Gönderen Konu: İstanbul Atatürk Havalimanı'nda Güvenlikçi Gaspı  (Okunma sayısı 5559 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

TA1ALU
  • Ziyaretçi
26.04.2012 tarihinde saat 19:35 sularında Dış Hatlar gidiş terminaline annemi yurtdışında bir Türk Büyükelçiliğinde çalışan babamın yanına uğurlamak için E kapısından giriş yaptık. Havalimanında check-in, harç pulu alımı, uçuş kodundan kapı takibi gibi işlemlerde ona yardımcı olmak ve 30 kg.lık valizini taşımak için ona refakat etmek istemiştim.

Ancak güvenlik x-ray cihazlarından geçirdiğim telsizimi görmek istediğini söyleyerek çantamı açtı ve bakabilir miyiz diyerek eline aldığı telsizimi alarak hızlıca uzaklaşmaya çalıştı. Arkasından "Telsizimi nereye götürüyorsunuz, bırakır mısınız?" diyerek ikaz ve ihtar ettiğim halde "Burada bekleyin polise götürüyorum diyerek yaptığı işin adeta bir gasp olduğunu ikrar etti. Eğer bir polis memuruna gösterilecekse telsizi benim üzerimdeyken de gösterebilirdik. Telsizimi alıp hızlıca polise gitmesinin, yangından mal kaçırır gibi işgüzarlık etmesinin gereği yoktu. Ayrıca memurun yanında kendisiyle benim ya da telsizimin hakkında neler konuştuğunu da merak ediyordum doğrusu.

Polis amatör lisansımı ibraz ettiğim halde telsizle buraya giriş yapılamayacağını söyledi ve ben de onun bu konuda bilgisiz olabileceğini düşünerek kendisiyle bir polemiğe girmedim, nitekim telsizin teknik olarak herkesin cebinde taşıdığı telefonlardan bir farkı yoktu. Üzerimde taşıdığım telsizi bulundurma yetkisini bana devlet vermişti ve bu cihaz kendisine tahsis edilmiş amatör bandlarda FM modülasyonu ile haberleşen bir cihaz. Airband ile bir enterferans durumu da yok, kaldı ki benim de bir yolcu olabileceğimi söyleyerek pasaportumu ve sırt çantamı gösterdiğim halde cihazıma el koyuldu ve telsizle havalimanına giremeyeceğim söylenerek çıkarken teslim almam söylendi. Yaklaşık bir buçuk saat sonra telsizimi alarak havalimanından çıkabildim sorunsuzca.

Acaba havalimanlarına UHF/VHF bir cihazla giriş yasak mıdır, giriş yasaksa yolcular telsizle seyahat edemiyor mu?

Bu konuda şikayetçi olmak istiyorum öncelikle TAV'a mı yoksa doğrudan savcılığa mı başvurmam gerektiği konusunda emniyet mensubu, hukukçu ya da özel güvenlik uzmanı birinin yardımlarını bekliyorum. Lisanslı bir amatör olarak lisans almakla haklarımızı savunamayacak isek, kötü niyetli, lisanssız, lisanslı olsa dahi sızamayacağı bantlara her yerde girip tehlike saçan korsanlardan olmamakla mı bir kusur işledik acaba?

73.

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=2595.0
« Son Düzenleme: 27 Nisan 2012, 11:24:05 Gönderen: TA1ALU »

TA2AKB
  • Ziyaretçi
Ynt: İstanbul Atatürk Havalimanı'nda Güvenlikçi Gaspı
« Yanıtla #1 : 27 Nisan 2012, 14:44:42 »
Alper Bey,yaşamış olduğunuz bu olumsuz olayı birdaha yaşamamanızı diliyorum.Olay tamamen polis memurunun bilinçsizliğinden kaynaklanmıştır.Böyle bir yasak yoktur,daha geçen gün aramızdan bir arkadışımız kontrolden geçerken belgesini gösterip telsiziyle uçağa binmiştir.O görevli güvenlik personelinin ve polis memurunun yöneticisi/amiri ile görüşüp olumlu sonuç alabilirdiniz.
İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün internet sitesinde online olarak başvuruda bulunabiliyorsunuz.Olayın yaşandığı saati,tarihi,bölgeyi belirtip durumu anlatırsanız size olumlu bir dönüş yapacaklarını düşünüyorum.Görüşmeleriniz sonucunu bizlerle de paylaşırsanız biz de bilgi sahibi olmuş oluruz.
Kolaylıklar diliyorum,73.

