Gönderen Konu: Amatör Telsiz Seçimi  (Okunma sayısı 9019 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA1ICA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • İsim Soyisim: Arslan Coşkun
Amatör Telsiz Seçimi
« : 24 Ekim 2012, 17:08:07 »
Merhaba,

4 Kasım'da yapılacak sınavla amatör telsizci olmayı hedefleyerek hazırlanırken bir yandan da telsiz cihazlarını incelemekteyim. Bu konuda internet ve sitede çok sayıda konu var, ama sorularıma tam cevap bulamadım. Normalde Yaesu VX-8GR gibi bir model telsiz almayı düşünüyordum. Ama bunun bir el telsizi olarak yetenekleri fazla olsa bile bir sabit ev telsizi veya araç telsizi olarak kullanılamaz, çıkış gücü sadece 5W denildi. SSB yok, çalışma modu ise 2m ve 70 cm bantları ile sınırlı. HF'de bir QRP cihazı olarak kullanma şansı da yok. Bu cihazla 2m ve 70cm dışındaki amatör bantlarda iletişim (TX) yapılamaz, sadece dinleme yapılabilir.

Bunun üzerine el telsizi ve bir sabit telsiz olarak iki farklı cihaz almayı düşünsem nasıl olur? Tabi bu durumda Yaesu VX-8GR gereksiz pahalı  bir yatırım olur, Kenwood TH-F7 onun yarı fiyatında SSB desteği de olan güzel bir cihaz. Kenwood veya ona benzer bir cihazı el telsizi olarak seçme ve ev için sabit telsiz olma konusunda önerilerinizi alabilir miyim? Bu alınması muhtemel ev telsizinde SSB, FM ve AM  olarak 80m, 40m, 20m, 6m, 2m ve 70cm bantlarında görüşme yeteneği (QRP dahil olmalı) de olsun istiyorum. Yurtiçinde satılan ve önerebileceğiniz böyle bir cihaz var mı? Marka, model ve satış yeri olarak bilgi verir misiniz? Ev telsizi olarak Yaesu FT-857 veya FT-897 cihazları güzel ve bu özellikleri sağlıyor görünüyor ama bunları satan bir yer bulamadım. Benim gördüğüm sabit telsizler sadece 2m ve 70cm bantlarını desteliyor.

Bana ne yapmamı önerirsiniz? Şimdiden çok teşekkürler.

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=3153.0

Çevrimdışı TA3CB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 18
  • İsim Soyisim: Mehmet Gültekin
Ynt: Amatör Telsiz Seçimi
« Yanıtla #1 : 24 Ekim 2012, 19:12:17 »
Arslan bey.Aslında siz gerekenleri yazmışsınız sadece bulmak kalmış.Google Amca sağolsun ararsan bulursun diyeceğim.Çok mantıklı ve gerçekci hesablar yapmışsınız.Dilerim aradığınızı bulursunuz.Anten olarakta vertikal olarak çalışan multi band antenler var fakat şu anda hiçbir marka aklımda yok.Kolay gelsin.73
KORSAN

Çevrimdışı TA1ICA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #2 : 24 Ekim 2012, 21:17:46 »
Google amcaya da danıştım ama çıkan adresler hep yurtdışı görünüyor. Bu tür cihazları yurtdışından almak riskli ve zor. Yurtiçinde biraz daha fazla ödeyerek te olsa garantili ve güvenilir bir yerden almak gerek. Yurtiçinde böyle bir satış noktası var mı acaba?

Çevrimdışı TA2MR

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 9
  • İsim Soyisim: Aziz SARI
« Yanıtla #3 : 24 Ekim 2012, 22:12:11 »
Arkadasım basta mobil com rf elektronik ve telsan.gibi bu.tarz firmalardan biraz pahalı ama en azından garantili guvenli ve kolay elde edebilirsin.

