaşımız   anten anayzer cihazının SWR metrenin yerini tutabilirmi diye sormuş
analeyzer cihazında doğru ve sağlıklı değerleri anteniniz veriyorsa ölçümlerinizde
swr metre kullanmanıza da gerek yok olsa tabiki istenilen bir durumdur.
anayzer cihazı size mono band anten yapımında kolaylıklar sunar analyzer çihazında
okuduğunuz değerler size yol gösterebilir.
bulabilirseniz BIRD marka swr metre ve güç ölçüm aletleri ni tavsiye ederim
hf te ve uhf ve vhf de bu swr metre nin elamanlarını bulduğunuzda daha sağlıklı
ölçümler elde edersiniz hf te ölçüm yapacağınız zaman 250 watlık elamanını da temin
etmek gerekir sisteminizde refleksiyon yani geri dönüş miktarının ne olduğunu görme
anlama, ve ayar seçeneklerini bu swr metre ile elde edebilirsiniz
iyi çalışmalar
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2VW

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 61
  • Hayati YAZDIRAN KM69KW ANKARA
  • İsim Soyisim: Hayati YAZDIRAN
« Yanıtla #7 : 04 Kasım 2014, 19:42:13 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

burada bu cihazın tanıtımı yapılmaktadır.
sizde araştırma yapabilirsiniz

Çevrimdışı TA2MFN

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ferit Nur
« Yanıtla #8 : 05 Kasım 2014, 00:47:06 »
hf meraklısı değilim ama bu frekanslarda çalışacak olsam qrp cihazla başlardım..lehim yapma,baskı devre çıkarma gibi el becerileri varsa bir amatörün kendi qrp cihazını yapması daha güzel olur..anten için yer sıkıntısı sorununa da en güzel çözüm balık oltası tabir edilen anten olabilir.kolay gele.
ta2mfn.blogspot.com

Çevrimdışı TA4ACV

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 37
  • İsim Soyisim: Cagatay VURAL
« Yanıtla #9 : 05 Kasım 2014, 11:31:16 »
Yazilanlarin hepsi dogru aslinda. Bana pek soz kalmamis.
Tek doyecegim hf hakkinda sorulariniza rahatlikla cevap bulabilirsiniz kimse cevap vermezse ozelden yazin bana.

Hf le baslanmaz gorusu bir noktada yanlis. Baslanir sonucta o da rf bu da rf. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Hf de is biraz daha genis oldugu icin ve genellikle kabul goren ingilizce tercih oldigu icin yabanci dil gereksinimi duyarsiniz uzun soluklu gorusmelerde.
Ama temel rst alisverisinde pek dile gereksinim yoktur. Tarzanca yeterli gelir. Birde youtube vs sosyal kanallardan izleme yapabilirsiniz.
Kisa dalga olsun vhf uhf olsun hepsinin farkli modulasyonlarda tadi ayridir.
Cagatay VURAL

Çevrimdışı TA1MRT

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #10 : 05 Kasım 2014, 14:37:58 »
Cevaplarınız için teşekkürler.

Balık oltası anteni araştırıyorum.
Benim de amacım, elimden geldiği kadarını kendim yapmak.
Ancak yine de el altında profesyonel bir cihaz olması iyi olur diye düşünüyorum.
ICOM M710'un ebay fiyatları bile yüksek. TR piyasasında 2.el bulunur mu bilmiyorum tabi.

Öncelikle anten ve bir anten analizörü yapmam gerekiyor sanırım.

Çağatay kardeşim, forumdaki bilgilendirici yazılarını takip ediyorum, bazı sorularımın cevaplarını da onlardan aldım zaten.  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap 
« Son Düzenleme: 05 Kasım 2014, 14:40:30 Gönderen: sky »

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

topicsolved
73 nereden nasıl çıktı?

Başlatan TA3DN

1 Yanıt
3983 Gösterim
Son İleti 10 Aralık 2011, 20:39:25
Gönderen: TA3DN
xx
HF cihaz nereden nasil bulurum?

Başlatan TA1RA