Gönderen Konu: Yeni başlayanlar için küçük sorular  (Okunma sayısı 7958 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

exception
  • Ziyaretçi
Yeni başlayanlar için küçük sorular
« : 17 Haziran 2014, 10:56:55 »
Herkese merhabalar,

Amatör bir abimizin özendirmesi ve süper hızlı bir ilgi ile 25 Mayısta açılan sınava girmiş ve aranıza katılmak için ilk adımı belge almaya hak kazanarak atmış bulunan küçük bir kardeşinizim, İzmir'den Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Hepinizin bildiği gibi sınava hazırlanmak için daha öncede belirlenen sorular üzerinden çalıştık ve bu şekilde belge almaya hak kazandık. Ancak ben bu durumdan şahsi olarak rahatsız olduğum için henüz belgem gelmese de sürekli birşeyler öğrenmeye çalışıyorum. Aklıma takılan bazı temel sorular var, bunları bu başlık altında sizlere danışmak istedim. Vereceğiniz yanıtlar hem benim kafamda bazı şeylerin oturmasına yarayacak hemde benim gibi yeni arkadaşlarımızında fikir edinmesini sağlayacaktır diye düşündüm.

Sorularıma gelince;

1- Shift (yanlış yazıyor olabilirim) tam olarak nedir? Sadece rölelerde mi kullanılır? Benim cihazımda (wouxun kguv6d) shift için bir değer yazamıyoruz sadece - ve + oluyor, değeri sabit midir? Birde bununla alakalı TA RÖLE LİSTESİnde frekansların yanında bir bilgi yok, hangisine shift ekleyeceğimizi nasıl anlayacağız?

2- Simplex ve röle frekansları yönetmelikte belirtilen bir şekilde ayrılıyor mu? Yani şu aralık simplex, şu aralık röle gibi. Yoksa boş bulduğumuz her amatör frekansta simplex görüşme yapabilir miyiz?

3- Bazı rölelere girilen ton sadece TX için mi giriliyor? RX için de ton girildiği durumlar olabilir mi? (Sanırım röle listesinde Sql kısmında belirtilmiş ancak emin olamadım)

4- Yine röle listesinde Kanal kısmı var. R1-R2 gibi isimler verilmiş. Bunlar cihazlarımıza tanımlamamız gereken bir şey midir?

5- Bir rölede konuşma yaparken, X bir kişiyi çağıracaksak önce onun çağrı işareti sonra kendi çağrı işaretimizi mi söylüyoruz? Ve aynı şekilde görüşme tamamlanınca da tekrarlıyor muyuz bu anonsu?

6- Örn ben 3 bölgedeyim, tatil için 4. bölgeye gittim ve bir konuşmaya dahil oluyorum. Bu durumda TA3XXX şeklinde kendi çağrı kodumu söylemem yeterli midir yoksa TA3XXX/4 şeklinde mi belirtmem gerekiyor?

Bunlar temel olarak kafamda oturtamadığım ve yanıtını bulamadığım sorular. O yüzden sizlere sormak istedim.
 Bu konu ile alakalı 0 bilgiye sahiptim ancak sınava hazırlık aşamasından beri çok şey öğrendim ve her geçen gün öğrenmeye devam ediyorum, bu konu bir derya deniz ancak sizin de yardımınızla çok şey öğrenebiliriz Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Şimdiden yanıtlarınız için teşekkür ediyorum.

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=4253.0

Çevrimdışı TA2T (sk)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 37
  • İsim Soyisim: A.Tahir DENGİZ
Ynt: Yeni başlayanlar için küçük sorular
« Yanıtla #1 : 17 Haziran 2014, 12:11:50 »
Sevgili Exception (Umarım kısa zamanda Çağrı işaretinizi alır ve bu anlamsız çağrıdan kurtulursunuz- Ben şahsen Exception yerine adınızı ve soyadınızı yazmanızı dilerdim)

Öncelikle aramıza hoş geldiniz. Bu hobi sayesinde yepyeni dostluklar ve yeni ufuklar kazanacağınıza eminim. Amatörce yapacağınız ciddi çalışmalarınızda şimdiden başarılar dilerim.

Sorularınızı elimden geldiğince cevaplamaya çalışayım.

