Gönderen Konu: ATATÜRK HAVALİMANI İÇ HATLAR TERMİNALİNE EL CİHAZI İLE GİRMEMİZ YASAK  (Okunma sayısı 24508 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2AHP

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 4
  • İsim Soyisim: Hasan Pakmen
Özellikle İstanbul amatörlerini ve Atatürk Havalimanından gelip geçen tüm amatörleri bilgilendirmek amacıyla dün akşam itibariyle başıma gelen olayı aktarıyorum.

Dün akşam, teyzemi iç hat uçuşu için havalimanına götürdüm. Onu yolcu girişine bıraktıktan sonra arabayı otoparka bırakıp alt girişten kontrolden geçiyordum ki özel güvenliklerin tipik soruları gelmeye başladı.
Polis misiniz? hayır
Görevli misiniz? hayır radyo amatörüyüm, bakın belgem var.
Havalimanına telsiz ile giremezsiniz, polise gitmemiz gerekiyor.

Beyefendininin yanında telsiz var.
Polis misin? hayır amatör telsizciyim, bakın bu da belgem.
Napıcaksın içeride? Telsizle işin var mı? Niye taşıyosun ki bunu? Bak bunu taşıyosan şüphelisin demektir. insan niye telsiz taşır ki telefon var bilmemne var. Bunu bize bırakıcaksın dönüşte alıcaksın, belki içeride bomba patlacaksın, belki uçakların sinyalini bozacaksın, yok vermiyosan çık git hemen, giremezsin havalimanına.

silah masasındaki polis, sağolsun bana konuşma hakkı pek vermedi. benim de yolcum yukarıda beklediğinden emanet tecrübem gereği telsizin pilini ve antenini söküp o şekilde verdim.
polis bunu görünce çok sinirlendi, biz buraya cihazı pansiyona almıyoruz, bırakacaksan adam gibi bırakacaksın diyerek telsizi tekrar monte edip kurcaladı. sonrasında bir şey demeden odadan çıktım.

gidip yolcumu uğurladıktan sonra, dedim ki rütbeli bir polis bulup durumu izah edeyim, eğer ben yanlış biliyorsam düzelteyim.
gördüğüm ilk polis memuruna amiriniz kimdir diye sorduğumda bir başpolis, bir de gene bir memuru gösterdiler. sanıyorum havalimanlarında komiser yardımcısı bile yok.

ondan sonra bitmek bilmeyen konuşmalarımız başladı. önce başpolisle 15-20 dakika kadar, sonra salon amiri ile 15-20 dakika kadar, kanun, yönetmelik ve nizam haricinde ne kadar konu varsa konuştuk. sanıyorum "tamam abi kusura bakmayın" minvalinde bişey demediğimden dolayı sinirlenen polisler beni mukavemetten tutuklamakla tehditten, amatör telsizcilik belgemin hiç bir şey ifade etmemesine; telsiz taşıyan herkesin "kendini polis olarak tanıtma" ve bombacı veya sabotajcı şüphelisini olmasına kadar çok çeşitli konularda konuştuk.

sonra alt katta kuytu bir kenarda etrafımda 8-9 tane polis beni duvar tarafında tutup sinirli ve elleri kolları yukarıda konuşmaya başlayınca onlardan korktuğumu, beni döveceklerini düşündüğümü, artık konuşmak istemediğimi ve resmi bir işlem varsa avukatlarımla halledebileceklerini söyledim.

halbuki söylediğim tek şey, havalimanına amatör telsizcilik belgemi ibraz ederek el cihazıyla girebilmem gerektiğiydi.
eğer giremiyorsam emanet tutanakla alınmalıydı, eğer girebiliyorsam, silah masasındaki polis hakkında şikayetçi olmak istiyorum diyordum.

