Gönderen Konu: T5TC Dxpedition Hk.  (Okunma sayısı 3140 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

TA1HZ
  • Ziyaretçi
T5TC Dxpedition Hk.
« : 07 Nisan 2013, 17:43:47 »

T5TC Mogadishu Somali Çalışması Raporu
Geçtiğimiz yıllarda 3 kez Arnavutluk ziyareti yapıp “solo dxpedition” hakkında biraz bilgi sahibi olduktan sonra 2013 yılı için çıtayı biraz yükseltme kararı almıştım. İlk hayalim olan 7O’ı kalabalık multinational gruba 7O6T ile kaptırınca Most Wanted listesinde olan ancak ulaşılabilir durumda görünen ülkelere gözümü diktim.
En yukarılarda olan EZ için gerekli bağlantıları bir türlü sağlayamayınca ve de E4 politik olarak çok karışınca T5 hedef olarak kaldı. Bu ülke ile ilgili yaptığım tüm araştırmalarda karşıma GÜVENLİK en büyük sorun olarak çıktı. Ciddi yerel destek olmadan “beyaz adam” olarak ülkeye giriş, orada çalışma yapma ve geri dönme hemen hemen imkansız görünmekteydi.  Bu arada eşimin görev yaptığı Tıp Fakültesine eğitim almak üzere Mogadishu’da hizmet vermekte olan Yeryüzü Doktorları Şifa Hastanesinden gelen bir grup doktor bir fikir uyandırdı. Yerel desteği Hastaneden alarak çalışma yapma fikri oldukça düşük riskli bir fikir olarak göründü. Yeryüzü Doktorları yönetimi ile yaptığım görüşmeler sonrasında Mart ayı sonunda Somali’ye gidecek olan tıbbi ekip ile birlikte benim gidişim kesinleşti. Mart ayı sonunu seçmemdeki amaç hem normal zamanlarda T5 olarak çalışmak hem de CQ WPX Contest’te havaya farklı bir prefix çıkarmak idi.
23 Mart 2013 Cumartesi akşamı Atatürk Havalimanında ekibin diğer üyeleri ile buluşmamız ile Somali macerası başladı. İstanbul saati ile St 23.50’de kalkış sonrası Cibuti’de verilen teknik stop ile 24 Mart 2013 Pazar günü Mogadishu saati ile st 08.45’te Aden Abdulle Havaalanına vardık. Bizi Yeryüzü Doktorlarının Somali Şifa Hastanesi Proje Sorumlusu Şeyda Hanım ve “lojistik elemanları” karşıladı. Kalacağımız eve geçtik. Şeyda Hanım ile yaptığım görüşmede gece hastane içinde kalma olanağımın olmadığı ve ekip eve dönerken benimde dönmem gerektiğini öğrenince taktik değişikliğe gittim. Evin oldukça geniş olan çatısının tam ortasında bulunan 3.5 m lik bir direği kullanarak yanına beraberimde getirdiğim göl kamışını diktim. 7.5m hizasına 80-10m Windom’u, bunun 1/2m altına 40m dipol anten gerdirmeye başladım. 40m sorunsuz olarak hafif inverted V olarak çatıya oldu. Ama windom’un uzun bacağı bahçeye doğru uzanırken palmiye dallarının arasında kalmış oldu. Yan tarafta kalan parsel boş olmasına karşın güvenlik nedeniyle sağa-sola kıpırdama şansı olmadığından Windoma başka bir müdahalem olamadı. 24 Mart akşamı bandları test etmeye başladım ve 20m de 96 QSO ile günü kapadım. 20 eh işte çalışırken 40 ve 80m lerden kötü haber geldi. 9-9+40 dB gece gündüz hafif değişiklik gösteren bir gürültü band başı-sonu demeden duyulmaktaydı. 40m de cw ya da dijital de bile hiçbir istasyon duyamayınca alt bandlardan umudu kestim.
25 Mart itibari ile üst bandlarda şansımı denemeye başladım. 30-31 Mart haftasonu yapılan CQ WPX’de 23-20m, 85-15m, 573-10m qso ile logu kapattım. Bu arada TO7BC olarak Mayotte adasından havaya çıkan değerli dostum DL7BC Hartwig ile yaptığımız günlük değerlendirmelerde onda da durumun benzer olduğunu ve 10m dışındaki bandlardan çok verim alamadığını öğrendim. Son 2 günümü biraz daha skor yükseltmeye niyetlenmiş iken gerek hastanede yaptığım bir çalışma gerekse Mogadishu’da edindiğim dostların özellikle akşamüstleri yaptıkları organizasyonlar sonucu çalışma temposu biraz düşük kaldı. Ancak tüm bu zor ve kısmen olumsuz şartlara karşın 2 Nisan akşamı logu kapadığımda 2642 unique çağrı işareti ile toplam 3669 qso yapılmıştı. 115 ayrı dxcc içinde RI1ANC, VQ9JC, 3DA0NJ, 3B8CW, CX7TT, LU5DQ, ZL4QJ sayabileceğim şık noktalar. Bunların hemen hemen hepsinin T5TC cq çağrısı yaparken cevap vermesi bambaşka bir keyif oldu.
