Gönderen Konu: KEGM Son yapılan Sınav İzmir Amatör Telsizciliğin Ayaklar altına alınması  (Okunma sayısı 24612 defa)

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA3ALP

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 8
  • İsim Soyisim: EMRE ALPASLAN
Morslu sınavı vererek A sınıfı almış birisi olaral nacizane fikrimi paylaşıyorum.

Bizler amatör telsizciyiz. Yani AMATÖR. Yani bu bir HOBİ.

Bu sınavı kazana kişiler 112 Merkez operatörü olmayacak, İtfaiye Komuta Merkezi operatörü olmayacak, Türk Sahil Radyoda Telsiz Operatörü Olmayacak, Askeriyede Kestirme Operatörü olmayacak, binlerce kişiyi taşıyan bir yolcu gemisinin Telsiz Zabiti'de olmayacak.  Kısacası bu adam amatör telsizcilik yapacak.

Bir arkadaşımızda demişki. Bir A sınıfı amatör  "En azından kendisi bir HF verici yapabilecek kadar elektronik bilgi ve tecrübesi olmalı. "  Türkiye'de A sınıfı olabilmek için böyle bir elektronik bilgiye sahip olmak gerekirse , A sınıfında kaç kişi kalabilecek acaba.

Ben hiçbir zaman Amatör Telsizciliği küçültmek gayesinde olmadım ve olmam. Ama Amatör Telsizciliğide bu denli zor bir sınıfa sokarak insanları bu hobiye küstürmeninde bir anlamı olmadığını düşünüyor. Sürç-i lisan ettişysem affola diyorum.
Temeli Adalet Olan Devletimiz Varola...

senoleker
  • Ziyaretçi
Sayın Alparslan; Sanırım yanlış anlaşılma oldu.
Amatör olmak için bu bilgiler gereksin demedim ki. A SINIFI OLMAK İÇİN dedim.
Neden illaki her amatörün A sınıfı olması gerektiğini düşünüyorsunuz diye sordum.
C sınıfı olanlar amatör olamaz mı?
Ya da B sınıfı olanlar?
A,B,C diye gruplar neden var ki?
Naçizane fikrim odur ki, A sınıfı amatör dediğiniz gibi Türkiye'de birkaç tane olmalı. Örneğin en çok 1000 kişi. Belki de 100. Hatta daha az.
Diğerleri ikiye ayrılmalı: B sınıfı; En azından kendisi anten imal edebilen, Kısaltmaları layıkıyla bilen, EMD davranışlarını kestirerek DX muhabere yapabilen biri olmalı.
Amatörlüğe "gönül verenler" ise C sınıfı olmalı.
Eğer böyle olursa, C sınıfı olanlar B olmak için, B olanlar A olmak için kendini geliştirir.
Mevcut hali ile, hayatında radyo amatörlüğü sözünü duymamış normal bir ilköğretim öğrencisi sadece bir hafta çalışsa rahatlıkla A alabilir. Bahse giriyorum, alabilir. Sorular belli çünkü.
C sınıfı almak için ise, dediğiniz gibi belli başlı basit birkaç kuralı bilmek yeterli olsun ki insanlar korkup kaçmasın.
Örneğin 100 soruluk bir soru bankasından toplam 50 soru sorulsun, 35'ini yapana C sınıfı verilsin. Bu sorular sadece eline telsiz alacak adamın bilmesi gereken sorular olsun. Mesela 220 voltu bataryaya doğrudan bağlamayacak, Her cihazın her bantta çalışmayacağını bilecek kadar elektronik, "Breyk breyk arkadaş arıyorum" demeyecek kadar çok temel işletim kuralları ve belgesinin ne işe yaradığını bilecek kadar kanun / yönetmelik.
Bunları bilmesi gerektiği konusunda zaten hemfikiriz sanırım.
Ayrıldığımız yer, siz sanki tek çeşit amatör olsun görüşündesiniz, ben ise, A,B ve C sınıfları olması gerektiği görüşündeyim.
Sınava girdiğimde çok iyi bir puanla A sınıfı alabileceğime eminim, ama bence bu bilgiyle C sınıfı; en en çok B sınıfı alabiliyor olmalıyım.
Saygılar.

