Gönderen Konu: LOKAL OSİLATÖR FREKANSI  (Okunma sayısı 11128 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı turker

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Havanız açık sinyaliniz güçlü olsun :)
  • İsim Soyisim: Türker BAYRAKTARLAR
LOKAL OSİLATÖR FREKANSI
« : 18 Haziran 2014, 23:40:38 »
Öncelikle tüm amatör arkadaşlara ve büyüklerime sevgiler ve saygılar Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Direk alıcılar, regenaratif alıcılar derken sıra geldi superheterodin alıcılara Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Ben tercihen hazır şema kullanmak yerine bir amatör ve RF sevdalısı olarak devrelerimi kendim tasarlıyorum. Şuan hedefim 1-30 Mhz aralığındaki yayınları dinleyebilecek bir superheterodin alıcı tasarlamak ve imal etmek. Ancak lokal osilatörümün tasarımına sıra geldiğinde aklıma bir şey takıldı mixer katından alacağım IF (ara frekans)ın kaç olması gerektiği. yani lokal osilatörümün frekansı zaten anten akort devresinden alacağım frekansa göre değişecek ama IF kaç belirlemeliyim. 455 khz standart AM alıcılarda kullanılıyor. İyi ama neden 455 khz FM lerde de 10.7 Mhz bu değerler neye göre hesaplanıp alınmış ve benim yapmayı hayal ettiğim 1-30 Mhz.lik alıcının IF'si kaç olmalı yoksa direk 455 khz olarak mı IF kullanmalıyım yardımcı olursanız sayın büyüklerim çok memnun olurum. Teorik yardımlarınızı bekliyorum saygılar.

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=4257.0

Çevrimdışı TA7BB

• ömerusta
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 19
  • İsim Soyisim: Ömer Yenigün
Ynt: LOKAL OSİLATÖR FREKANSI
« Yanıtla #1 : 19 Haziran 2014, 13:14:48 »
merhaba.
güzel bir proje düşünmüşsünüz.
inşallah hayata geçirirsiniz.
arafrekans dediginizgibi piyasadaki am alıcılarda 455khz ve yakınfrekanslar kullanılıyor.
455khz 460khz 470khz.
ama siz önce 107mh arafrekans akabinde 455khz arafrekans dedektör vesaire ile ile projeyi tamamlarsınız.
daha sonra ssb ilavesiyle telsiz yayınlarınıda alacak duruma getirirsiniz.
bu arada vfo devresini nasıl yapmayı düşünüyorsunuz.
dds, pll.vxo.vco vfo.
proje düşünceniz için sizi kutluyorum.
swl için bir adım olarak düşünüyorum. kolay gelsin
de ta7bb
73
Bilgilerimizi paylaşalım.Genç amatörler yetiştirel

Çevrimdışı turker

• Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #2 : 19 Haziran 2014, 23:01:03 »
öncelikle ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim gerçekten  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
[/size]ancak bazı kullandığınız tabirler için baya amatörüm hala sanırım. 1-30 Mhz alıcı için 107 mh ara frekans derken ne kastettiğinizi anlayamadım. Ben projemi şöle izahat edeyim. önce klasik LC tank tuned ile front-end (ön-uç) devremi yaptıktan sonra alıcının hassasiyetini arttırmak için çok düşük akımda polarlandırılmış BF 199, BF 494 vb. transistörlerden tasarlamayı düşündüğüm A sınıfı bir RF amp yapacağım hemen akabinde bir filtre devresi koyacağım (filtre yüksek frekans gürültülerini ve yansımaları bastırmak için olacak (1-30 Mhz bant-geçiren) arkadan en kötü ihtimalle bir BC 547 yada elimde mevcut kaliteli amerikan malı transistörlerle bir mixer yapıp iki sinyali karıştırdıktan sonra lokal osilatörden gelen ve RF amptan gelen sinyalin gerilim oranını ayarlamak için  bir ayarlı pot kullanacağım (1K lık yada 10 K lık değerinde) arkadan elde ettiğim IF yi filtreleyecek sonra kuvvetlendirecek ve basit bir germanyum diyot ile dedeksiyon yapacağım devrem yaklaşık 6-8 transistörden oluşan aslında basit bir alıcı olacak burada lokal osilatörüm ile LC tank devresindeki kondansatörler (ganged) yani tümleşik olacak (baya eski nesil sistem yani) sorumda aslında şuydu lokal osilatörümden gelen sinyalle RF ampten gelen sinyalimin arasındaki fark sinyali kaç olmalı 455 mi yoksa başka bir değermi ve bu değeri belirlerken hangi esası almalıyım