17 istasyon ile 5 band, 42 istasyon ile 4 band ve 125 istasyon ile 3 band çalışma yapıldı. DXsummit.fi de araştırıldığında T5TC olarak toplamda 292 spot clustera düşmüş. 1-2 sitemkar Kuzey ve Güney Amerika spotu dışında genelde yorumlar olumlu yönde. QRZ.com da bulunan sayfada look-up 16.500 den fazla ve bayrak sayısı 105. Bu sesimizin havada olduğu kadar internet üzerinde de duyulduğunu gösteriyor. Sadece 10 günlük ve “tek tabanca” icra edilen bir çalışmanın sonucunun bu şekilde olmasından memnuniyet duyduğu söyleyebilirim. Ancak yine de gönül günlük aktif havada olma saatinin 12-14 ten aşağı olmadığı ve toplamda +10.000 QSO dan bahsettiğimiz çalışmaları istiyor. Kısmetse önümüzdeki çalışmalar.
Bu çalışma esnasında bana gerek fikir, gerek malzeme, gerekse tecrübe paylaşımında bulunan, destek veren tüm amatör arkadaşlarıma şükranlarımı sunarım. Havada TA çağrı işaretini duyuran, bana “All stations stand-by-stand-by please, only the TA TA station please!” sözünü söyleme mutluluğunu tattıran arkadaşlara ayrıca-özellikle bir kez daha şükranlarımı sunarım. Bütün bu emek-yorgunluk diğer istasyonları  beklemeye alıp sizlerle kısada olsa sohbete geçtiğimizde çekilir bir hal alıyor.
3 Nisan 2013 Çarşamba günü sabah erken saatte evden çıkıp havaalanına doğru yola koyulduk. İstanbul’a eğitime gelen iki Somali’li doktor ile birlikte THY’nın Cibuti aktarmalı uçağına binip dönüşe geçtim. Akşam saat 18 itibari ile İstanbul’a ayak bastık.
SONUÇ : Bir TA radyo amatörünün Most Wanted listesinde üst sıralarda olan bir DXCC’den çalışma yapabileceğini gösterme açısından olumlu bir çalışma oldu. Gönül bu çalışmanın bireysel bazda değil, daha organize bir dernek / oluşum olarak organize edilmesini isterdi. Yapılan 3700’e yakın qso, qrz.com daki sayfa bakı sayıları, Google tarama sonuçları T5TC’nin arzu edilen reklam-ses duyurma hedeflerine ulaştığını gösteriyor.
Teşekkürler kısmına gelince:
Öncelikle bana Mogadishu ile ilgili verdikleri destekten ötürü Yeryüzü Doktorları-Türkiye yönetimi ve çalışanlarıma şükranlarımı sunarım. Onlar olmadan bu çalışma gerçekleşemezdi. Orada yerel haberleşme için kullandığımız UHF cihazlar için verdiği destek için Teknik Elektronik-Tekirdağ Metin Korkmaz (TA1ED) ve özellikle contest esnasında full power-nonstop tx esnasında gık demeyen AVAIR SMPS ları TA’ya sunan Mobilcom-İstanbul Hayri Levi (TA0B)’ya teşekkürlerimi sunarım.
T5 projesinin en başından yola çıkmadan önceki son saatlere dek bana görüşleri, teknik bilgi paylaşımları ile ciddi destek veren TA1CQ-TA1CR-TA1FR-TA1PB-TA2RX-TA2ST-TA7EB ya minnettarım. 
Gelecek yıllarda çok daha organize olunmuş DXpeditionlar ile TA radyo amatörlüğünü Dünyaya temsil etmenin gururunu taşıma ümidiyle 73 de T5TC / TA1HZ

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=3463.0
« Son Düzenleme: 07 Nisan 2013, 17:46:22 Gönderen: TA1HZ »

Çevrimdışı TA7BB

• ömerusta
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 19
  • İsim Soyisim: Ömer Yenigün
Ynt: T5TC Dxpedition Hk.
« Yanıtla #1 : 07 Nisan 2013, 20:56:45 »
merhaba aydın bey nasılsınız.