Gönderen Konu: TÜRKİYE'DE YANLIŞ KULLANILAN ÇAĞRI KODLARI HAKKINDA!!!  (Okunma sayısı 16720 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TB3BAK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 15
  • İsim Soyisim: AHMET AK
Ynt: TÜRKİYE'DE YANLIŞ KULLANILAN ÇAĞRI KODLARI HAKKINDA!!!
« Yanıtla #15 : 04 Ocak 2012, 18:21:40 »
Öncelikle belgem elime geldiğinden beri düşündüğüm, benimde kafamı kurcalayan bir konu.Sizlere katılıyorum. Ya tamamını Uluslararası fonetik alfabe ile, ya da tamamını milli fonetik alfabeye göre kodlamalıyız.Ancak anket seçeneklerini eksik buldum.Açıkçası ben frekanslarda nasıl duyduysam o şekilde söylemeye başladım.Yani ne tembellik, ne de amatörlüğü ciddiyete almamamdan değil...

Umarım bunu düzeltme yolunda başarılı oluruz.Ben bundan sonra "TANGO BRAVO THREE BRAVO ALFA KİLO" şeklinde çıkış yapacağım.
73,

TA3FB
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : 05 Ocak 2012, 01:44:33 »
Arkadaşlar,
Tüm dünyada, her dilden insanlar fonetik alfebeyi kullanıyor, numara kısmınıda kendi dillerinde söylüyorlar. Eğer HF frekanslarda dinleme yaparsanız bunun böyle olduğuna şahit olabilirsiniz. italyanı 4 e four demiyor veya bir alman.
Eskiden A, B ve C sınıfı uygulamasında bütün çağrı işaretleri  TA ile başlıyordu. Kişiler kendi aralarındaki görüşmelerde TA yı yutup sadece 3FB 3XX gibi kullanılıyordu. Bu yutma meselesi eskiden kalma bir alışkanlıktır. TA-TB uygulaması olunca bu konuda zaman zaman sıkıntılar olabiliyor. Madem TA-TB oldu, eski alışkanlıklardan kurtulmanın zamanının geldiği aşikar.

İyi günler ve iyi çalışmalar dilerim.

Çevrimdışı TB3CMT

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 3
  • İsim Soyisim: Murat TALAZGİL
« Yanıtla #17 : 05 Ocak 2012, 01:51:52 »
HF'de dinlediğim kadarıyla numara kısmını söylemeden önce "Number" eki kullanıyorlar... Örnek: Tango Alfa Number One Alfa Golf Alfa şeklinde... Ha birde bazıları Nowember yerine Nancy, bravo yerine beta kullanıyor... Yani bence herkes işine geldiği gibi, kolayına geldiği gibi söylüyor...

TA3FB
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : 05 Ocak 2012, 02:22:33 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Arkadaşlar,
Tüm dünyada, her dilden insanlar fonetik alfebeyi kullanıyor, numara kısmınıda kendi dillerinde söylüyorlar. Eğer HF frekanslarda dinleme yaparsanız bunun böyle olduğuna şahit olabilirsiniz. italyanı 4 e four demiyor veya bir alman.

Murat bey eklemeyi unutmuşum.  Alman-ingiliz, fransız-rus, italyan-ispanyol vs vs birbirleriyle konuşurken haliyle ingilizce numaralandırmayı kullanıyor. HF deki duyuşmanın zor olabileceği düşünülerek çağrı işareti söylenirken zaman zaman numaranın başına numara olduğunu vurgulamak için sizin söylediğiniz gibi "number" eklenebiliyor.

73!!

Çevrimiçi TA8AHM

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • İsim Soyisim: ahmet yılmaz
« Yanıtla #19 : 05 Ocak 2012, 02:25:39 »
arkadaslar  bence herkes kendi amatör becerisine göre kulanıyor  kendisini gelistirmekten aciz olanlar  yalan iyi degil bizde bölge numarasını turkce söyluyoruz  en dogrusu  ulusal fanatikte kulanıyorsak ulusal fanatik kulanmalıyız  mili kulanıyorsak mili harflerle kulanmalıyız    TA4AMY   kardesimize çok çok teskurler ederiz bize bu yanlısı hatırlatıgı için   elimizden geldigi ve dilimizin dundugu kadar  dogru kotları kulanmaya calısacagız bundan emin olmalısınız  simdiden çok tsk  ederim kendim adına saygılar   73 s    Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

TA4AMY
  • Ziyaretçi

Evet...Bende sizlerin düşündüklerinize  katılıyorum ama düzeltmek için herhangi bir çaba harcanmadığı aşikardır.Herkes gerekeni söylüyor ama uygulama da birşeyler yapmıyoruz.Bir Türkler olarak hep böyleyiz.Bana dokanmayan yılan bin yaşasın mantığıyla herşeye duyarsız kalıyoruz ki bu şekilde hiçbirşeyin düzeleceğine ihtimal veremiyorum.Ne dernek başkanları nede kıyı emniyeti bunu düzeltmek için hiçbir adım atmıyor ve de atacağını da sanmıyorum.Ayrıca kıyı emniyetine email attım bu konu ile ilgili.Umarım çağrıma cevap verirler.