Çevrimdışı TA1ICA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #4 : 24 Ekim 2012, 22:28:08 »
Sorun şu ki bu firmaların hiçbiri Yaesu satmıyor. Yaesu satan yerlerde de el telsizleri var ama FT-857 veya FT-897 yok. Kısacası bu iki modeli satan yer yok. Bu iki marka ve model şart değil, bana 1200 USD altında fiyatı olan, 80m, 40m, 2m, 70cm ve SSB desteği olan bir sabit telsiz önerebilecek olan var mıdır? Marka Icom, Yaesu veya Kenwood olabilir.

Selamlar

Çevrimdışı TA2MR

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #5 : 24 Ekim 2012, 22:48:56 »
rf elektronıkte var aradıgın cıhaz gözunden kaçmş sanırım ft 857

Çevrimdışı TB3BAK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 15
  • İsim Soyisim: AHMET AK
« Yanıtla #6 : 25 Ekim 2012, 01:16:22 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Sorun şu ki bu firmaların hiçbiri Yaesu satmıyor. Yaesu satan yerlerde de el telsizleri var ama FT-857 veya FT-897 yok. Kısacası bu iki modeli satan yer yok. Bu iki marka ve model şart değil, bana 1200 USD altında fiyatı olan, 80m, 40m, 2m, 70cm ve SSB desteği olan bir sabit telsiz önerebilecek olan var mıdır? Marka Icom, Yaesu veya Kenwood olabilir.

Selamlar

Hocam ellerinde olmasa bile siz iletişime geçin sipariş alırlar diye tahmin ediyorum.Kolay gelsin. 73,,

Çevrimdışı TA1ICA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #7 : 25 Ekim 2012, 11:33:07 »
Yorumlarınzdan pahalı tek bir el telsizi yerine daha uygun fiyatlı bir el telsizi ile çıkış gücü yüksek farklı bir sabit telsizi almanın daha uygun olacağı konusunda herkesin mutabık olduğunu algıladım. Böylece sabit telsizin 100 W çıkış gücü ile daha uzak mesafelere erişilebilir, el telsizi ise kısa mesafede ve günlük hayatta kullanımda olabilir.

Böyle düşünüldüğünde Kenwood TH-F7 güzel bir el telsizi tercihi olacak diye inanıyorum, fiyatı da 1000 TL civarında. Sabit telsiz olarak Yaesu FT-857 ve FT-897'den bahsettim ama bunların her ikisinin de fiyatının 2000 TL üzerinde olacağını tahmin ediyorum. Siz tecrübeli üstatların önerebileceği aynı olmasa bile benzer özelliklerde sabit telsizler varsa onları duymak isterim. Zira bunlar gerçekten yüksek rakamlar, bu paraları gözü kapalı harcamak amatör telsizcilik düşüncesi ile ne derece uyuşur, bundan çekiniyorum.

Bu düşünceleri de dikkate alarak yorum veya tecrübelerinizi paylaşırsanız sadece bana değil diğer amatör kardeşlerimize de katkı sağlayacağını düşünmekteyim.

Selamlar

Çevrimdışı TA2MR

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #8 : 25 Ekim 2012, 12:39:37 »
güzel kardeşim ozaman sıze şunu önerıcem HF yanı kısa dalga çalışmıyackasanız pıyasada programlı cıhazlar var motorolaını tavsıye edebılırım alın bır tane vhf mono bant cıhaz 25 wat işinizi görürü lokal görüşmeler ve rolalerde  işnizi görür kısa dalga ıstıyorum dersenız QRP yanı düşük güçte çalışan HF CIHAZLAR var  elınde olupta çıkarmak ısteyen arkadaşlar oluyor zaman zaman bunlar daha ekonomık el cıhazı konusunda çın malı el cıhazları var bunlarda ıyı woxun modelı güzel ama kenwood th-f7 el cıhazı süper tavsıye ederım ıkıncı el 500 tl cıvarı gıdıyor size tavsıyem cın malı alana kadar bu kenwood tavsıye ederım gercekten harıka cıhaz bende var kullanıyorum bu cıhaz hakkındakı yorumları oku hak verıceksın bu lınkte var Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA1ICA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #9 : 05 Kasım 2012, 01:31:50 »
Bugün girdiğim sınavda gerekli puanı alarak A sınıfı lisans almaya hak kazandım. Bu sonuçla cihaz tercihi konusu daha önemli hale geldi. Benim için bir cihazda dinleme özellikleri de önem taşıyor, zira ben işitme cihazı kullanan bir işitme engelliyim. Telsiz cihazına kulaklık takılabiliyor olması ve bunun stereo dinleme sağlaması gerekli bir özellik. Aynı şekilde FM ve kısa dalga radyo yayınlarını da aynı kulaklıkla stereo dinleyebilmek istiyorum. Bütçenin sorun olmadığını varsayarsak bana bu isteklerimi karşılayabilecek bir el telsizi önerebilir misiniz?