Çevrimdışı TA3CB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 18
  • İsim Soyisim: Mehmet Gültekin
« Yanıtla #3 : 19 Haziran 2014, 23:40:37 »
Selamlar türker bey.IF konusunda istediğin frekansı seçebilirsin,ama IF devresini yaparken gerekli olacak malzemeyi temin etmek biraz sorun olabilir.Onun için benim acizane önerim sizinde dediğiniz gibi 450-ile 460 Khz arasını tercih etmek.Sebebi malum piyasada malzemesi mevcut.10.7 mhz içinde mevcut.Hatta biraz daha araştırabilirsen 21.4 mhz IF içn de malzeme bulabilirsin.1-30 mhz için hele AM için 455 khz en kolayıdır.Ben bu frekansda IF öneririm.Kolaygelsin 73.
KORSAN

Çevrimdışı turker

• Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #4 : 20 Haziran 2014, 01:27:07 »
Çok teşekkür ederim mehmet abi bende emin olmuş oldum böylece çok sağolun superheterodin alıcı yapma konusunda hergeçen gün bir adım daha yol alıyorum tasarımım bittikten sonra çizdiğim şemayı deneyecek ve çalışmasını tamamladıktan sonrada tüm arkadaşlarla forumda paylaşacağım saygılar Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA7BB

• ömerusta
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #5 : 20 Haziran 2014, 11:30:31 »
merhaba türker bey nasılsınız.
klevyen sürçmüş te nokta koymayı unutmuşum.
bir elektronikci olarak aslında 10.7mhz demek istedigimi anlayabilirdiniz.
hatam olmuşsa affola.
bu gibi forumlarda uzun yazı yazmayı canım çekmiyor.bir nokta bile uzun yazışmalara sebeb olabiliyor.
size yapacagınız projede başarılar diliyorum.
bende böyle bir proje üzerinde çalışmam vardı. sizin projede o sebeble ilgimi çekmişti.
projenize ait şemayı paylaşırsanız birbirimize daha iyi yardımcı olabiliriz diye düşünüyorum.
73
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı turker

• Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #6 : 20 Haziran 2014, 14:59:29 »
evet ömer bey cevap yazdıktan sonra anladım 10.7 mhz olduğunu Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap facebook paylaşımınızı gördüm projeniz benimkinden üstün bir proje hatta benimki sadece SWL olarak çalışacak düz analog bir devre.. sizin projenizin resminde sağ üst köşede bir muayyen kullanmışsınız. bu muayenlerin bağlantısı vs. renkleri hakkında bilgi verebilirimisiniz yani çok az bilgim var internette araştırma yaptım biraz ama hangi bacak giriş hangisi çıkış daha önce kullanmadığım bir eleman bu muayyenler biraz gözümü korkutuyorlar.. sanki dekuplaj trafosu gibi birşey sanırım. Muayenler hakkında bildiklerinizi paylaşabilirmisiniz

Çevrimdışı turker

• Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #7 : 21 Haziran 2014, 19:02:01 »
Muayyen bobinler hakkında bilgi verebilecek kimse varmı renk kodları haricinde üzerinde yazılı olan rakamlar ve kalibre edilmesi hakkında...Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA7BB

• ömerusta
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #8 : 23 Haziran 2014, 12:01:32 »
merhaba.
bize lazım olacak muayyen bobinlerinin renkleri çok fazla degil,
10.7mhz de bizim işimize lazım olan TURUNCU ve YEŞİL renkler.
455khz de SARI, birinci muayyen,BEYAZ ikinci muayyen,SİYAH renkte olan ise üçüncü muayyen olarak kullanılır.
nette biraz araştırılırsa daha detaylı bilgi bulunabilir.
görüşmek üzere 73
de ta7bb