Çevrimdışı TB2PMB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 7
  • İsim Soyisim: Murat Basel
« Yanıtla #2 : 27 Nisan 2012, 21:07:39 »
Alper bey, umarım bu tür tatsız bir olayla tekrar karşılaşmazsınız... Olay tamamen bilinçsizlikten kaynaklanmış ki son 10 günde tam 4 uçuş yapmış ve bu şekilde bir olay ile karşılaşmamış, hiçbir sorun yaşamadan Esenboğa ve Adnan Menderes havalimanlarında telsizim ile giriş çıkış yapabilmiş bulunmaktayım.. Esenboğa havalimanında güvenlik bana ne amaçla kullandığımı sordu ve bende belgemi ibraz ederek gerekli açıklamaları yaptım bunun üzerine güvenlik görevlisi bana bir dk beklerseniz polis memurumuzu çağırmam gerekiyor diyerek polis memurunu çağırdı.. Polis memuru gelip yine aynı şekilde ne amaçla taşıdığımı sorduğunda yine belgemi ibraz ettim ve polis memurumuz gayet kibar bir şekilde teşekkür edip iyi yolculuklar diledi yalnız bir dip not olarak ta şunu söylemeliyim bana uçağa cihaz ile binemeyeceğimi cihazımı valizimi vermeden önce valizime koyup üzerinede kırılacak ibareli etiket yapıştırtmamı söyledi.. Bende tabiki diyerek uçuşumu gerçekleştirdim. Bunun haricinde ise Adnan Menderes havaalanında x-ray cihazından cihazımı geçirdiğim halde hiçbir güvenlik görevlisi yanıma bile gelmedi değil polis çağırmak. bende Hiçbir şey söylemeden direk giriş yaptım.. Sanırım bilinçsiz bir memura ve güvenlik görevlisine denk gelmişsiniz. Umarım böyle bir olayı tekrar yaşamazsınız. iyi günler 73

Çevrimdışı TA2ASD

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • İsim Soyisim: salih demircan
« Yanıtla #3 : 30 Nisan 2012, 15:38:19 »
Alper bey geçmiş olsun sanırım bizim ülkenin en büyük problemlerinden biride ceberrut devlet yönetimi sizin sorunda bundan kaynaklanıyor o polis memuru size başarılar dileyip göndermesi lazım iken malesef böyle oldu . Dünyada devlet veya hükümet görevlilerinden çok meşhur radyo amatörleri var iken bizden benim bildiğim bir tane bile yok sayın başbakan bir kere olsun amatörlere selam bile verse bu sorun çözülür. tEKRAR GEÇMİŞ OLSUN