1- Shift (yanlış yazıyor olabilirim) tam olarak nedir? Sadece rölelerde mi kullanılır? Benim cihazımda (wouxun kguv6d) shift için bir değer yazamıyoruz sadece - ve + oluyor, değeri sabit midir? Birde bununla alakalı TA RÖLE LİSTESİnde frekansların yanında bir bilgi yok, hangisine shift ekleyeceğimizi nasıl anlayacağız?

1- Shift kelimesi doğru yazılmıştır. Anlamı: Rölelerin alma ve gönderme frekansları arasındaki fark demektir ve Megahertz olarak yazılır ve anılır. Ülkemizde Shift miktarları : VHF rölelerde -0.600 MHz ; UHF rölelerde -7.600 MHz dir. Belirttiğim gibi Ülkemizde kullanılan rölelerde (-) Shift kullanılır. Başka ülkelere seyehat ettiğinizde o ülkelere ait frekansları ve yönetmelikleri control etmelisiniz. Enterferans gibi çok özel sebeplerle amatör arkadaşlarınızla aranızda siftli (biriniz + shift ile diğeriniz - shift ile) tabii ki görüşebilirsiniz ancak bunu sürekli kullanmak etik olmayacaktır. Cihazınızdaki ayar "AUTO" konumda kaldıysa E ve A tipi cihazlarda - ve + değerleri otomatik verebilir. Sanırım siz buna şahit oldunuz. Ülkemizde Röle Shift leri (-) dir.

2- Simplex ve röle frekansları yönetmelikte belirtilen bir şekilde ayrılıyor mu? Yani şu aralık simplex, şu aralık röle gibi. Yoksa boş bulduğumuz her amatör frekansta simplex görüşme yapabilir miyiz?

2- VHF ve UHF Röle Frekansları ile simpleks frekanslar, hem yönetmeliklerde hem de IARU Region I Band planında belirtilmiştir. Hangi frekanslarda hangi aralıklarda hangi mode da görüşme yapabileceğinizi bu planlamalara bakarak belirleyebilirsiniz. Rastgele kullanım yine etik olmayacaktır.

3- Bazı rölelere girilen ton sadece TX için mi giriliyor? RX için de ton girildiği durumlar olabilir mi? (Sanırım röle listesinde Sql kısmında belirtilmiş ancak emin olamadım)

3- Rölelerin enterferanstan etkilenip olur olmaz zamanda devreye girmesini önlemek için alıcı devresine belli bir ton ile sınırlama getirilir. Siz de bu röleye ulaşmak için TX hattınıza belirlenen tonu koyarak ancak bu röleyi açarsınız. Rx devrenize ton koyarsanız ve rölenin gönderme frekansında bu ton yoksa röleyi duyamazsınız. Siz belli bir röleden başka konuşma duymak istemiyorsanız o rölenin TX tarafına da ilgili tonu koymalısınız. Bu durum ülkemizde pek kullanılmamaktadır. Rölelerin Hangi ton kullanarak açılabileceği ilgili tablolarda "TonSql" kısmında belirtilmiştir.

4- Yine röle listesinde Kanal kısmı var. R1-R2 gibi isimler verilmiş. Bunlar cihazlarımıza tanımlamamız gereken bir şey midir?

4-  Listede kanallar için belirtilen R1 R2 R94 R100 gibi rakamlar Band planlarında uluslararası standart olarak belirlenmiş olan role adlandırmalarıdır. Örneğin VHF Bandında  R0 - R1 - ....... - R7 diye isimlendirilen 8 adet role bulunur.  Cihazlara tanımlama mecburiyeti yoktur, isteğe bağlıdır.

5- Bir rölede konuşma yaparken, X bir kişiyi çağıracaksak önce onun çağrı işareti sonra kendi çağrı işaretimizi mi söylüyoruz? Ve aynı şekilde görüşme tamamlanınca da tekrarlıyor muyuz bu anonsu?

5- Sadece rölede değil tüm amatör konuşmalarda once tam olarak karşı istasyonun çağrı işaretini sonra tam olarak kendi çağrı işaretinizi söylersiniz. Görüşme başladıktan sonra her mandalı bırakışta çağrı işaretlerini söylemek gerekmez; sadece görüşme bitiminde tekrarlanarak konuşmanın bittiği belirtilir. Çok uzun bir konuşma yapılacak ise ve görüşülen istasyon ile simpleks görüşme mümkün ise simpleks frekansa geçilerek devam edilir. Mümkün değil ise olabildiğince kısa görüşülerek röledeki konuşma tamamlanır. Bir sebeple röledeki konuşma uzarsa 10 dakikada bir çağrı işaretleri tekrarlanmalıdır. Röleler üzerinden yapılmalar QSO değildir, yani QSO olarak isimlendirilmez.