sonra beni oturtup su ikram ettiler sağolsunlar. bu noktadan sonra polislerin birçoğu yumuşadı ama kendis hakkında şikayetçi olacağımı söylediğim polis epey bir sinirliydi.
bu esnada neler neler söylediler, salon amiri önce mesleğimi sordu ve önlisans mezunu olduğumu duyunca beni oldukça küçümsedi. mutlaka bir psikiyatriste gitmem gerektiği konusunda beni defalarca uyardı.

sonra birkaç defa hakkımda işlem yapılacağını, eğer polisten şikayetçi olmazsam belki görmezden gelinebileceğini ima eden şeyler söylediler. ben de hep işlem yapılsın, şikayetçi olacağım dedim, aklıma 155'i arayarak ekip çağırmak bile geldi.

sonrasında bir tutanak tutalım konusunda hemfikir olundu ve aşağıya eklediğim tutanak tutuldu. ardından cihazımı bana verdiler ve gönderdiler.
bütün bu işlemler 1,5 - 2 saat sürdü.
bu süre içerisinde bir çok polis memuru:
1- telsizle havalimanına girmenin kesinlikle yasak olduğunu
2- telsizle havalimanına girmenin yasak olmadığını ama uçağa binmenin yasak olduğunu
3- telsizle havalimanına girmenin ve uçağa binmenin yasak olmadığını ama parçalanmış olması gerektiğini
4- telsizle havalimanına girmenin ve uçağa binmenin yasak olmadığını ama tx yapılmaması gerektiğini
ve tam hatırlayamadığım daha değişik kombinasyonlarda defalarca belirttiler.
zamanım olmasaydı sanırım bu kadar uzatmaz, bir yerde tamam abi kusura bakmayın derdim.

Tutanağı da avukat arkadaşıma verdim. bakalım neler olacak.

Bir havalimanı tecrübesi olarak, bütün amatör abi ve kardeşlerimizin bilgisine.

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=4384.0

Çevrimdışı TA3A

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 5
  • İsim Soyisim: Ömür HÜNERÖZ
Konuyla ilgili olarak Emniyet  Genel Müdürümüz Celalettin Lekesiz bey, İstanbul Emniyet Müdürümüz Selami Altınok ve TAV (Havalimanı işleticisi Firma) Yönetim kurulu başkanı Hamdi Akın ve Üst yönetim İcra Kurulu Başkanı Sami Şener, ayrıca TAV Güvenlik Genel Müdürü Turgay Şahan, bilgilendirilmiş olup, ilgililer hakkında işlem yapılması için soruşturma başlatılmıştır. 

Konuya duyarlı olan arkadaşların bilgisine sunulur.
« Son Düzenleme: 26 Eylül 2014, 14:24:47 Gönderen: TA3LL »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2AHP

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 4
  • İsim Soyisim: Hasan Pakmen
Konuya ilgi gösteren TA3LL Ömür Bey'e çok teşekkürler.

Çevrimdışı TA2VW

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 61
  • Hayati YAZDIRAN KM69KW ANKARA
  • İsim Soyisim: Hayati YAZDIRAN
ilginç yani verilen belge hiç bir şey ifade etmiyor demek
kamu kurum ve kuruluşlarımızın Amatörlere verilen belgeden haberleri
yok herhalde bir belge veriliyorsa arkasında güçlü bir desteğin olması
gerekir yoksa iş olsun amatörler bir biriyle konuşsun diye mi veriliyor
anlıyamadım gitti.madem hiç bir değeri yok o zaman niye alınıyor
bu belge anlıyan varsa beri gelsin
eğer bir belge veriliyorsa bütün kurumlarımız  arkasında durmalı
bu neye benziyor karayolları da seyir halindesiniz ehliyetiniz var
bu ehliyeti sadece trafik polisi tanır ama maliyede geçersizdir.
veya başka bir yerde geçersiz gibi bir mana çıkıyor.
diğer devletlerde amatörlere verilen belgelerin arkasında suç işlenmediği
müddetce devleti arkalarında duruyormu bilmek gerekir.
geçmiş olsun
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2VW

