Gönderen Konu: CAGRI ISARETIM  (Okunma sayısı 9056 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2ASV

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • İsim Soyisim: murat sivrikaya
CAGRI ISARETIM
« : 06 Temmuz 2012, 22:44:51 »
selamlar bugun forumun birinde bir resim ve resmin altinda cagri isaretim yaziyor site sahiplerine durumu yazdim bir bilgi gecmediler birde resimi ortadan kaldirdilar bu ne is anlamadim kasti olarak cagri isaretimi kullaniyorsalar yaziklar olsun cok ayip ediyorlar biz yillarca dinledik  birak baskasinin cagri isaretini kullanmayi mandala bile basmadik nerden nereye yaziklar olsun

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=2784.0
« Son Düzenleme: 06 Temmuz 2012, 22:50:03 Gönderen: TANGO54-OE9ASJ »

Çevrimdışı TA4ACV

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 37
  • İsim Soyisim: Cagatay VURAL
Ynt: CAGRI ISARETIM
« Yanıtla #1 : 06 Temmuz 2012, 22:57:29 »
baskasının işaretini kullanmak nedir ya..

bu arada işretiniz nedir?
Cagatay VURAL

Çevrimdışı TA2ASV

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #2 : 06 Temmuz 2012, 23:07:17 »
TA2ASV murat

Çevrimdışı TB2BSU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 4
  • İsim Soyisim: S.Alp ÖZDOĞAN
« Yanıtla #3 : 07 Temmuz 2012, 10:22:34 »
Murat Bey, konuyu bende takip ettim. Sitenin yöneticisi sizin uyarınızdan sonra cep telefonunu vererek konuyu doğru şekilde anlamaya ve yapılan hatayı düzeltmek için sizden telefon bekledi. Daha sonra siz cevap vermeyince yazılan işaretin W ile olması gerektiğini, bunun kendilerinden kaynaklanan bir hata olduğunu belirtti yanılmıyorsam. Eski yazışmaları gözden geçirin derim. 73
FREKANSTA QRV  73

Çevrimdışı TA2ASV

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #4 : 07 Temmuz 2012, 10:48:46 »
cep tlfonu yazmis yurt disina ciktihimdan arama imkani olmadi aydinlatici bir aciklama yok

TB2POZ
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 08 Temmuz 2012, 15:44:29 »
Aydınlatıcı bilgi ben vereyim; A sınıfı olmuş ama iş bilmez amatör arkadaşın biri çağrı işaretinde "W" olduğundan ve bunun yabancı dilde "whiskey" olarak okunduğundan rahatsız olduğu için sizin "V" kullanmayı tercih etmiş ve bu durumda "TA2ASV" olarak anılmıştır.

Uluslararası standart ve kurallara bağlı kalınması gerekir ki zaten o amatör telsizci kendisini TA2ASV tanıtarak bir hata yapmış, bunu bile bile cevap veren istasyonlar iki hata yapmıştır.

Dilerim tekrarı yaşanmaz ve bu da örnek teşkil eder.
73

Çevrimdışı TA2KB

• Site Teknik Destek
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 17
  • eski işaret TA2ABD
  • İsim Soyisim: Abdülkadir Bozkurt
« Yanıtla #6 : 09 Temmuz 2012, 16:56:05 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Uluslararası standart ve kurallara bağlı kalınması gerekir ki zaten o amatör telsizci kendisini TA2ASV tanıtarak bir hata yapmış, bunu bile bile cevap veren istasyonlar iki hata yapmıştır.

Özgür kişileri birbirine karıştırmışsın.

Bahsettiğin kişi "double V" okunuşu ile "dabılv" veya "Washington" olarak çıkış yapıyor. çağrı işaretide keza bu soylemle uyumludur. Ki cagri isaretini turkce harf olarak okuyan bir ton kişinin oldugunu dusunursen  sorun varmış gibi gelmedi bana.

Burada V yani victor'u kullanan kişi ve kişiler farklı vede sorun başka.

Esen kalın 73,
Sen doğru yolda ol da, varsın sanan eğri sansın.

Çevrimdışı TA2MR

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 9
  • İsim Soyisim: Aziz SARI
« Yanıtla #7 : 09 Temmuz 2012, 19:01:25 »
arkadaşlar burda gereksız bır tartışma ortamı var çagrı işaretınde W varsa  "whiskey"  bu şekılde okunmalı bende duyuyorum frekanslarda  bu şekılde söylemek ıstemıyorsa ya işaretını degiştiricek yada uluslar arası dılde bunu söylemek zorunda söylemıyceksede amatörlugu bıraksın o şöyle bu böyle demiş bence saçma sagılar 73

Çevrimdışı TA2ASV

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #8 : 09 Temmuz 2012, 19:55:39 »
adamlar goz gore gore w v yapmis boyle cikis yapiyor birde adina harf yanlislihi diyor  yazik amatorluk ne hale gelmis

Çevrimdışı TA2ASV

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #9 : 09 Temmuz 2012, 20:45:35 »
bu sahislari taniyan varsa soyleyin yanlis anlasilma  varsa suraya bir sabit numara yazsinlar  su yanlis anlamayi duzeltmek icin 