6- Örn ben 3 bölgedeyim, tatil için 4. bölgeye gittim ve bir konuşmaya dahil oluyorum. Bu durumda TA3XXX şeklinde kendi çağrı kodumu söylemem yeterli midir yoksa TA3XXX/4 şeklinde mi belirtmem gerekiyor?

6- Yukarıda yazdığınız şekilde çağrı işaretinizi belirtmeniz doğrudur.

Tekrar hoş geldiniz, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

A.Tahir DENGİZ, TA2T
ANTRAK - Ankara Telsiz ve Radyo Amatörleri Kulübü Derneği
TAMSAT - Amatör Uydu Teknolojileri Derneği
ANKARA

« Son Düzenleme: 17 Haziran 2014, 12:15:07 Gönderen: TA2T »
A.Tahir DENGİZ, TA2T, ANKARA, KM69JS

exception
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 17 Haziran 2014, 12:32:17 »
Tahir abi merhaba,

Hızlı ve açıklayıcı yanıtların ve sabrın için teşekkür ederim. Şimdi herşey kafamda biraz daha oturdu.
Aslında basit konular ancak biz sadece sınava hazırlık soruları çerçevesinde kalabildiğimiz için fikir sahibi olamadık pek.

Bilgisayar/yazılım sektöründen geliyorum. "Exception" isminin bizim sektörde teknik bir manası var. O yüzden takma isim olarak bunu tercih ederim genellikle. Umarım en kısa sürede çağrı işaretim ile değiştireceğim.

Tekrar yanıtlarınız için çok teşekkür ederim, en kısa sürede aranızda aktif bir amatör olabilmek dileğiye...

İsmail Perim
« Son Düzenleme: 17 Haziran 2014, 12:55:16 Gönderen: exception »

Çevrimdışı TA2T (sk)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #3 : 17 Haziran 2014, 12:53:01 »
Sevgili İsmail,

Arkadaşlar başlangıçta nasıl alışıyorlar ise sonradan da öyle devam ediyor maalesef.
"Çağrı Kodu" yerine "ÇAĞRI İŞARETİ" ifadesini kullanmanı öneriyorum. En azından
yönetmeliğe uygun olacaktır.

Teşekkürler.

Tahir, TA2T

exception
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 17 Haziran 2014, 13:01:43 »
Öneri için teşekkürler, daha dikkatli olacağım Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Bir önceki mesajımı da ilgili şekilde düzenledim, tekrar teşekkürler.

Çevrimdışı TA3ATA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 6
  • KARANLIĞA KÜFREDECEĞİNE BİR MUM DA SEN YAK!!
  • İsim Soyisim: Mehmet Turgay Nalbant
« Yanıtla #5 : 17 Haziran 2014, 15:02:53 »
TA2T  Tahir abi selamlar..Beynine eline sağlık..İnfo için teşekkürler..

İsmail arkadaş; Tahir abiyi takip et; her zaman karlı çıkarsın:)

TA3ATA..M.TURGAY
Best Regards..73
KARANLIĞA KÜFREDECEĞİNE BİR MUM DA SEN YAK!! .....

exception
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 17 Haziran 2014, 17:57:55 »
Turgay abim teşekkürler, herkes çok kıymetli bizler için Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA5AUG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: uğraş telefon
« Yanıtla #7 : 17 Haziran 2014, 18:31:11 »
Adam kafamdaki soruları döşemiş Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap sorandanda cevaplayandan da Allah razı olsun Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA3ICK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 5
  • İsim Soyisim: aydın
« Yanıtla #8 : 17 Haziran 2014, 21:10:19 »
 IARU Region I Band planını ogrenmek isterim yardimci olabilirmisiniz?

Çevrimdışı TA2T (sk)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #9 : 17 Haziran 2014, 22:58:40 »
IARU Region Band Planı ile ilgili detaylı bilgiye aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Türkiye Region I içerisinde yer almakla birlikte; yönetmelikler, bazı bandlardaki ikincil (secondary) kullanım hakkı, milli frekans planlaması ve bazı frekanslardaki frekans tahsisleri nedeni ile; maalesef tam olarak uygulanamamaktadır. Kullanımdaki öncelikler "Milli Frekans Planı" ile belirlenmektedir. Örneğin FM modülasyon için özellikle Rölelerde band genişliği 25 KHz dir. (Röle ücretleri 25 KHz band genişliği için tehsil edilmektedir.)

