Gönderen Konu: QRP/TÜRK-1923  (Okunma sayısı 116003 defa)

0 Üye ve 34 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2AOG (SK)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 37
  • İsim Soyisim: Osman Güler
Ynt: QRP/TÜRK-1923
« Yanıtla #75 : 31 Ocak 2012, 18:37:29 »
Arkadaşlar bu iş SSB olacağı için işlem sırası bence,

Önce ona göre temin edilebilecek SSB filtre bulunmalı. Çünkü ses frekans bandında bir ssb filtre kullanmayacağımıza göre (direct conversion yapmayacağımıza göre) IF degerlerinde bir filtre olmalı ki işimiz kolaylaşsın. 10,7 mi 10,24 mü, 455 mi önce bu tespit edilmeli.

Ardından bu filtreye göre PLL+VCO tasarımına geçilmeli.
RX ve TX katları da zaten ardından şekillenecektir.

Çevrimdışı TA7AKA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 6
  • İsim Soyisim: Murat KAYA
« Yanıtla #76 : 31 Ocak 2012, 22:52:00 »
Herkese merhaba,

bir süredir il dışında olduğumdan ve öncesinde işlerimin yoğun olmasından dolayı pek katılım yapamadım.

PLL-VCO olarak geçenlerde hazırlamış olduğum devrenin şema ve açıklamalarını hazırlayarak en kısa zamanda vermek istiyorum. Ancak sonuçta denemek isteyecek arkadaşlar için kontrol panelini de tamamlamak gerekecek. Bu iş için 18F2550 denetleyicisi ile denemeler yapmaktayım. Bitirince her ikisini de şemaları ve açıklamalarıyla birlikte vermek niyetindeyim.

IF katı için hem kolay bulunabilirliği hem de hayal frekans bastırmasını yüksek tutabilmek için 4MHz kristal filtreler gayet uygun. 10.24MHz bu amaçla çok daha iyi sonuç verecektir ancak PLL ile ilgili birkaç sıkıntı nedeniyle 4MHz'i öneriyorum. Eğer 10 küsür MHz IF frekansı kullanırsak alttan karıştırma yaptığımızda VCO frekansı 3MHz'e düşer ve PLL referans kristalinin frekansı yeterince değişemez, üstten karıştırma yaparsak VCO yaklaşık 17MHz'de çalışır bu kez de PLL bölücüsünün (14 bit ) sınırlarını aşarız - 2^14=16384; 1KHz adımlarla yaklaşık 16MHz demektir - .

Bir de IF katında basit kristal filtre, 2 ucuz mixer - osilatör katı ve birkaç analog anahtar kullanarak oldukça az yer kaplayan ve gayet güzel çalışacak bir IF katı düşünüyorum. Önerilere açığım.

Güç katı için BD139 transistörleri kullandığım bir çıkış katı denedim. Hesaplarını tamamlamadım ancak şu  haliyle bile 12V'ta 4.8W temiz bir çıkış veriyor ve transistörler neredeyse ısınmıyorlar. Bu konuda da önerilere açığım Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Saygılarımla...

Çevrimdışı TA7AKA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #77 : 01 Şubat 2012, 01:20:57 »
Merhaba Fatma Hanım,

Merhaba Orhan,

Hoşgeldiniz...

Çevrimdışı TA2AOG (SK)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #78 : 01 Şubat 2012, 06:55:48 »
İşi ilerisi için biraz geniç amaçlı (full HF gibi) düşünüp DDS li düşünsek derim. Mesela AD9850.

Biraz pahalı malzeme ama hem işi kolaylaştırır hem yöntemde esneklik sağlar.

Çevrimdışı TA7AKA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #79 : 01 Şubat 2012, 11:47:05 »
Merhaba Osman Bey,

DDS, teknik olarak kesinlikle tartışmasız en iyi seçenek, bu konuda size katılıyorum. Ancak sizin de söylediğiniz gibi fiyatı biraz fazla (ebay da tek fiyatı yaklaşık 30TL ). Bahsettiğim PLL entegresi ise hem yurt içinde bulunuyor hem de sadece 1.30TL ( reklam gibi oldu ) Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Ayrıca belki yeni başlayanlar için AD9850'nin yerleştirmesi problem olabilir.