TA1HZ
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 30 Nisan 2012, 17:16:07 »
Değerli Arkadaşlar,
İstanbul Atatürk Havalimanı diğer havalimanlarına benzememektedir. Buradaki Mülki İdare Amirliği almış olduğu bir karar ile nedenini bilemediğim bir şekilde özellikle el telsizlerine karşı bir tutum sergilemektedirler.
Bu davranış biçimlerini Sivil Havacılık'ta var olan "kolluk kuvvetlerinin uçuş emniyetini tehlikeye düşürebilecek durumlara karşı önlem alma" olarak özetlenebilecek maddeye isnat etmekteler.
Son 1 yıl içinde iki kez yurt dışına yolculuk yaptım ve her ikisinde de yanımda Kenwood TS570 HF cihazımı götürdüm. İlkinde Havaalanı girişteki özel güvenlik x-rayde cihazı gördüğünde bu ne diye sorduğunda HF cihaz olduğunu belirttim, bunu polise teslim etmesi gerektiğini belirtti. Bende kendisine beni ne ile suçladığını, her hangi bir suç unsuru olmadığı takdirde kendisi ile mahkeme önünde hesaplaşacağımı belirttiğimde geri adım atıp, nasılsa uçağa sokamazsın diyerek yol verdi. Gümrükleme işlemi sonrasında son kontrolde uçakta telsiz kullanamayacağımı söyleyen polise bu cihazın 220V ile çalıştığını, güç kaynağının aşağı bagajda olduğunu, kırılabilir ve çalınabilir eşya olması nedeniyle laptop gibi yanımda taşıdığımı belirttiğimde kabin içi bagaj olarak içeri almama izin verdi. El telsizleri konusunda yaklaşımları biraz daha farklı. Anteni ve bataryayı söker, bataryayı ayrı çantaya koyarsanız ne olduğuna bakmıyorlar bile. Bir kez batarya üzerined iken çevirip sorduklarında bataryayı ayırıp çantanın farklı gözüne yerleştirince geçin dediler.
Bu yaklaşım çok ilginç bir şekilde yalnızca İstanbul Atatürk Havalimanında mevcut. Sabha Gökçen-Erzurum-Trabzon-Denizli havalimanlarında bu uygulamanın gramı yok.
Karşı tarafın ters hareketine karşı alınacak en basit önlem "Hangi yasa maddesine göre suçlandığınızı sormak" . Ardından da YAZILI olarak tarafınıza ne olduğunun bildirilmesini talep etmek. Tutanak karşılığı işlem yapılmasını talep ettiğiniz an işin rengi değişiyor. Zira kanuni dayanağı olmadan tutanağımn altına imza atan polis ya da özel güvenlik görevlisi sonrasında olacaklara katlanmayı göze alıyor demektir ki hiç kimse buna razı gelmiyor.
Size önerim havaalanına yolcu karşılama vb nedenle gidiyorsanız cihazınızı araç bagajında bırakın. Nasıl ki multitool vb lerini yanınıza almıyorsanız 30-40 dk cihazdan ayrı kalın. Yolcu olarak gidecekseniz bataryayı bavula- anteni 2. bavula, cihazı yanınıza alın. Kimse ses çıkartmayacaktır. Çok israrcı olurlar ise RUHSATLI TABANCA muamelesi talep etmek hakkınız var. SECURİTY BAG yaptırın, size 5 dk ya mal oluyor ama çok kıymetli memurumada bürokrasi yaratıyor, işi ne yazsın yazıyı  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
73 de TA1HZ

TA1ALU
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 01 Mayıs 2012, 15:27:38 »
Tevfik ağabey'e tavsiyeleri ve diğer amatörlere geri dönüşleri için ziyadesiyle teşekkür ederim. Cehalete karşı ısrar yersiz. Bilgi ve hukuğun inceliklerini bilmek gerekiyor anlaşılan. Bir daha boş bulunup da böyle bir olayla denk gelirsem telsizim üzerimdeyken ruhsatlı silah muamelesi ve tutanak isteyeceğim, artık o da engellenirse 155'i arar ya da röleye çıkarım herhalde.

Normalde pek şikayetçi olmam böyle karşılaştığım sorunlardan ama o gün gerçekten çok kafaya takmıştım, şu an pek umrumda değil. İnsan karşısında elleri cebinde aynen yazacağım telaffuzla "YASSAH KARDEŞİM. GÖREVLİ DEĞİLSEN TELSİZ YASSAH"  dediğinde, gösterdiğin belgeye ve yüzüne bile bakmadan kafayı tavana diken bir polis görünce insan sinirleniyor, titreme geliyor tabi. 

Herkese tekrar teşekkürler, selamlar, saygılar.

73.