Maalesef bu plan da detaylı olarak basılı olarak yayınlanmış değildir (en azından bildiğim bir link adresi yok). Yıllar once eriştiğimiz bir kaynaktan alınan amatörleri ilgilendiren bölümler, ANTRAK Sınav Kılavuzu ve Amatörün El kitabının artık güncelliğini yitiren kıtabında mevcuttur.

Kitabın yeni baskısı da yakında amatör arkadaşlarımızın kullanımına sunulacaktır.

Kurallara uygun ve başarılı, iyi çalışmalar dilerim.

Tahir DENGİZ, TA2T
ANKARA
« Son Düzenleme: 17 Haziran 2014, 23:02:52 Gönderen: TA2T »

Çevrimdışı TA3ICK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 5
  • İsim Soyisim: aydın
« Yanıtla #10 : 18 Haziran 2014, 21:06:04 »
Abi sagol tesekkur ederimde ben hangi frekansin ne oldugunu  mesela R  kac, sub kac, s kac oldugunu ve ayrintili aciklamalri ile... A0 kaca kadar gidiyorsa, sub 0 dan kaca kadar gidiyorsa, s0 kac a kadar gidiyor......

Bir de Konuşamak isteyen insan sayisi ilerde artarsa bu kanallar yetmez.. Simplex de bile 10 kanal bile yok.  Hadi 10 kanalda 2 şer kişiden 20 kişi konuşabilir. 100 lerce amator kunuşmak isterse ilerde ne olacak? Telsiz zaten 430  440 sinirli  digertarfta 144 146 da..   438 belediye kullaniyor.   Diger kanallari kimler kullaniyor bilmiyorum.  Başimiza bi kaza gelmese bari diye korkuyoruz. Roleleri mesgul etmeyin diye firca atiyolar. Korkudan sıkıştık kaldik yaaa.. PMR telsiz alip rahatlasakmi?

Benim bildiklerim bunlar..

ROLE KANALLARI

VHF
                600 Khz
          Tx              Rx
R0  145.000      145.600
R1  145.025      145.625
R2  145.050      145.650
R3  145.075      145.675
R4  145.100      145.100
R5  145.125      145.725
R6  145.150      145.750
R7  145.175      145.775

UHF
              7.6 Mhz
            Tx              Rx
R90  431.550       439.150
R91  431.575       439.175
R92  431.600       439.200
R93  431.625       439.225
R94  431.650       439.250
R95  431.675       439.275
R99  431.775       439.375
R100 431.800      439.400
R101 431.825      439.421

Simplex Kanallar...

UHF

Sub16  433.400
sub17   433.425
sub18   433.450
sub19   433.475
sub20   433.500    Mobil cagri
sub21   433.525

VHF

s20 145.500    cagri
s22 145.550
s23 143.575

Ekolink

144.900
144.925
144.950
144.975
« Son Düzenleme: 18 Haziran 2014, 23:00:32 Gönderen: TA3ICK »

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

thumbup
YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN MOBİL TELSİZ ÖNERİSİ

Başlatan M0IZH

9 Yanıt
2505 Gösterim
Son İleti 01 Aralık 2016, 08:48:04
Gönderen: M0IZH
xx
Yeni başlayanlar için Röle Kullanım Etiği

Başlatan TA2NC

8 Yanıt
5664 Gösterim
Son İleti 27 Ağustos 2018, 11:11:33
Gönderen: TA2MDB
xx
YENİ AMATÖRLERDEN KÜÇÜK BİR FİELD DAY ETKİNLİĞİ

Başlatan TB1BOZ

9 Yanıt
10093 Gösterim
Son İleti 15 Nisan 2013, 14:24:03
Gönderen: TA2VW
xx
ACİL İLAÇ PULMICORT 0.25 mg Küçük bir kız kardeşimiz için...

Başlatan TA3V

6 Yanıt
3034 Gösterim
Son İleti 15 Ocak 2018, 17:37:43
Gönderen: TA3V
xx
Acemiden genel sorular

Başlatan velizet

6 Yanıt
1497 Gösterim
Son İleti 07 Mart 2020, 17:28:28
Gönderen: TA2NC