senoleker
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 05 Kasım 2012, 18:00:19 »
Piyasadaki cihazlar hakkında hiç bilgim olmamakla birlikte, amatör amaçlı bir el telsizinde "stereo" çıkış olmayacağını düşünüyorum.
İki kulağınıza da takılan kulaklığı kullanmak ise kastınız, bunun stereo olması şart değil ki. İki kulaklık birlikte bir çıkışa bağlanabilir.
Sonuçta kulaklığın fişinde yapılacak ufak bir modifikasyon yahut kulaklık / cihaz arasında konacak ufak bir adaptörle halledilebilecek bir şey.
Dolayısı ile sadece cihazın kulaklık çıkışı olması yeterlidir diye düşünüyorum.
Yanıldığım / eksik bildiğim bir husus varsa bilmek isterim.

Çevrimdışı TA1ICA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #11 : 05 Kasım 2012, 18:23:11 »
Şenol Bey, söylediğinizde tamamen haklısınız, kulaklık bağlantı şekli değiştirilerek tek çıkıştan da iki kulaklık beslenebilir. Ancak cihazı bir FM el radyosu olarak dinlemek istendiğinde stereo FM yayınını mono bir telsizden dinlemek çok keyifli olmasa gerek. O denli para sayınca iyi bir FM radyo olarak ta kullanılsın istiyor insan.  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Piyasada dinleme amaçlı en iyi cihazlardan birinin Kenwood TH-F7 olduğu söyleniyor ama ses çıkışının çok tiz olduğu da belirtilmiş. Ama Yaesu ses kalitesi açısından daha ön planda olduğu belirtilmiş. Son modelinde stereo FM yayın dinleme özelliğini görünce beni cezbetmişti. (Yaesu VX-8R)

senoleker
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 05 Kasım 2012, 18:44:13 »
Mesajınızın FM radyo yayınını stereo olarak dinleme ile ilgili kısmı gözlerim gördü ise bile, beynimin görmediği kesin.
Cevabımı yazarken bir telsiz konuşmasının ya da CW muhaberenin nasıl stereo olabileceğini düşünüyordum Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA1ICA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #13 : 05 Kasım 2012, 19:17:48 »
Telsizleri çok iyi bilmiyorum ama normalde kulaklık çıkışı olan cihazlar yayın stereo ise iki kulağa o sesi veriyorlar, yayın stereo değilse mono sesi iki kulaklığa bölüştürüyorlar. Sizin bir müdahele yapmanıza gerek kalmıyor. Bir telsizde de bunun böyle olabileceğini düşünmüştüm. Yani muhabere yaparken mono gelen ses telsiz içinden ikiye bölünür, böylece siz stereo kulaklık bağlarsanız her iki kulaklıktan da ses alırsınız. FM radyo yayını ise zaten stereo alınır diye hayal ediyorum. Telsiz kullanan ve bunun stereo kulaklıkla test eden arkadaşlarımız yorum yapabilirler mi?

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Telsiz Seçimi Hakkında (Yeni Amatör)

Başlatan TA2OAB

20 Yanıt
12452 Gösterim
Son İleti 25 Nisan 2017, 17:17:18
Gönderen: TA2UBW
xx
Yardım, Doğru telsiz seçimi ve yurt dışından telsiz getirme

Başlatan TA1ABB

0 Yanıt