TB8TAT
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : 07 Ocak 2012, 19:05:30 »
SELAM arkadaşım guzel bır konuya temas efmışsın.bu temas ettıgın konu guzel ama uluslar arası dıl ıngılızcedır.herkes ınıgızce bılmıyor kı.ışte bunun ıcındır kı rakamlar turkce soylenıyor.ama mezuata gore senın dedıgın dogru.şımdı sıze şu acıklamayı yapayım telsızlle rx veya tx yapılırken yanı alma ve gonderme yapılırken hangı dılde yapılacagı konusu kayıt altına alınmamış sıze şunu soylıyebılırım. eger bır şey herhangı normlarda yer almamışsa ınsıyatıf ve takdır kullanılır.burayı anlıyacagınız şeklınde acıyorum.eger ben sıze anons yapacaksam ıstedıgım veya sızın anlıyabılecegınız dılde yaparım.uluslar arası fonetık alfabeye gore de rakamı uluslar arası dıle gore rakamı soylemem gerekır sıze bu konuda kattlıyorum. cok guzel bır araştırma konusu.zaten benım anladıgım amatorluk telsızle sadece konuşmak degıl ayrıca araştırma yapmak elektronık devreler yapmak vs  gıbı calışmalar yapmaktır. aklıma takılan bır konu da şu A  sınıfı amatorun telsız veya donnım ıthal etme yetkısı VARDIR dıyorum bu konuyu da araştırıp yazarsan ıyı olur.eger bır şeyın FAYDASI VARSA DEGERI DE VARDIR  hoşca kal

Çevrimdışı TA2ANI

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 2
« Yanıtla #22 : 09 Ocak 2012, 16:41:19 »
Çağrı işaretinin fonetik alfabe ile kullanılmasının amacı nedir? Çağrı işaretinin karşı tarafça anlaşılması değil midir? Eğer amaç bu ise nasıl anlatıldığı ne kadar öneli olur? Demek istediğim şudur. Telsiz muhaberesinde (telefonda bile) konuşurken harfler karşı tarafça her zaman rahat anlaşılamaz. Bu yüzden de ortak bir şekilde her harfi temsil etmesi için de fonetik alfabe oluşturulmuştur. Bizim de kullandığımız bu uluslararası fonetik alfabe aynı zamanda havacılıkta da kullanılır. Örneğin başbakanlık uçağının çağrı kodu TC-ANA'dır. Pilotlar da bunu Tango Charlie Alfa November Alfa olarak da ya da sadece Alfa November Alfa olarak da söyleyebilirler. Karşı taraflar da bunun TC ANA olduğunu anlar.

HF telsiz görüşmesinde anlaşılırlık zaman zaman kötü olabilir. Her harfin söylenişinde bir ton ve vurgu farklı vardır. Bu yüzden ben HF muhaberede çağrı işaretimi Tango Alfa two Alfa November India olarak söyler ardından Tokyo America number two America Nancy Italy olarak söylerim. Şimdi ben bunu tembellikten mi, bilmediğimden mi, yoksa kural tanımamazlığımdan mı yapıyorum? Ben bunu tamamen karşı tarafça anlaşılması için böyle yapıyorum. Çünkü dediğim gibi bazı harfler HF'te ulaşmaya çalıştığınız istasyon tarafından uluslararası fonetik alfabeden söylenince anlaşılamıyor. Avustralya'dan bir istasyon ile fonetik alfabe dışında QSO yapıp birbirimize QSL kart gönderdik. Gönderdiğim ve aldığım QSL kartlarda çağrı işaretleri neyseki doğru yazıyor.

Mevzuat kısmına gelince, hangi mevzuat böyle kullanacaksınız diye zorlamaktadır. Benim bildiğim böyle bir mevzuat yok. Mevzuatlarda sadece milli ve uluslararası fonetik alfabenin neler olduğu yazılıdır. Durum böyle olunca sayın TA4AMY kıyı emniyetinden nasıl bir cevap bekliyorsunuz?