TA3FB
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 01 Mayıs 2012, 20:19:56 »
Selam

Fargo-Chicago-İstanbul-Ankara-Çanakkale yolculuğu yaptım. Sırt çantamda 2 tane vx3 vardı. Batarya ve antenleri bavula koydum. 4 güvenlikten geçtim, hiç kimse bana "bunlar nedir ?" diye sormadı. Cebinizde antenli ve bataryalı bir cihazla bu tür yerlere girerken güvenlik görevi icabı bunu sorabilir. Ben o insanlara hak veriyorum. Ama işi abartıp gasp durumuna gelirse o zaman işin rengi değişir. İzlenecek yolu Aydın bey detaylı anlatmış.
Herkesi kendimiz gibi sanmak oldukça yanıltıcı olur. Bu tür uygulamaların kendi güvenliğimiz için olduğunu unutmamalıyız. Daha geçenlerde adamın biri uçağı yanıltmaya kalktı. Güvenlikçiler ve amatörler karşılıklı uymaları gereken kurallara zamanla alışacaklar. Sen bataryan ile antenini ayıracaksın, o ise kontrolde ayrılmış cihazı görüp teşekkür edecek. Olay bu kadar basit.
73

Çevrimdışı TA2AOG (SK)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 37
  • İsim Soyisim: Osman Güler
« Yanıtla #7 : 02 Mayıs 2012, 12:33:56 »
Gasp da edemez el de koyamaz. Adam cahilin teki imiş işin özeti bu.

Benim el çantamda mermi kalmış, orada da unutmuşum uzun zaman olmuş farkında değilim. Güvenlikçi cihazda görünce "mühimmat var emanete alacağız". O kadar. Her şeyin usulu kuralı var. El koyup, koşup gitmesi ne saçmalık. Şikayetçi olun.

TB4CNK
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 14 Mayıs 2012, 12:25:20 »
Merhabalar

Aynı hadise yaklaşık bir ay öncesinde benimde başıma geldi Bodrum - İstanbul uçuşumda hiç bir sorun yaşaman x ray geçtim ertesin dönüşümde ATATÜRK havaalanında laptop çantamın içerisinde bataryası ve anteni ayrı ayrı koyduğum halde bayan özel güvenlik cihazı elimden kapıp polise gösterceğim diyerek uzaklaştı peşinden giderek soluğu memur un yanında aldık belgemi göstererek cihazımı aldım
Burada özel güvenlikçileri bu konu hakkında bilgilendirme yapmaları gerekiyor.

Çevrimdışı TA3AFO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 1
  • İsim Soyisim: FERHAT ÖZEL
« Yanıtla #9 : 19 Ocak 2013, 02:11:10 »
ÖZEL GUVENLIK GOREVLILERINE VERILEN EGITIMLERDE AMATÖR TELSIZCILIKLE ILGILI HERHANGI BIR BILGI VE EGITIM VERILMIYOR  BU NEDENLE GUVENLIK GOREVLILERI AMATÖR TELSIZ BILGISI COGUNUN YOKTUR BU NEDENLE  KARSILASABILIRLER NORMALDIR BENCE  UYGUN VE NAZIK BICIMDE SORMASI LAZIM VE GERCEKTEN TATMIN OLAMADIYSA AMIRE POLISE BILGI VEREBILIR .BURDA GOREVINI YAPIYORDUR...AMA AYRICA OYLE ELINE ALIP KOSARCASINA HEYECAN YARATARAK SUCLU GIBI HISETIRMESINE GEREK YOKTUR YANLIS YAPMISTIR.

TA3AFO 73
ÖZEL GUVENLIK

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

sad
ATATÜRK HAVALİMANI İÇ HATLAR TERMİNALİNE EL CİHAZI İLE GİRMEMİZ YASAK

Başlatan TA2AHP

35 Yanıt
24510 Gösterim
Son İleti 04 Kasım 2015, 13:20:54
Gönderen: TA2PS
xx
Havalimanı Araç Telsizi