Bu QRP projesini hem amatörlerimizin bu konuda ne kadar etkin olduğunu görebilmek hem de bu işlere ısındırmak için yaptığımızı düşünüyorum. Eğer bu çalışmadan güzel bir bir performans alabilirsek sonrasında bizi kim tutabilecek Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap İster DDS'li bir osilatöre sahip ya da DSP IF katı olan bir cihaz yapmak artık hiç zor değil. Hatta sayısal haberleşme...

Görüşlerinize kesinlikle katılmakla beraber bu çalışmanın en ucuz ve en basit bir şekilde yapılmasının amacımız açısından daha uygun olacağı kanaatindeyim.

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
« Yanıtla #80 : 01 Şubat 2012, 12:09:54 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
İşi ilerisi için biraz geniç amaçlı (full HF gibi) düşünüp DDS li düşünsek derim. Mesela AD9850.

Selamlar
 her iki sistemide kart üzerinde hazır pozisyonda tutmak mümkün mü?İleride modifiye edilebilir bir sistemde hazırlanabilir mi?Tercih edilebilse...?

Çevrimdışı TA7AKA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #81 : 01 Şubat 2012, 14:20:48 »
Selamlar
 her iki sistemide kart üzerinde hazır pozisyonda tutmak mümkün mü?İleride modifiye edilebilir bir sistemde hazırlanabilir mi?Tercih edilebilse...?

Dediğiniz gibi bir sistem tasarlamak mümkün Yücel Bey, hatta aynen bilgisayar kasası gibi modüler olarak kartları söküp takabileceğimiz, aynı görünümde istediğimiz kadar fonksiyonu ekleyip çıkarabileceğimiz bir sistem tasarlanabilir. Bilgisayarımıza nasıl yeni bir donanım kartı takıp yeni özellikler ekleyebiliyorsak bunu radyolar için de gerçekleştirmek mümkün.

Yine de şimdilik sadece bizim QRP'ye odaklanalım ve bitirelim, sonraki projeler elde edeceğimiz verilerle daha da hızlı gelişecektir. Çok fonksiyonlu ve genişletilebilir bir sistem tasarımı proje süremizi fazlasıyla uzatacaktır.

Çevrimdışı TA1AYO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • QRP/Türk-1923
  • İsim Soyisim: Orhan YILMAZ
« Yanıtla #82 : 01 Şubat 2012, 20:08:09 »
Hoşbulduk hocam. Teşekkürler..
Saygılarımla. TAMSAT/GENÇ - Amatör Uydu Teknolojileri Derneği ve MCU-TURKEY - Editör Ekibi

Çevrimdışı TA1AYO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • QRP/Türk-1923
« Yanıtla #83 : 01 Şubat 2012, 20:26:00 »

Merhabalar,
Hocam bence de önce ucuz ve herkesin deneyebileceği bir cihaz daha iyi olur.
Malzemenin kolay bulunması ve ucuz olması da göz önüne alınmalı. Böylece bizim haricimizde yapacak arkadaşlarada eğitim niteliği taşımış olur.

Çevrimdışı TA7AKA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #84 : 01 Şubat 2012, 23:54:40 »
Arkadaşlar bir şema hazırladım ve bilgilerinize sunuyorum. Mutlaka eksiklikler ve yanlışlıklar vardır. Ama hep birlikte tüm sıkıntıları halledebiliriz.

Kısaca açıklayayım;

Devremizde PIC18F2550 mikrodenetleyicisi kullanılmıştır. 28 pinlik dar gövdeli bir entegredir o nedenle devre üzerinde fazla yer kaplamaz. 48MHz hızında çalışabilir ve 16KWord belleği vardır. Bu da bize pek çok uygulama yapma imkanı verecektir.

Sol taraftaki ICSP bağlantısı üzerinden mikrodenetleyicimizi devreden çıkarmadan programlayabiliriz.

Üç analog girişten ikisi devrede (eğer eklenirse) SWR ve güç ölçümleri için kullanılacak üçüncüsü ise sinyal seviyesi yani S-metre için.

Devrede bir frekans sayıcı girişi var (buna giriş yükseltici eklemeyi unutmuşum, daha sonra eklerim). Bununla devremizdeki osilatörlerin frekanslarını başka bir cihaza ihtiyaç duymadan ayarlayabileceğiz Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Mikrodenetleyicinin port azlığı nedeniyle bir de 74HC595 entegresi ekleyerek çıkış sayısını genişlettim. Bazı kontrolleri buradan verdim.

Devremiz cihazımızı butana basarak açacak ve kapatacak şekilde çalışacak, yani mekanik bir aç kapa anahtarı olmayacak.