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
Şunu da ilave etmeyi unuttum
bazı yerlerin kendi yönetimleri vardır.
kendi yönetmelikleri gereği bu tür durumlara
müsade etmeyebilir muhtemelen böyle bir
durumla karşılaştınız

Çevrimdışı TB5PKO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • İsim Soyisim: Kemalhan Oray
birçok kez adana dan istanbula uçtum herzamanda el cihazım el bağajında kabindeydi.gerek atatürk havalimanı gerekse sabiha gokcen e uçuşlarımda hiç yaşamadım böyle birşey diyelim ki adana da bu işler biraz esnek ama bunların hepte bir döüş uçuşu vardı..vallahi bana denk gelmiyor işte böylesi 1 kere yolda yürürken siviller çevirdi onda da biraz dişli olup kendimi ezdirmediğim için özür dileyip gittiler kısaca amatör belgesi olan arkadaş için bugün her insan için cep telefonu neyse telsizde odur yani her yere girebilirsiniz o cihazla devlet sana güvenmiş bu adam a bu belgeyi vermişse olay bitmiştir.ehliyet öreneği vermiş arkadaşın biri forumda çok güzel örnekti yani jandarmanın gelip ben polisten aldığın ehliyeti tanımam jandarmadan alacaksın demesi gibi bişey bu aslında telsiz kullananan tüm emniyet mensupları bu sınava girmek zorunda olmalı çoğu bilinçsiz cihaz kullanıyor buda hem gereksiz muhabereye ve kirliliğe yol açıyor hemde amatör belgesi olan insanları terorist gozuyle gormelerine sebebiyet veriyor
Adana Off Road Kulübu Bşk Yrd. (Vice President)

Çevrimdışı TA1LSE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 53
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Suat Emre Tezer
İyi günler Hasan Bey,

Öncelikle amatör telsizci adayı olarak bu durum beni şaşkına çevirdi. Bende sene içerisinde çok fazla uçak yolculuğu yapıyorum ve eğer portable cihazımı yanımda götüremeyeceksem bu durum biraz can sıkıcı hale geliyor. Atatürk havalimanı ile ilgili değişik yerlerde de sizin başınıza gelen olay gibi yazılar okumuştum.

Bu durumun önüne geçilmesi amacı ile konunun linsans tahsisine yetkili olan K.E.G.M.' e bildirilerek K.E.G.M.'nün resmi yazışma yapması daha doğru olmaz mı acaba? Tabiki bu işi daha bilen ustalarımız ve hukukçularımıza danışmak lazım.
Benim ki sadece bir öneri...
Kara da görüşmek, Hava da duyuşmak dileği ile...

Çevrimdışı TA3A

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *

Konuyla ilgili olarak Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Yaşar Duran Aytaş, Emniyet Genel Müdürümüz Celalettin Lekesiz bey, İstanbul Emniyet Müdürümüz Selami Altınok ve TAV (Havalimanı işleticisi Firma) Yönetim kurulu başkanı Hamdi Akın ve Üst yönetim İcra Kurulu Başkanı Sami Şener, ayrıca TAV Güvenlik Genel Müdürü Turgay Şahan, bilgilendirilmiş olup, ilgililer hakkında işlem yapılması için soruşturma başlatılmıştır.

Konuya duyarlı olan arkadaşların bilgisine sunulur.

Çevrimdışı TB1TMY

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • YA SEV YA TERK ET
  • İsim Soyisim: Melih YILMAZ
kaldı ki arkadaşlar tav da kıyı emniyeti de ulaştırma bakanlığına bağlı
hadi herşeyi boşverin kıyı emniyeti denen yer ile tav komşular Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

nerede yaşıyoruz

bizden bir cacık olmaz biz bu kafa ile orta doğu yani köyümüze geri döneriz....

Wouxun KG-UV6D  ----------       73

Çevrimdışı TA3A

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
Keşke yorum yaparak harcanacak zamanı ve emeği, Kurumlara bu durumu izah ederek harcıyor olsak, en azından bazı yanlışlar düzeltilecektir, bir kaç kişinin sorumsuzluğu, Kurumlara mal edilmemiş olacaktır.