Çevrimdışı TA0ABG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 1
  • İsim Soyisim: Bülent Gökçen
slm
bence konuyu açan abimiz biraz abartmış konuyu ondan sonrakine sadece güldüm en azından bir hf cihazı yapabilmeli a sınıfı olan bir amatör demiş bukadar art niyetli olmamak lazım bizler iyi yada kötü hepimiz ilk önce insanız bunu benimsememiz lazım her amatör illaki kendine cihaz yapacak diye birşey yok insanları radyo amatörlüğünden resmen soğutmaktan başka hiçbirşeye yaramaz bu tarz konuşmalar sizler bu radyo amatörlüğünü tekelinize almak istiyorsunuz böyle yaparak bu bir hobidir bizler asker polis ajan değiliz mors alfabesini bilsek ne işimize yarayacak onu çok merak ediyorum ha bilen bilir o ayrı mesele o kişiye artı katar ama illaki amatör olacaksan mors alfabesini ezbere bileceksin diye bir kaide olmamalı kimse anasının karnında bu işleri öğrenmedi zamanla tecrübe ederek öğrendi oradaki memur sesizce kopya çekebilirsiniz demiş o kişinin işgüzarlığı belkide şaka olarakta söylemiş olabilir bilemem ama kötü niyeti olduğunu sanmıyorum siz şikayet ettim diyorsunuz yazık değilmi şimdi o sınavı iptal ederlerse okadar insanın sınavı boşa gidecek tekrardan git gel birsürü masraf sıkıntı bu yaptığınız hiç etik değil bence mademki çok alındınız bu konuya orada o anda yetkili kimse onu çağırıp sizin memurunuz böyle böyle yaptı deseydiniz neden demediniz bence türkiyede az bilinen radyo amatörlüğünü bi darbede siz vurarak baltalamayın hepinize saygılar
Bülent Gökçen.

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
Konuya hassasiyetle yaklaşıp yorum bırakan ve amacı polemik yaratmak olmayan tüm arkadaşlara teşekkürler.Çeşitli görüşlerin olması ve bunları dile getirmemiz kadar daha doğal bir yapı olamaz.Formun amacıda bu zaten.
Yeni amatör olan,yada İzmir'de sınava giren arkadaşların "sınav iptal"olurmu? düşüncesi ve kaygısıda normal.Bunu zaman gösterir.

Şu açıdan bakmanızı rica ediyorum;
Yapılan sınavın amacı nedir?
Bu sadece bir hobi ise devlet hangi mantıkla bu işe zaman ve para harcıyor?
Amatör telsizcilik sınavına girecek arkadaşlara neden "sınav" sitresi yaşatılıyor? Bu liste uzar gider...

Sınav konuları;
Kanun yönetmelik,teknik,işletme bu konuları bilmeyen arkadaşlar ile bilenler arasında hiç fark yokmu?Sınavda kopya çeken ile çekmeyen aynı bilgi seviyesindemi? Hangi arkadaş kendini daha çok geliştirir,amatör telsizciliğin gelişmesine katkı sağlar.
Ben bu sınavı kazanayım daha sonra kendimi geliştiririm,amatör telsizciliğe katkı sağlarım,bilgilenir ve bilgilendiririm mantığı sizce ne kadar doğrudur?

Bu ve benzer forumların kurulma mantığı nedir?Neden bir çok arkadaşımız sınavda çıkma ihtimali olan sorular üzerinde tartışıldı,yorumlar yapıldı ve sorularıLinklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap?

Amatör telsizciliğin tanımı çok kısa değil arkadaşlar aksine çok geniştir.Başlangıcı "hobi" fakat bitişi olmayan uzun bir listedir.
Bu listenin içinde de  kopya çekmek yer almaz.

Şimdi yukarıdaki okuduklarınızın hepsini unutun lütfen...
Ben şu soruya cevap arıyorum.

Sınav komisyonundaki bir kişi "SESSİZCE KOPYA ÇEKEBİLİRSİNİZ" demesiniiçinize sindirebiliyormusunuz?

senoleker
  • Ziyaretçi
Sayın TA0ABG çağrı işaretli üye;
(İsminiz yazmadığından isminizle hitabedemediğim için özür dilerim)
Yani siz A,B,C sınıfları olmasın, sadece tek bir çeşit belge olsun, amatör amatördür, sınıfa ne hacet diyorsunuz. Anlattıklarınızdan o sonuca varıyorum. Bu da tabii ki bir görüş ve saygı duyarım. Ancak katılmıyorum.
Bir şeyi de merak etmeden yapamadım: C sınıfı bir amatörün yetkisinde olmayan ama A sınıfı amatörlerin yetkisinde olan şeyleri yapan kaç amatör var ülkemizde acaba?
Neden "İllaki A" diyoruz? C olsa ne olur?