Çevrimdışı turker

• Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #9 : 01 Temmuz 2014, 01:32:30 »
teşekkür ederim muayyenler hakkında verdiğiniz bilgi için nettede araştırma yaptım biraz bunun üzerine muayyenlerimi kalibre etmek içinde bir hartley osilatörü yaptım muayyenin girişini devreye bağladım muayyenin çıkışlarınıda larak geri besleme yaptım akabinde osilasyonlar oluşmaya başladı youtubetada bununla ilgili videolar var daha sonra frekansmetre kullanarak kalibrasyon yaptım umarım doğru yapmışımdır??? neticede 455 khz okuyana kadar oynamaya devam ettim. ancak nedendir bilmem siyah muayyeni devreye ters tatbik ettiğimde 455 khz yerine 4 küsür MHZ civarlarında sinyallerde aldım kafam karıştı tabi ve bunun neden kaynaklandığını çözemedim?Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap? neyse ben 455 khz olarak okuduğum bacakları kullanacağım devremde.. Güçkaynağımın yapımınıda bugün bitirdim artık alıcımı yapmaya başlayabilirim Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap umarım muvaffak olurum herkese teşekkürler, saygılar, hayırlı ramazanlar Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA7BB

• ömerusta
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #10 : 01 Temmuz 2014, 12:02:29 »
merhaba.
455khz if trafosu osilatör olarakta çalışır ama ne kadar kararlı olur bilmem.
ama deneyleriniz güzel.
çalışmalara devam ediniz. bende birşeyler yapmaya çalışıyorum.

sonuş inşallah başarılı ve hayırlı olur.
73
de ta7bb

Çevrimdışı TA3IHD

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 7
  • İsim Soyisim: Hulusi Dündar YASA
« Yanıtla #11 : 13 Eylül 2014, 15:22:44 »
Değerli kardeşim, ÍF,  yani ara frekans sizin tarafınızdan belirlenebilir, bu iş için DDS (direct digital synthesizer) lardan kullanabilirsiniz. Örnek bluemavi den veya direnç-net ten ara frekans için (ara frekans nız 4433 kHz olacak) 4433 kHz filtre kristal aldınız, dds in Shift ayarı ıle rf+ÍF veya rf-if ayarlayacak ve cihazı çalıştıracaksınız. Bunun için F6BQU nun sitesini den (forty2) ve LU5DJV nin sitesinden DDS ile ilgili gerekli bilgileri alın. Bizler bu cihazları yaptık. 73.
« Son Düzenleme: 13 Eylül 2014, 15:33:23 Gönderen: TA3IHD »

Çevrimdışı TA3IHD

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 7
  • İsim Soyisim: Hulusi Dündar YASA
« Yanıtla #12 : 13 Eylül 2014, 15:42:54 »
Kısa dalga cihazlarda kullandığımız muayyenler 10,7 mhz muayyenlerdir. Bunların endüktansı, primerde 0.4 mikro henri sekonderde 3,2 mikro henri olacak. Bunları bulmak çok zor, bazen direnç-net , delab v.s. geliyor. Arayacaksınız. Pek çok malzeme "ebay" dan temin ediliyor. 73
« Son Düzenleme: 13 Eylül 2014, 15:47:01 Gönderen: TA3IHD »

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
hetoridin alıcılarda lokal osilatör

Başlatan TA7BB

3 Yanıt
2111 Gösterim
Son İleti 23 Şubat 2018, 21:42:49
Gönderen: TA5AE
xx
RADYONUN OSİLATÖR FREKANSI NASIL ÖLÇÜLÜR.

Başlatan bartınlı

5 Yanıt
8284 Gösterim
Son İleti 03 Kasım 2011, 15:31:08
Gönderen: strange100
xx
Osilatör Tasarımı 446 MHz

Başlatan serhat1990

0 Yanıt
2424 Gösterim
Son İleti 29 Ocak 2013, 11:38:20
Gönderen: serhat1990