10 adet hafıza bölgesi olacak ve bu kayıtlı frekanslara 8 karakterden oluşan isimler verilebilecek. Böylece sık kullanılan frekanslar kolayca bulunacak.

Frekans adımları 10Hz, 100Hz ve 1KHz olacak ve adım butonu ile seçilecek, LCD'de gösterilecek.

Devredeki iki ledden kırmızı olanı gönderme yapıldığını, yeşil ise alma konumunda olduğunu gösterecek.

Aslında bu devreyi yapmaya başladığımda beklentilerim daha azdı, o nedenle bu denetleyiciyi kullandım ama fonksiyonlar eklendikçe devre ister istemez karıştı. 18F2550'yi zorlayarak işgüzarlık yaptığımı düşünmeye başladım Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Eksikler;

VOX, RS-232 portu, Otomatik CW gönderme, Buton veya Uyarı Sesi (... ve şu anda aklıma gelmeyenler)

Devre hakkındaki yorumlarınızı bekliyorum.
« Son Düzenleme: 02 Şubat 2012, 01:51:54 Gönderen: TA7AKA »

Çevrimdışı TA1AYO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • QRP/Türk-1923
« Yanıtla #85 : 02 Şubat 2012, 01:46:01 »
Murat hocam,
Öncelikle ellerine sağlık. Kontrol kısmı bitmiş gibi. Kalanıda zamanla hallolacaktır.
1. Benim ilk olarak gözüme çarpan ICSP portu öncelikle çok ilgimi çekti. Çok güzel bir düşünce. Çünkü sık sık yazılım denemesi yapmamız gerekecek.
2. olarak aç kapa butonla yapılma düşüncesi güzel fakat sistem mobil kullanıldığı zamanlarda güç kaybı sözkonusu olabilir. Gerçi PIC uyku modunda akım çekmeyecek ama akılda bulundurulması gerekir. (Başlangıç açısından yazılım kalabalıklığına yol açabilir sanki..)
3.Rotary anahtar esneklik açısından çok iyi. Günümüzde her yerde karşılaştığımız güzel bir sistem aslında.. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
4. Frekans adımları olarak daha önce çalıştırdığınız PLL ile gerçekten hoş bir iş olacak gibi duruyor.

Tekrar ellerinize sağlık Murat Hocam. Teşekkürler.

Çevrimdışı TA2AOG (SK)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #86 : 02 Şubat 2012, 06:49:36 »
Arkadaşlar bir şema hazırladım ve bilgilerinize sunuyorum. Mutlaka eksiklikler ve yanlışlıklar vardır. Ama hep birlikte tüm sıkıntıları halledebiliriz.

Devre hakkındaki yorumlarınızı bekliyorum.

Murat Kardeşim çalışma için ilk somut adım olmuş.  .dsn dosyasını paylaşabilirsen daha kolay inceleriz.

Çevrimdışı TA2T (sk)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • İsim Soyisim: A.Tahir DENGİZ
« Yanıtla #87 : 02 Şubat 2012, 09:32:03 »
Murat Bey,
Şemanın üzerindeki yazıları okuyabilecek şekilde derleyebileceğiniz halini jpg formatında koyabilirmisiniz.
Tahir, TA2T
A.Tahir DENGİZ, TA2T, ANKARA, KM69JS

Çevrimdışı TA7AKA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #88 : 02 Şubat 2012, 10:26:29 »
Haklısınız, sonradan farkettim resmi açmak biraz sıkıntılı, indirmek gerekiyor.

Buyrun:

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Buradan da  Proteus ISIS için DSN dosyasını Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap.
« Son Düzenleme: 02 Şubat 2012, 10:28:31 Gönderen: TA7AKA »

Çevrimdışı TA7EB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 5
  • İsim Soyisim: Ali Demiralp
« Yanıtla #89 : 02 Şubat 2012, 11:09:16 »
Yücel beye tnx diyorum.Evet üstatlar yapmamız gereken ne olursa desteğe diğer taraftaki gibi devam ediyorum...Herkese sevgi selam..TA7EB

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
İLK TÜRK UYDUSU ITUPSAT-1

Başlatan TA3DN

0 Yanıt
3829 Gösterim
Son İleti 09 Ekim 2010, 18:32:41
Gönderen: TA3DN
xx
TÜRK TELEKOMÜNİKASYON KURUMU

Başlatan TA5AEK