Çevrimdışı TA0ABG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
slm
syn senoleker ben burada sınıflandılıma olmasın demek istemedik sadece bukadar insanları tekelciliğe yönlendirilmesine karşıyım onu belirtmek istiyorum yoksa tabiki bu işi bilinçli olarak yapmak uygun önüne gelen herkezin telsizi eline alıp ahkam kesmesi olmaz ben sadece bukadar çok zorlaştırılmamalı diyorum insanları teşvik edeceğimiz yerde daha çok soğututmazmı bu tarz davranışlar? şahsen soruyorum sınıfı ne olursa olsun içimizde harbiden de bir cihaz hf yada vhf uhf vss cihaz yapabilecek kaçtane amatör vardır merak ediyorum?

syn ta3cy sınavda kopya çekilmesi elbette doğru birşey değil vede sindirilemez bunda hemfikiriz zaten ama orada memurun yapmış olduğu işgüzarlığı orada sınava giren diğer amatör adaylarının ne suçu var? mademki orada o ortamdan rahatsız olmuş abimiz o esnada tepkisini dile getirip durumu yetkili mercilere bildirseydi benim anlatmak istediğim olay bu yoksa illaki hepimiz bu belgeyi almışsak bir bilgimiz varki alabildik şahsen ben sınava girdiğimde etrafımda bir kişi bile tanıdık yoktu ama kimsede kimseye birşey söyleyip kopya olsun bilgi olsun hiçbir lakırtı olmadı efendi gibi sınavımıza girdik çıktık saygılar

senoleker
  • Ziyaretçi
Neyin tekelciliğinden bahsettiğinizi anlamadım. Şunu şunu bilmeyen amatör olamasın diyen yok ki.
Var mı öyle bir yazı?
-
Gelelim verici konusuna:
Verici yapmak çok basit. Özellikle HF bandında. Hatta o kadar ki, bir kısa dalga anteni yapmaktan daha basit. Neden denemiyorsunuz ki? Bakın, benim lisansım yok. Seneler evvel daha amatörlere lisans verilmediği dönemlerde bile insanlar suç olmasına rağmen "amatörlük ruhunun verdiği motivasyonla" vericiler yapardı.
Size örnek olsun diye bir link gönderiyorum:
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Burada böyle konuları tartışsak, örneğin insanlar verici yapmaya çalışsa olmaz mı? Bildiğim kadarı ile fox hunting contest ler böyle el yapımı cihazlarla yapılır. Koskoca sitede neredeyse sadece bu konu akltif. Çok üzücü.
Tabii ki bu el yapımı cihazla piyasada satılanları kıyaslamayacağız. Hadi otomobil yapalım desek; piyasanın en dandik otomobiline bile erişemeyeceğimizi biliriz ama bunu yapmak isteyenler olabilir. Bir CW-SW verici yapmaya kalksanız, satın alacağınız malzeme, malzemeyi almaya gitmek için vereceğiniz yol parası kadar bir şey tutar Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Bence bunlarla uğraşılsa çok da güzel olur. Ne dersiniz?

Çevrimdışı TA2UKC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 7
  • İsim Soyisim: Cem Burak KOCAK
Neden siniflandirma ve sinav var

Hadi sinav sorularina tekrardan bir bakalim

Alıntı
A-B SINIFI ULUSAL VE ULUSLARARASI DÜZENLEMELER SORU BANKASI
Soru No:7
7) CEPT’ in hangi tavsiye kararı uyumlaĢtırılmıĢ Amatör Radyo Sınavı Belge düzenlemelerini mümkün kılar?

a) ERC 32 raporu
b) T/R 61-02 kararı
c) T/R 61-01 kararı
d) Hiçbiri

Simdi de ekteki dosyalara bir bakalim

Gorulecegi uzere ulkemizinde uyesi oldugu uluslararasi bir kurum bir karar almis dogal olarak da bunun ulkemizde de uygulanmasi gerekiyor.

Bundan dolayi sinav yapiliyor

Aslinda hazirlandiginda 2 tane olan sinif
Alıntı
HAREC A
NOVICE B
yeterli gelmediginden (daha once var olan ve sonradan kaldirilan) bir sinif daha ekleniyor.

Alıntı
Entry Level C

Yani aslinda bu sinavin yapilmasinin tek sebebi uluslararasi antlasmalara uymak.