TB2BKA
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 10 Temmuz 2012, 09:42:27 »
Murat Bey, konuyu bende takip ettim. Sitenin yöneticisi sizin uyarınızdan sonra cep telefonunu vererek konuyu doğru şekilde anlamaya ve yapılan hatayı düzeltmek için sizden telefon bekledi. Daha sonra siz cevap vermeyince yazılan işaretin W ile olması gerektiğini, bunun kendilerinden kaynaklanan bir hata olduğunu belirtti yanılmıyorsam. Eski yazışmaları gözden geçirin derim. 73

Kesinlikle doğru sitede TB2BKU Size defalarca cep telefonunu yazdı, yanlışlık olmuş diye ama siz dönmediniz heralde.

Kendisinin bilgisi doğrultusunda ben size bir kez daha telefonunu yazayım veya siz telefonunuz yazın o sizi arasın.

Mustafa 'nın cep telefonu : 0536 595 53 24

TB2BKA
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 10 Temmuz 2012, 09:49:07 »
Aydınlatıcı bilgi ben vereyim; A sınıfı olmuş ama iş bilmez amatör arkadaşın biri çağrı işaretinde "W" olduğundan ve bunun yabancı dilde "whiskey" olarak okunduğundan rahatsız olduğu için sizin "V" kullanmayı tercih etmiş ve bu durumda "TA2ASV" olarak anılmıştır.

Dilerim tekrarı yaşanmaz ve bu da örnek teşkil eder.
73

Konunun bilmeden araştırılmadan yazılmasına bir örnek işte !

Bahse konu Şahin AKMAN Çağrı işareti TA2ASW dur ve resmi çağrı işaretide bud, çıkış yaparken Şahin Hocamız (ki Şahin hoca ile aynı kurumda çaışıyorum) W için wiski yerine Türkçe dilde ise çift V yada Dabulyu olarak telefuz etmektedir. Konu ile Murat beyin bahsettiği konu tamamen ayrı konular.

İş bilmez amatörün kim olduğu anlaşıldı heralde.

TB2BKA
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 10 Temmuz 2012, 09:53:17 »
arkadaşlar burda gereksız bır tartışma ortamı var çagrı işaretınde W varsa  "whiskey"  bu şekılde okunmalı bende duyuyorum frekanslarda  bu şekılde söylemek ıstemıyorsa ya işaretını degiştiricek yada uluslar arası dılde bunu söylemek zorunda söylemıyceksede amatörlugu bıraksın o şöyle bu böyle demiş bence saçma sagılar 73

Aziz kardeşim, siz uzun bir a amatölüğe ara vermiştiniz... Heralde bazı şeyleri unutmuş olmalısınız ki bu şekilde amatörlüğü bıraktırıyorsunuz.

W uluslararası bir görüşmede mutlaka Whiskey olarak oknur ancak Türkiyede yapılan görüşmelerde böyle bir kural yok, hatta anlaşılır olması tercih edilir, bugün Anadolunun bir çok yerinde okunuşlar eğer uluslararası bir görüşmede değilse TÜRKÇE okunuyor ve W nin de karşılığı çift V dir..

Çevrimdışı TA2MR

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 9
  • İsim Soyisim: Aziz SARI
« Yanıtla #13 : 10 Temmuz 2012, 10:14:05 »
Sevgili adasım ara verdiysek amatörluktden kopmadık zaten benim ara vermemde yine bu çagrı isareti mevsuzu oldu .yani bu konun bir benzeri ..burdaki.sıkıntı bu.w  harfin kullanımını.şeklinde ha şunuda soyleyim ben memlekete gelis gidislerde bir çok amatör istasyonla göruştum hiç birinde de ben ulusal alfebedik kullanan görmedim .

TB2BKA
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 10 Temmuz 2012, 10:42:27 »
Sevgili adasım ara verdiysek amatörluktden kopmadık zaten benim ara vermemde yine bu çagrı isareti mevsuzu oldu .yani bu konun bir benzeri ..burdaki.sıkıntı bu.w  harfin kullanımını.şeklinde ha şunuda soyleyim ben memlekete gelis gidislerde bir çok amatör istasyonla göruştum hiç birinde de ben ulusal alfebedik kullanan görmedim .

Sen Erzincan'a Bayburt'a Erzurum'a yada diğer Anadolu İllerine gitmemişsin heralde Aziz. Bu şekilde bir kural yok tekrar hatırlatayım sana.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

moved
TAŞINDI: TA8YCA çağrı işareti duyulduğunda bu çağrı işareti hangi ilden yapılmıştır?

Başlatan TA3V

0 Yanıt
2281 Gösterim
Son İleti 11 Eylül 2017, 09:23:47
Gönderen: TA3V
xx
Çağrı işaretleri

Başlatan TA2ALH

19 Yanıt
14832 Gösterim
Son İleti 29 Nisan 2016, 00:39:32
Gönderen: TA2ALH