Çevrimdışı TA2VW

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
bu yazışmaları ferdi olarak değilde amatörlerin kayıtlı olduğu dernekler tarafından yapılması bilgilendirilmesi,uğraşılması,yoluna koyulması gerekir.
dernek diye niye olmuşlar onların yapacağı işi ferdi olarak radyo amatörleri mi yapması lazım gerekirse radyo amatörü kanunu kapsamını haklarını
vs her ne varsa yazsınlar karayollarına yazsınlar Em.md.lüğüne yazsınlar bilmem nereye öyle lafla peynir gemisi yürümez dernekler sadece adam atma
işine mi bakarlar al sana yukarıdaki örnek hiç mi birinin aklına gelmiyor iki satır yazı yazıp göndermek bu kurumları bilgilendirmek ondan sonra
telsiz taşıyana terörist gözüyle de bakarlar dernekler görevlerini yapsın

Çevrimdışı TA3A

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
Çok haklısınız, En azından Dernekleri yazma konusunda uyarsanız ? Türkiyede'ki derneklerin başkanlarına bir bir mesaj atıp durumu izah etseniz ve onlarda harekete geçseler ? Aksi takdirde burada yazılan yorumlar aramızda kalıp yok olacaktır, Üzerimize düşen görevi yaparak  ya kurumlara yazalım, ya da yazması için dernekleri teşvik edelim, dediğim gibi bunların yerine aramızda tartışıyor olmamız hiç birşeyi değiştirmeyecek...

Çevrimdışı TB3CWM

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 2
  • İsim Soyisim: Berk KARATAN
Bu arada şunu da unutmamak lazım cihaz profesyonel içinde her ne kadar amatör kanal olsa da belki de bu yüzden dikkat çekti ve olay bu kadar büyüdü.

Çevrimdışı TA2VW

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
Sayın TA3LL

birincisi Türkiyenin dört bir tarafındaki dernek başkanları,üyeleri TRAC vs yerler de bulunan arkadaşlarımız burayı ve buna benzer siteleri takip ediyorlardır.
bu tür konulardan mutlaka haberleri vardır bu ve buna benzer olaylar hiç mi kulaklarına çalınmadı.belki de bilgilendirmeleri yaptılar insanların günahını almak olmaz
bu görev sana bana değil resmi olarak kurulmuş olan bu derneklere aittir yukarıdaki olay sadece Hasan arkadaşımızı mı ilgilendiriyor.hepimizi ilgilendirir.bilemiyorum ama Hasan arkadaşımız bir derneğe üyedir veya değildir. elinde tutanağı da var tam arayıp ta bulunmayacak fırsat
ikincisi hiç bir derneğe üye ve kayıtlı değilim
radyo amatörlerinin hiç birinin ne mührü nede kaşesi,nede gönderilen evrakları kayıt edebilecekleri defterleri vardır.
bu yukarıda saydıklarım derneklerin mahiyetinde olan olaylardır
şimdi bir yere yazı yazacaksınız konu yazılır yazıldıktan sonra evrak defterine kayıt edilir mühürlenir kaşelenir imzalanır tarih sayısı yazılır öyle gönderilir.
şimdi ben ne diye göndereceğim radyo amatörünün kurumlar karşısında sıfatı nedir.
ama derneklerin yasal bir statüsü var bu işler onların yapması gereken işler
iyi çalışmalar dilerim.

Çevrimdışı TA3A

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
Hayati Bey,

Bekleyelim bakalım gerçekten takip ediyorlarsa ve duyarlılık gösterip kaç tane dernek takipcisi olacağını burada bildirebilecek ?

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
İstanbul Atatürk Havalimanı'nda Güvenlikçi Gaspı

Başlatan TA1ALU

9 Yanıt
5558 Gösterim
Son İleti 19 Ocak 2013, 02:11:10
Gönderen: TA3AFO
xx
Havalimanı Araç Telsizi

Başlatan TA3YA

5 Yanıt