« Son Düzenleme: 13 Kasım 2012, 16:08:13 Gönderen: TB1CKU »

Çevrimdışı TA0ABG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
sayın senoleker size sadece şunu sormak istiyorum radyo amatörü değilim dediniz yazınızda pekala ozaman siz bu sitede nasıl yorum yapabiliyorsunuz? sizi bu siteye kayıt etmemeleri lazım sonuçta radyo amatörü değilsiniz bir çağrı işaretiniz yok demekki siz kaçak olarak bu işlerle uğraşıyorsunuz.

yukarıda yazdığım kelimeleri şunu anlatabilmek için kullandım hoşgörü. insanların bilgi alışverişi yapabilmesi için radyo amatörlüğüne teşvik edilebilmesi için güzel bir uygulama girip sitemize üye olun radyo amatörlüğünün ne olduğunu anlayın sonrada sizde amatör olun gibi negüzel bir insani durum.pekala size denilseydi siz radyo amatörü değilsiniz burya üye olamazsınız gidin çağrı işareti alın gelin öyle üye olun hoşunuza gidermiydi?

benim vurguladığım konu bu zorlukla değil güzellikle olmalı bazı işler saygılar

senoleker
  • Ziyaretçi
Bülent Bey, Aynı yerdeyiz hep.
Ben sınıflandırmadan bahsediyorum, ama siz amatör olma şartlarından bahsediyorsunuz. Ben sizin itiraz ettiğiniz şeyleri söylemedim ki. Bence yazdıklarımı okuyun, sonra devam edelim.

senoleker
  • Ziyaretçi
Cem Bey,
Entry level falan bizde yok. Sadece "amatörsün" ve "değilsin" var. Ne yazık ki "level" ler olması gerektiğini anlatmayı başaramadım. A sınıfı şöyle olsun deyince, bu şartları amatör olabilme şartları olarak söylediğim şeklinde algıladı ve itiraz etti birçok kişi. Değişik şekilllerde, farklı cümlelerle tekrar anlatmaya çalıştım ama ne yazık ki başaramadım.
Aslında gönderdiğiniz belgelerden  TR6102.PDF olanında amatörün neleri biliyor olması yazılı. Sakın karşılaştırmayın bizimkilerle Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2UKC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 7
  • İsim Soyisim: Cem Burak KOCAK
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Cem Bey,
Entry level falan bizde yok. Sadece "amatörsün" ve "değilsin" var. Ne yazık ki "level" ler olması gerektiğini anlatmayı başaramadım. A sınıfı şöyle olsun deyince, bu şartları amatör olabilme şartları olarak söylediğim şeklinde algıladı ve itiraz etti birçok kişi. Değişik şekilllerde, farklı cümlelerle tekrar anlatmaya çalıştım ama ne yazık ki başaramadım.
Aslında gönderdiğiniz belgelerden  TR6102.PDF olanında amatörün neleri biliyor olması yazılı. Sakın karşılaştırmayın bizimkilerle Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Ben olmasi gerekeni degil neden sinav oldugunu aciklamaya calistim Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Profesyonel bir RF ci olarak zaten yapilan sinavi ve sorlan sorulari biraz eski moda buluyorum. Ama bir mevzuat var ve ona uymak lazim diye de dusunuyorum.
Bir zamanlar Microsoft`un yaptigi gibi. Brain Dump lar ile MCSE (sektor de paper MCSE olarak gecer bunlar) olanlar icin soyledikleri bir soz var.
Kisi eger 800 tane soruyu ezberleyip ve bunun 70 ila 100 tanesinden olusan sinavi verdiyse zaten birseyler ogrenmis demektir diye Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Seviye olsun da oluken de mantikli olsun.
Eskiden okulda hesaplari elde yapardik birakin hesap makinasini musfette kagit bile alamazdik yanimiza ama bugun ise artik neredeyse her sey online olarak yapiliyor. O yuzden ben hala yukarida ekledigim dosyalarda ki bir takim seylere muhalifim. Teknolojinin bu kadar gelistigi donemde el yapimi cihaz bana biraz abes ile istigal olarak geliyor. Ha anten oyle degil. Ihtiyac icadin anasidir su anda aracima bir cihaz geliyor ve istedigim anten maalesef hazir olarak yok. Ben de is ve aile hayatimin yogunlugundan (bu gun biraz bos vaktim var da yazabiliyorum) oturup da yapabilecek durumda degilim. Allahtan gelecek olan cihaza uygun ATU var da elimizde direk 9 feet bir whip ile anten sorununu cozecegim.