Kimseyi kırmak niyetinde değilim. Bu yüzden bunlar sadece benim düşüncelerimdir ve bana göre anlaşılır olduktan sonra çağrı işaretinin nasıl söylendiği öndemli değildir. Geçmişten gelen kurallar bir örf ve adet olmuşsa da buna uyulabilir.
ANIL YALÇINKAYA - Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

TB8TAT
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : 09 Ocak 2012, 17:21:22 »
mesele anlaşıldı.noktayı koydunuz.tartışma bıtmıştır bence

TA4AMY
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #24 : 09 Ocak 2012, 18:39:01 »
evet

Çevrimdışı TA8ASY

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 2
  • İsim Soyisim: Süleyman Yıldırım
« Yanıtla #25 : 14 Ocak 2012, 10:50:09 »
eski köye yeni adetler ........... ayrıca bence kelimesi kişinin kendi fikri    uluslar arası fonetik alfabe kullanmayın  !!! trabzon ankara deyin ne olacak ? bu memlekete dünyanın her yerinden insanlar geliyor onlar nerden bilsinler trabzonu ankarayı

TB8TAT
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #26 : 14 Ocak 2012, 14:58:21 »
   herkes duşuncesını acıklıyor bu konuda  ben fazla bır şey bılmıyorum bu konuda veya bıldıgımın kaynagını gotererek acıklamaya calışırım. bu ve buna benzer konular bılgı alışverışıdır.kanunların yonetmenlıkler neyı emredıyorsa tabı kı uyulacaktır.başka duşunceler olmaz..

TA4AMY
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #27 : 14 Ocak 2012, 18:45:21 »
Evet.Sizinle aynı fikirdeyim.

Çevrimdışı TA1ABI

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • İsim Soyisim: AYDIN KAYA
« Yanıtla #28 : 27 Kasım 2012, 03:11:55 »
Arkadaşlar konuyu hortlatıyorum kusura bakmayın. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çağrı işaretindeki  Bölge numarası "1" Uluslararası alfabeye göre,  ingilizcesi "One"  Türkçesi "Van"

Benim çağrı işaretimin Uluslararası alfebeye göre doğru okunuşu hangisi
1 - Tango - Bravo - ONE - Delta - Alfa - Kilo
2 - Tango - Bravo - VAN - Delta - Alfa - Kilo
3 - Tango - Bravo - UNA - Delta - Alfa - Kilo

Saygılar, 73
« Son Düzenleme: 27 Kasım 2012, 03:16:01 Gönderen: TB1DAK »
EchoLink *TURK* Konferans Odası

Çevrimdışı TA2UKC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 7
  • İsim Soyisim: Cem Burak KOCAK
« Yanıtla #29 : 27 Kasım 2012, 11:57:42 »
Bir kanunda vardi ama su anda bulamiyorum coook kisa bir satir olarak.

Turkiye kara ve hava ve deniz sahalarindaki telsiz haberlesmesinde, uluslararasi seyruseferde bulunan yabanci ve Turk araclar haricinde milli fonetik alfabe kullanilmasi zorunludur gibisinden bir sey yaziyordu.

Yani kullanilmasi zorunlu olan Milli Fonetik Alfabe ancak uluslararasi ucus yapan bir ucakta veya uluslararasi seyehat eden bir deniz tasitinda isen ancak o zaman uluslararasi alfebe kullanilir anlamina geliyor. Eski HDD ye bakmam lazim onun icinde bir yerde vardi

Ama genede yaziyorum

Hafiza-i beser nisyan ile mahluldur.

Mulga kanun da olabilir benim hatirladigim.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
EN ÇOK KULLANILAN Q KODLARI

Başlatan TA3BQ

4 Yanıt
17405 Gösterim
Son İleti 31 Mart 2011, 20:28:48
Gönderen: TB2BBK
xx
EN SIK KULLANILAN Q KODLARI HANGİLERİDİR?

Başlatan TA3TT

4 Yanıt
3376 Gösterim
Son İleti 09 Haziran 2012, 19:11:23
Gönderen: TA3TT
xx
Q KODLARI HAKKINDA?

Başlatan TA8AKS

14 Yanıt
7496 Gösterim
Son İleti 27 Kasım 2011, 15:09:14
Gönderen: TA8AKS
xx
DİKKAT ARKADAŞLAR ÇAĞRI İŞARETLERİ YANLIŞ GÖNDERİLMİŞ OLABİLİR?

Başlatan TA1AHK

6 Yanıt
5654 Gösterim
Son İleti 22 Haziran 2011, 16:57:19
Gönderen: TA2KB
xx
rf yükselteçlerde kullanılan...

Başlatan TA1OZH

9 Yanıt
6642 Gösterim
Son İleti 10 Mart 2014, 14:57:59
Gönderen: TA1OZH