Sevgiler saygilar

Çevrimdışı TA0ABG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
slm
sayın senol bey siz enson yapılan radyo amatörü sınavına girdiniz mi? bunun cevabını istiyorum
birde sınıflandırma diyorsunuz sınıflandırma zaten var a,b,c diye c sınıfı kaldırıldı diye duymuştum ama neyse umarım siz a plus bir belge alırsınız yoksada sizin gibi çok bilgili abilerimiz kardeşlerimizde harcanmamış olur tek temnnim bu.bu konuyada daha fazla yorum yapamıyacağım varsın siz doğruları söyleyin ben yanlışı söyleyim hatta bundan sonraki sınavlarda öyle uygulamalar olsunki yanlış cevap yazılınca etiketlenip bütün yazılı sözlü basında afişe edilsin sınavı başaramayan arkadaşlar herkez bildiği işi yapmalı neticede sizler haklısınız bende akşama ışınlanma üzerine çalışmalara başlayacağım öyle hf falan beni kesmez bu saatten sonra Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA3ADA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • İsim Soyisim: İSİM SOYİSİM YAZILACAK
Arkadaşlar herkese selamlar.Yazışmalar amatörlük,amatörlüğün yapılma biçimi ve bu hobinin etiği kanularında toplanmış bulunuyor.Ben Bu yazışmalara uzun yıllardır hukukçu olmanın refleksi ile yaklaşacağım.Hangi konuda olursa olsun sınav bir bilgi ölçme biçimidir ve bu sınavda başarılı olursanız size sistem belli konularda faliyet gösterme yetkisi verir.Bu toplumda düzeni sağlama ve yetki verilen kişinin toplum ve bireylere zarar vermemeyi sağlamayı amaçlar.Şimdi forumu başlatan arkadaşımız özetle sınavın usulsüz olduğu iddiasında bulunuyor.Bunu ihbar kabul eden ülkenin hukuk sistemi bu konuda soruşturma başlatabilir.Yapılacak soruşturma sonucuna göre iddia sahipleri,sınavı açan ve yöneten kurum çalışanları,forumu açan ve o sınavın yapıldığı şehirdeki adaylar sorgulanır.usulsuzluk varsa sınav iptali gelir,sınav sadece o salonda değil tüm şehirde iptal edilir.İlgili kurum çalışanları görevi kötüye kullanmaktan yargılanır ve memurluklarına son verilir.adaylar da usulsuzluk varsa onlarda yargılanıp sabıka alır.Sonuç radyo amatörlüğünün yara alması ve itibar zedelenmesi,işinden ve gönül verdiği hobisini yapamayacak bir insan grubu.Burada benzer konuları açarken bu dikkatin gösterilmesi ve moderatörlerin benzer konuları takipte çok dikkatli olması gerektiği düşüncesindeyim. Telsiz amatörü olarakta söyleyeceklerim şunlardır.İzmirde sınav öncesi hazırlık kursları olduBilgi ve belgeler dağıtıldı gerekli dökümanlar yazılı ve dijital ortamda dağıtıldı,on line sınavlar yapıldı.katılım iyi düzeydeydi ve benimde ders verdiğim kurs sonucunda çok iyi sonuçlar çıktı.çoğunluk 80 puan ve üzeri düzeydeydi.Yani kimsenin o sınavda kopya çekmeye İzmir ilinde kimsenin ihtiyacı yoktu.çalışmayan yine kazanmadı.hal böyle olunca forumu başlatan arkadaşımızın sonuçları ağır olma ihtimali beyanı karşısında şehirde büyük tepki oluştu.Çünkü o sınavda onlarca yıldır B yada C sınıfı olan,telsizle profesyonel olan benim gibi sonradan amatör olanları amiyane tabirle 0na katlayacak arkadaşlarımız,hobinin gönüllüleri,mesleki faliyeti gereği (Orman gözetleme memurları,kurum belgeyi zorunlu koştu) belgeye ihtiyacı olan arkadaşlarımız vardı.Şimdi sonuç;belgenin gelmesi için postayı yada kargoyu bekleyen uykusu kaçan arkadaşlarıma sabır diliyorum.

Çevrimdışı TA9OZB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • TA2SU
  • İsim Soyisim: HILMI OZBEK
hay agzına diline sağlık üstat muhtesem olmus yazınız forumda görevli arkadaşlar bırakın formu kontrol etmeyı burdaki tartışılan konuyu linkler vererek Facebook ortamına bile taşımışlar Nasıl bir hobiinin içerisinde yiz hala anlamışdeğilim Saygılarımla 73ler

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
KEGM SINAV SORULARI BANKASI AÇIKLANMIŞTIR - ÖRNEK SINAV SORULARI (BİRLEŞTİRİLMİŞ KONU)

Başlatan TA3HS

25 Yanıt
17946 Gösterim
Son İleti 04 Mart 2012, 14:27:21
Gönderen: TA4AKA
xx
AMATÖR TELSİZ CİHAZI İTHALAT İZİNİ ALINMASI

Başlatan TA3DP

0 Yanıt
5724 Gösterim
Son İleti 01 Temmuz 2015, 14:11:35
Gönderen: TA3DP